Śmieci tanieją

Udostępnij
Tweet

Od 1 lipca br. obowiązywać będą nowe stawki za gospodarowanie odpadów komunalnych oraz nowy wzór deklaracji „śmieciowych”. 

Wniosek o obniżenie stawek dla wszystkich mieszkańców złożył do Rady Miejskiej Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. Propozycja prezydencka została zaakceptowana przez radnych, oznacza to, że od 1 lipca 2014r. za segregowane odpady zapłacimy 11 złotych od osoby – zamiast 13,5 złotego, za niesegregowane 19 zł od osoby zamiast 20 złotych.

+

Trzeba jednak pamiętać, że za odpady mieszkańcy płacą „z dołu” czyli pierwsza, niższa płatność nastąpi do 10 sierpnia, wcześniej jednak na nowo trzeba wypełnić deklarację i dostarczyć ją do Urzędu Miejskiego przy Al. Powstańców Wielkopolskich   18 – mówi Stanisław Krakowski Zastępca Prezydenta  Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Po co nowe deklaracje?

– Taki wymóg, by przygotować i zebrać wypełnione deklaracje nakłada na nas ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Podstawą naliczenia nowej opłaty będzie poprawnie wypełniona i podpisana deklaracja. Istotnym jest by nowy dokument wypełniła ta sama osoba, która składała poprzednia deklarację, w przeciwnym wypadku urzędnicy poproszą o wyjaśnienia. By wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, od 1 lipca rusza kolejna akcja edukacyjna, w ramach której, do każdego domu jednorodzinnego zapukają przedstawiciele Urzędu Miejskiego, którzy odpowiedzą na pytania mieszkańców dotyczące systemu gospodarki odpadów komunalnych oraz pomogą  – jeśli będzie taka wola mieszkańca – wypełnićdeklarację. Nowy wzór deklaracji po 1 lipca będzie można pobrać ze strony www UM oraz wysłać za pośrednictwem skrzynki podawczej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP.  Podobnie jak w zeszłym roku deklarację można osobiście odebrać, wypełnić i przynieść lub wysłać pocztą. W budynkach wielorodzinnych deklaracje w imieniu lokatorów składają ich zarządcy lub administratorzy – dodaje S. Krakowski.

CZYTAJ  Demolka na stadionie (ZDJĘCIA)

Nowa ustawa ucpg weszła w życie 1 lipca 2013 roku. W Ostrowie Wielkopolskim dzięki dobremu przygotowaniu i wysokiej świadomości mieszkańców, nowe zasady okazały się ewolucją.

Dodatkowo każdy mieszkaniec Ostrowa nie czekając na zbiórki wielkogabarytów – może odstawić zbędne przedmioty przez cały tydzień, bez ograniczeń, zupełnie za darmo do tzw. PSZOK-a, który mieści się przy ul. Staroprzygodzkiej 121. Zmodyfikowane zasady selektywnej zbiórki odpadów sprawiły, że tych przeznaczonych do recyklingu jest nie o 20 procent więcej, jak pierwotnie zakładano, ale aż o 60 procent.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
fred
9 lat temu

Niech 100% mieszkancow idzie do kasy

mieszkaniec konopnickiej
9 lat temu

A jak z wpłatami za śmieci od lipca br. – ostatnio w lutym, musiałem dzwonić do Urzędu aby mi wysłali numer konta do wpłaty za śmieci, oczywiście pisałem też e-mail po m-cu odpowiedzieli i przyszła pani z Urzedu – bo koleżanki zapomniały – zapłaciłem ze 6 mc-y z góry – jest koniec czerwca mieli zmienic numer konta a tu żadnej informacji – żadnego urzędnika a może już nie musimy płacic za śmieci. Wiecie coś o tym ? Pani Marku – jak tam u Pana moze Pan ma numer nowego konta do wpłat za śmieci do UM Ostrów ?

Paweł
9 lat temu

Właśnie to jest cała Polska, takie szczegóły tworzą niepotrzebną pracę, co za tym idzie państwo zajmuje się nieistotnymi sprawami. Ta ustawa jest „bardzo mądra”. Ja podałem ilość osób w mojej rodzinie, a stawkę za osobę ustala Rada Miasta. Po co wiec ktoś wprowadził zapis o konieczności wpisywania przez mieszkańców ceny jednostkowej. U mnie nic się nie zmieniło, a wpływu na odpłatność za osobę nie mam – mądrzy posłowie postanowili, że mam podawać oczywistą rzecz, czyli iloczyn liczby osób i stawki, pytam po co? Podatek od nieruchomości też jest ustalany przez RM i mieszkaniec nie wypełnia co roku nowej deklaracji.

jj
9 lat temu

Czy nie za dużo tej biurokracji. Złożyłem deklarację i jeżeli się nic nie zmieniło z mojej strony to obniżka powinna być obligatoryjnie wprowadzona np. uchwałą rady i na tym koniec. Chyba, że komuś nie odpowiada to ma prawo odwołania się od decyzji.
Co roku zmienia się stawka za psa, za grunty i w tym przypadku jakoś nie musimy na nowo składać wniosków.

4
0
Napisz co o tym sądziszx