Lapidarium przekazane Gminie Wyznaniowej

Gmina Wyznaniowa Żydowska z Wrocławia oficjalnie odebrała dziś budowę lapidarium na Placu 23 Stycznia w Ostrowie Wielkopolskim. Przekazano także teren, który jest własnością Gminy Wyznaniowej. Obecny na przekazaniu Rabin Yitzchak Chaim Rapoport  chwalił wykonaną pracę, podkreślał, że to jedno z ładniejszych lapidariów, jakie w ostatnim czasie powstało.  >>

Budowa lapidarium to realizacja umowy zawartej w 2006 roku między Miastem Ostrowem Wielkopolskim a Gminą Wyznaniowa Żydowską we Wrocławiu. Na jej mocy miasto kupiło synagogę, ale musiało pobudować lapidaria w miejscu dwóch cmentarzy żydowskich: na Placu 23 Stycznia i przy Al. Słowackiego.

Lapidarium powstało według projektu wykonanego w 2006 roku. Jest na obrysie byłego cmentarza żydowskiego. Był to pierwszy cmentarz tej społeczności na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego. – mówi Elżbieta Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

Wewnątrz lapidarium wytyczone są alejki, pojawi się również zieleń. Całość zbudowano przede wszystkim z macew wydobytych z murku okalającego Plac 23 Stycznia. Kirkut otoczony jest murem z piaskowca. Na cmentarz żydowski prowadzą trzy bramy, główna znajduje się od strony synagogi. Na stronie północnej jest również tablica w dwóch językach: polskim i hebrajskim.

Lapidarium jest bardzo piękne, jedno z ładniejszych, jakie widziałem. Współpraca z miastem przy realizacji tego projektu układała się bardzo dobrze. – powiedział Yitzchak Chaim Rapoport , Rabin z Wrocławia.

Lapidarium zostało zbudowane z macew wydobytych z murku okalającego Plac 23 stycznia oraz z terenu przy Alejach Słowackiego w Ostrowie. Całość jest otoczona murem z piaskowca. Wokół dzisiejszego Placu 23 Stycznia od początku XVIII wieku znajdowała się dzielnica żydowska o nazwie Targowisko Bydlęce.

Sylwia Nowicka

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx