60-lat istnieje ostrowski Sanepid

Powiatowa Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wielkopolskim podsumowała właśnie 60 lat swojej działalności. Z tej okazji symbolicznie podziękowano pracownikom z najdłuższym stażem. Uroczystość jubileuszowa odbyła sie 29 kwietnia w „n -klubie”.

W swoim wystąpieniu dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Tadeusz Andrzej Biliński przybliżył zebranym historię placówki oraz zwrócił uwagę na bolączkę ostatnich lat, jaką jest brak dostatecznych środków na rozwój.

– Jesteśmy jedną z nielicznych Stacji, której udało się zostać stacją nadzorowo-laboratoryjną. Badaniami obsługujemy teren wykraczający poza granice powiatu ostrowskiego. Jednak szczególnie dumny jestem z Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii, bo z laboratorium pracującego na garnkach i starym dygestorium doprowadziliśmy do supernowoczesnego, akredytowanego w pełni profesjonalnego laboratorium – powiedział dyrektor A.T. Biliński.

Znaczenie służb sanitarnych podkreśliła także Jadwiga Kuczma-Napierała, zastępca Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

– Służby Sanitarne w Polsce świętuje w tym roku 95 lat działalności. Chciałam podkreślić, że takie zagrożenia, jakimi są epidemie, choroby zakaźne dotyczą wszystkich obywateli kraju, a kluczową rolę w ich zwalczaniu odgrywają właśnie służby sanitarne. Tak było na początku dwudziestego wieku jak i teraz. Pamiętamy, na początku lat sześćdziesiątych epidemię czarnej ospy. Ta działka, która się zajmujemy to bardzo trudna praca, dlatego wszystkim pracownikom tych pierwszych służb sanitarnych, jak i obecnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej należą się podziękowania – powiedziała Jadwiga Kuczma-Napierała.

Specjalne wyróżnienia od Wielkopolskiego Inspektora Sanitarnego otrzymały: Urszula Skraburska Barbara Niełacna oraz Czesława Wojcieszak.

Podziękowania z rąk Starosty trafiły w pierwszej kolejności do Andrzeja Bilińskiego Dyrektora Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Ostrowie Wielkopolskim a następnie do pracowników z ponad 25 letnim stażem. Uhonorowano: Annę Duczmal, Kazimierę Franz, Grażynę Kornaszewską, Katarzynę Marczak, Barbarę Niełacną, Elżbietę Prus-Mierzwińską, Urszulę Skraburską, Annę Szostak, Czesławę Wojcieszak, Bożenę Strzelec i Cecylię Wygralak.

– Pan Dyrektor w swoim referacie udowodnił, że w naszym powiecie dzieje się dużo, że stacja wykonuje bardzo ważną pracę, i wiele się przez te lata zmieniło. Dzisiejszy Jubileusz to najlepsza okazja, aby podziękować Państwu za waszą pracę, którą wykonujecie na rzecz mieszkańców powiatu ostrowskiego. Kontrole sanepidu zawsze wywołują dreszczyk emocji, ale rozumiem już, że taka jest to specjalność waszej pracy, w której jednak wykazujecie pełen profesjonalizm – powiedział starosta Paweł Rajski.

CZYTAJ  Pożar przy Raszkowskiej

– Z Panem Prezydentem jesteśmy wdzięczni, że zapewniacie mieszkańcom Ostrowa i okolic bezpieczeństwo. Jakie były wyzwania przed laty wiadomo chociażby po przykładzie choroby z lat pięćdziesiątych, która w literaturze medycznej figuruje, jako choroba ostrowska, czyli septyczne zapalenie gardła. Obecnie są inne zagrożenia o wiele groźniejsze jak: dopalacze, toksyczna żywność, przenoszenie chorób, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak tylko podziękować za Państwa obecność i profesjonalizm – powiedział Jarosław Lisiecki Przewodniczący Rady Miejskiej.

W podobnym duchu wypowiedzieli się reprezentanci samorządów gminnych z terenu Powiatu Ostrowskiego, natomiast przedstawiciele służb i straży dziękowali za owocną współpracuję w wielu trudnych sprawach.

Historia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim sięga 1952 roku, kiedy to tworzeniem pierwszych struktur zajął się ówczesny Kierownik Przychodni Rejonowej dr Tadeusz Frydrychowicz. Pierwszym kierownikiem stacji został lekarz Marian Busza, który miał do dyspozycji dwadzieścia etatów i 8 pomieszczeń o łącznej powierzchni 293 m2. Stacja obsługiwała nie tylko rejon Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu, ale również sąsiednich powiatów: ostrzeszowskiego i kępińskiego, czyli obszar 2.334 km2 i 135.995 mieszkańców. W pierwszym roku funkcjonowania wykonano 3.999 analiz bakteriologicznych, 539 analiz żywności i 132 analizy wody. Obok zaplecza laboratoryjnego w stacji zorganizowano oddziały kontrolne w zakresie higieny komunalnej higieny żywności i epidemiologii oraz poszerzono działalność o dezynsekcję i deratyzację. Likwidowano źródła zakażenia zwalczając dur brzuszny, dur rzekomy czy czerwonkę. Nadzorem epidemiologicznym objęto dzieci ze szkół i przedszkoli. Warto podkreślić, że w roku 1956 Pracownia Badania Wody (obecnie w Kaliszu) oprócz powiatów ostrowskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego obsługiwała również miasto Kalisz i powiat kaliski, a nawet miasto Turek. W kolejnych latach ostrowska stacja rozwijała się tworząc stanowisko ds. higieny pracy w obrębie działu higieny komunalnej, uzyskując specjalizację II stopnia z zakresu analityki klinicznej i toksykologii czy specjalizację pierwszego stopnia z higieny i epidemiologii. Niewątpliwie dumą stacji prowadzonej przez Tadeusza Andrzeja Bilińskiego (od. 1999r.) jest najnowocześniejsze w Wielkopolsce Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii, które w 2010 roku zyskało Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego w zakresie badania osób zdrowych i chorych w kierunku Salmonella/Shigella oraz badań określających skuteczność procesu sterylizacji testem biologicznym. Każdego roku Laboratorium uzyskuje bardzo dobrą ocenę ze strony Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej.

CZYTAJ  Stał się cud? Bohater zabrał głos
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx