Nowoczesne pracownie

Udostępnij
Tweet

Nowoczesne pracownie do nauki zawodu uruchamia od nowego roku szkolnego Zespół Szkol Usługowych i Zespół Szkół Technicznych. Profesjonalne zaplecze do nauki zawodu gwarantuje wysoki poziom nauki i jest także magnesem przyciągającym kandydatów do nauki także spoza powiatu.

+

Ultranowoczesne pracownie do nauki w zawodach gastronomicznych przygotował już ZSU. Zaadaptowane specjalnie na ten cel podziemia „usługówki’’ przypominają teraz bardziej zaplecze supernowoczesnej restauracji niż szkolne pracownie.

zdjecie

zdjecie

W budynku znalazły się nie tylko niezbędne sprzęty z nowoczesnej kuchni. Na krawędziach ścian zamontowane m.in. specjalne półowalne płytki. Takie wymogi służby sanitarne stawiają przed restauracjami a to rozwiązanie pozwala utrzymywać ściany w bezwzględnej czystości.

– Chcieliśmy, aby uczeń w naszych szkolnych pracowniach nabywał umiejętności w warunkach, jakie może spotkać w profesjonalnych restauracjach. Dzięki temu nic go nie powinno zaskoczyć w zawodowym życiu, będzie bardzo dobrze przygotowany do podjęcia pracy – wyjaśnia Dariusz Kaczmarek dyrektor ZSU w Ostrowie Wielkopolskim.

zdjecie

zdjecie

W sumie przygotowano 20 w pełni wyposażonych stanowisk do nauki zawodu. Każde, dwuosobowe stanowisko wyposażone jest we własną kuchnię z płyta ceramiczną wysokiej klasy, urządzenia do zmywania, urządzenia chłodnicze, płyty indukcyjne, podgrzewacze to talerzy. Całość wyposażenia wraz z umeblowaniem wykonana jest z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. W pracowniach technologicznych znajdują się także specjalistyczne piece konwekcyjne pozwalające uzyskać dodatkowe efekty przygotowywanych potraw. Zakupiono również fachowe szaty pozwalające uzyskać efekt natychmiastowego schłodzenia potraw, czy do podgrzewania filiżanek i talerzy. Pracownie wyposażone zostały w stanowiskowe wentylacje mechaniczne, a całe pomieszczenia maja wykonaną nowa instalacje kominową.

– Istotne dla nas jest to, powstał kompleks pracowni gastronomicznych z podziałem na sale do części praktycznej i teoretycznej. Uczniowie przychodząc tutaj i przygotowując potrawy nie muszą nigdzie przechodzić przemieszczać się. Wszystko od szatni po kuchnię wszystko jest w  jednym kompleksie – wyjaśnia D. Kaczmarek.

CZYTAJ  Poseł został potrącony

Utworzenie pracowni realizowane jest równolegle z modernizacją ZSU na potrzeby przeniesienia Młodzieżowego Domu Kultury.

zdjecie

zdjecie

– Wielokrotnie mówiłem, że chcemy odbudowywać szkolnictwo zawodowe. Udało się już odwrócić niektóre tendencje, a ZSU w ubiegłym roku zrobił najlepszy nabór uczniów. Taka oferta jest dodatkowym magnesem przyciągających chętnym także z innych regionów Wielkopolski. Koszt wszystkich pracowni to wydatek ok. 500 tys. zł., ale uważam, że są to dobrze zainwestowane pieniądze – mówi Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

O nowoczesną pracownię wzbogaci się także Zespół Szkół Technicznych. Od trzech lat uczniowie mogą kształcić się w zawodzie technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Do tej pory młodzi technicy umiejętności praktyczne zdobywali w „małej sali”. Obecnie trwają prace związane z utworzeniem nowoczesnego pomieszczenia z odpowiednimi stanowiskami technologicznymi. Pracowania energetyki odnawialnej zostanie także doposażona w niezbędne urządzenia potrzebne do nauki zawodu. Otwarcie nowego warsztatu pracy planowane jest wraz z pierwszym dzwonkiem 1 września. Całkowity koszt doposażenia szacowany jest na 170 tys. złotych.

– Nowa pracownia wzbogaci się nie tylko o nowe pomieszczenie, ale także o urządzenia: elektrownię wiatrową, przetworniki napięcia, ogniwa fotowoltaiczne, sterowniki hybrydowe do połączenia elektrowni wiatrowej i ogniw fotowoltaicznych z akumulatorami oraz model dydaktyczny pompy ciepła. Ponadto o rzutnik i ekran multimedialny, a także biurka i krzesła – wyjaśnia dyrektor ZST Eugeniusz Namysł.

zdjecie

zdjecie

Na wyposażeniu nowej sali energii odnawialnej będzie także elektrownia wiatrowa wykonana przez uczniów Marcina Mazurka, Marcina Staszewskiego i Patryka Górę za którą młodzi technicy otrzymali I miejsce w Polsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznej. Praca służyć będzie jako pomoc dydaktyczna młodszym kolegom.

zdjecie

Z pracowni korzystać będzie około 90 uczniów – dwie klasy II oraz jedna III. Z kolei uczniowie klasy pierwszej (36 osób) przez pierwszy rok nauki będą zdobywać wiedzę teoretyczną.

Autor: Janusz Grzesiak, Anna Kryjom

CZYTAJ  Radny zmienił polityczne barwy
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx