Wiemy która szkoła najlepiej, a która najgorzej zdała maturę

Udostępnij
Tweet

Otrzymaliśmy szczegółowe informacje nt. wyników matur w poszczególnych placówkach edukacyjnych z powiatu ostrowskiego. Dzięki temu dowiesz się, która szkoła najlepiej, a która trochę gorzej przygotowała do matury z poszczególnych przedmiotów.

+

Piętą Achillesową wśród abiturientów była matematyka. Najgorzej z nią poradzili sobie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego ZSP CKU w Przygodzicach. Nie zdało jej aż 45,1% młodzieży. Nad matematyką popracować muszą również „artyści” z IV LO w Ostrowie Wlkp. 30,8% przez okres wakacji będzie usilnie pracować nad przygotowaniem się do poprawki.

Znacznie lepiej zdali maturzyści z I LO, II LO – tylko 6,3% nie zdało. Ciut gorzej III LO – 9,1%. Liderem okazało się Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek, które przy 14 maturzystach może pochwalić się 100% wynikiem zdawalności.

Wśród techników najgorzej poradzili sobie „samochodziarze” z Kantaka (ZST-E) – aż 77,8% nie zdało matury z matematyki. Podobny poziom zaprezentowały osoby z Zespołu Szkół Usługowych (fryzjerzy, kucharze itd.) – Nie zdało 63,5%. Szkoła z Przygodzic (ZSP CKU) – 42,9% nie zdało.

Przez cztery lata nie próżnowali uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych – 11,9% nie zdało. Ten wynik nie powala, gdyż kto jak kto ale szkoła ekonomiczna powinna na matematykę kłaść duży nacisk. Lepsi byli elektronicy z ZAP-u. 10,1% nie zdało. Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych zaliczył nieciekawy, ale przeciętny wynik – 30,1% nie zdanych matur z matematyki.

Z Języka polskiego najlepiej napisali maturę uczniowie z: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach. Na 22 maturzystów, wszyscy zdali. Należy zaznaczyć, że w pozostałych szkołach ilość osób przystępujących do matury była co najmniej trzy razy wyższa, a więc i szansa, że ktoś źle napisze wzrastała.
Najgorzej napisali abiturieńci z Zespołu Szkół Usługowych na Wolności. -10,8% nie zdało.

W ogólnej klasyfikacji poziom zdawalności w szkołach ponadgimnazjalnych wygląda tak: (od najlepszej)

1, Liceum O. Sióstr Salezjanek – 100%
2. I Liceum Ogólnokształcące – 91,14%
3. II Liceum Ogólnokształcące – 89,86%
4. III Liceum Ogólnokształcące – 89,00%
5. Zespół Szkół Technicznych – 84,50%
6. Zespół Szkół Ekonomicznych – 81%
7. ZS Budowlano-Energetycznych – 67%
8. IV Liceum Ogólnokształcące – 63,90%
9. LO ZSP w Przygodzicach – 52%
10. ZSP CKU w Przygodzicach – 50%
11. Zespół Szkół Usługowych – 31%
12. ZS Transportowo-Elektrycznych – 19%

Średni poziom w liceach to: 80,74% zdawalności (bez LO S. Salezjanek)
Średni poziom w technikach i ZS – 75,06%

Dodatkowo od dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Salezjanek otrzymaliśmy dodatkowe informacje:

Wyniki  z obowiązkowych przedmiotów ustnych na poziomie podstawowym

–         język polski: średni wynik uczniów 63 %

–         język obcy: – język angielski: średni wynik uczniów 88 %

                                – język niemiecki: średni wynik uczniów 83 %

–         matematyka: średni wynik uczniów 67 %

 

Matura  dodatkowa – przedmioty najczęściej i najrzadziej wybierane przez uczniów:

najczęściej była wybierana matematyka rozszerzona, fizyka rozszerzona i astronomia, język angielski rozszerzony, biologia podstawowa i rozszerzona, chemia podstawowa i rozszerzona, rzadziej historia, wos, język niemiecki rozszerzony i polski rozszerzony, informatyka oraz język francuski podstawowy, nikt nie wybrał w tym roku geografii

Komentarz dyrektora szkoły do tegorocznych wyników:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników naszych maturzystów. Cieszy nas zwłaszcza 100 % zdawalność tego rocznika. Wyniki z wszystkich przedmiotów obowiązkowych są dużo powyżej średniego wyniku kraju, okręgu, województwa i powiatu. Systematyczna praca, jaką nauczyciele i uczniowie wkładają w przygotowanie do matury daje owoce. Widać to także po dobrych wynikach z przedmiotów dodatkowych. Radość sprawiają nam zarówno wysokie wyniki uczniów, którzy osiągali wysokie wyniki w nauce jak również dobre wyniki uczniów z trudnościami, którzy dzięki staraniom nauczycieli oraz własnej pracy zdali egzamin dojrzałości.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

45 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mała_Mi
8 lat temu

Z języka polskiego na poziomie podstawowym najlepiej zdali uczniowie z II LO. To fakt:) Nie plotka:)

Marek
8 lat temu

W Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU corocznie zdają uczniowie technikum dla młodzieży, technikum dla dorosłych i liceum dla dorosłych. W technikum dla młodzieży zdawalność matur w sesji wiosennej wyniosła 55%. W technikum uzupełniającym dla dorosłych 60%, a w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych 14,28%. Dziennikarze natomiast generują średnią statystyczną zespołu szkół z tych wszystkich wyników i porównują z ostrowskimi liceami młodzieżowymi lub technikami dla młodzieży. Wszystkie szkoły wrzucają do jednego worka. To jest nieracjonalne i krzywdzące. Po co to robicie? Porównujmy licea dla młodzieży odrębnie, technika dla młodzieży odrębnie i szkoły dla dorosłych odrębnie. W przypadku analizowania wyników szkół młodzieżowych trzeba jeszcze wiedzieć z jakim edukacyjnym bagażem, zasobem wiedzy i umiejętności przyszli kandydaci z gimnazjów do poszczególnych szkół i ile zdążyli się nauczyć przez trzy lata w szkole średniej. Ważna jest tzw edukacyjna wartość dodana. Bez tej wiedzy trudno ocenić faktyczną wartość pracy tych szkół i nauczycieli, którzy pracują z uczniami mniej utalentowanymi w zakresie nauki przedmiotów ogólnokształcących. Dla niektórych sukcesem okupionym dużym wysiłkiem było samo ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej. Ludzie różnią się zdolnościami i jest to oczywiste i bezdyskusyjne. Słuchacze LO dla dorosłych kończą szkołę i podchodzą do matury z zupełnie inną motywacją niż uczniowie liceów dla młodzieży. Dla uczniów technikum zdecydowanie ważniejsze są wyniki egzaminów zawodowych, ponieważ po otrzymaniu tytułu zawodowego podejmą pracę zawodową. Nasi absolwenci nie mają problemów ze zdobyciem zatrudnienia, są potrzebni na rynku pracy. Matura w liceum młodzieżowym to bardziej motywujące wyzwanie, ponieważ absolwenci, nie posiadając żadnych kwalifikacji, muszą kontynuować naukę na studiach. Ponadto, oceniając tego rodzaju statystyki, proszę wziąć pod uwagę liczbę zdających w poszczególnych szkołach. W salezjańskim LO zawsze zdaje około 10 – 15 osób. W pozostałych po kilkadziesiąt lub nawet 150. Procent procentowi nie jest równy w tym kontekście. Statystyka zdawalności bez takich wyjaśnień do niczego nie służy i nie jest miarodajna. Tworząc statystykę trzeba zawsze zadawać sobie pytania: po co ?

janek
odpowiada  Marek
6 lat temu

Bardzo cenna uwaga!
Misją szkół tego typu jest przede wszystkim kształcenie zawodowe, więc to zdawalność egzaminów zawodowych winna być kluczowym parametrem ich jakości kształcenia.
Na kiepskie wyniki egzaminów maturalnych w szkołach zawodowych składa się wypadkowa wielu czynników, przede wszystkim obiektywnych; Przez lata demolowano w Polsce szkolnictwo zawodowe, czyniąc z tych placówek „szkoły dla mniej zdolnych” i wszystko byłoby do zaakceptowania, gdyby nie równoległe, systematyczne obniżanie poprzeczki w liceach ogólnokształcących, o szkolnictwie wyższym nie wspominając; Rezultat jest taki, że magistra nie stać na usługi hydraulika.
Prezentowanie takich „statystyk” jest zupełnie nietrafione, ale przede wszystkim na pewno deprymujące dla całej Kadry i Uczniów.

Józek
8 lat temu

Amar, co ty chrzanisz? Matury są sprawdzane w innych ośrodkach, poza Wielkopolską!!!

suzuki
8 lat temu

Jeżeli ktoś ma troszeczkę oleju w głowie ,ambicję i szanuje sam siebie ,to nie pójdzie do zawodowej szkoły, bo w dzisiejszych czasach nie mieć chociaż matury to jest wstyd ,po zawodówce jesteś sztyftem, wystarczy popatrzeć po zakładach, po zawodówce nikt nie siedzi w biurze, nie pracuje w urzędzie, czy starostwie bo nie dla psa kiełbasa ,oczywiście ,że po zawodówce ma się fach i można otworzyć własną działalność i dobrze żyć ,ale chyba mając studia też można dobrze żyć ,zarobić, piastować stanowiska czyli mieć władzę,i również można mieć własną działalność ,samo życie pisze scenariusz..

XXX
odpowiada  suzuki
8 lat temu

Ech …Ty masz jak piszesz olej w głowie, ambicje i maturę ale pewnie nie masz pracy w biurze a ja po zawodówce mam pracę z której jestem zadowolony i nie jestem na utrzymaniu rodziców ! a o pracę w Urzędzie czy w Starostwie – to pewnie długa droga przed Tobą ; ; NIE DLA PSA KIEŁBASA he he tak jak napisałeś .

`

Do amara
8 lat temu

Prace maturalne godzinę po egzaminie jadą do Poznania i tam są rozdzielane do poprawiania. Np matury z Ostrowa poprawiają w Pile… Belfrom z danej szkoły nie wolno nawet czytać prac przed wysłaniem. W każdej komisji jest belfer z innej szkoły jako obserwator… Więc nie wypisuj tu głupot…

45
0
Napisz co o tym sądziszx