Wybrano patrona Parku Miejskiego

Udostępnij
Tweet

Park Miejski im. Jana Jerzego Przebendowskiego – taką nawę nosić będzie park przy Alei Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim. Stosowną uchwałę w tej sprawie pojęli radni miejscy na Sesji Rady Miejskiej w dniu 24 kwietnia 2014 roku.

Z propozycją uhonorowania Jana Jerzego Przebendowskiego poprzez nadanie jego imienia parkowi miejskiemu wyszła grupa ostrowskich radnych.  Wniosek pozytywnie zaopiniowała komisja doraźna do spraw nazewnictwa ulic i placów oraz kultywowania tradycji lokalnych.

Zmiana nazwy parku związana jest m.in. z obchodami 300 – lecia relokacji miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Rok 2014 jest dla Ostrowa Wielkopolskiego szczególny. W 1714 roku podskarbi wielki koronny Jan Jerzy Przebendowski, posiadacz dóbr przygodzickich, wyjednał u króla Augusta II Mocnego ponowne nadanie Ostrowowi Wielkopolskiemu praw miejskich. Przebendowski był w XVIII wieku właścicielem Ostrowa. 26 maja 1714 roku podpisał akt fundacyjny miasta. W dokumencie tym jest zapisanych szereg działań, które w konsekwencji miały przyczynić się do wydobycia Ostrowa z upadku po wojnach XVII wieku.

Jan Jerzy Przebendowski herbu Kuna (ur. 1 listopada 1638 – zm. 24 lutego 1729) – podskarbi wielki koronny od 1703, generał wielkopolski, wojewoda malborski 1697-1703, kasztelan chełmiński, starosta mirachowski, pokrzywiński, pucki i grabowski, Reichsgraf, pułkownik, senator. Posiadacz licznych dóbr w Prusach Książęcych oraz na terenie Rzeczypospolitej. Dobrodziej Ostrowa Wielkopolskiego (wyjednał u króla ponowne nadanie praw miejskich i przywileje, wydobył miasto z upadku po wojnach XVII wieku) i dóbr przygodzickich. Należał do Czerwonego Bractwa – pierwszej polskiej loży masońskiej. Zmarł w swoim majątku w Przygodzicach koło Ostrowa.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Ewakuacja Galerii Ostrovia
Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
macari
10 lat temu

„Należał do Czerwonego Bractwa – pierwszej polskiej loży masońskiej.”>zwrócić należy uwagę czytającym,że nie jest to Loża Masońska/żydowska/ w której to od czasów komunistycznych aktywnie uczestniczą niektórzy „obywatele” naszego miasta/pamiętam ich od roku 1978/dzisiaj oni i ich następcy są członkami Synagogi Szatana ; czyżby chcieli się ujawnić > to tchórze.http://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwone_Bractwo

1
0
Napisz co o tym sądziszx