Gimnazjum Noblistów

Polscy nobliści patronować będą Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim. Powstała w 1999 szkoła pozostaje dotąd bez swojego patrona. Za takim wyborem opowiedziały się już władze szkoły, Rada Pedagogiczna oraz młodzież placówki.

Budynek, w którym obecnie mieści się Gimnazjum nr 1, kojarzony jest przez wielu z osobą wieloletniego patrona Ewarysta Estkowskiego. Tymczasem wraz z powstaniem gimnazjum Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego przeszła w stan stopniowej likwidacji, by po kilku latach zakończyć swą wieloletnią działalność.

Imię przypisane było konkretnej szkole i wygasło z momentem likwidacji szkoły. Zastanawialiśmy się podczas licznych rozmów ze środowiskiem szkolnym, czy nowa placówka powinna piastować stare imię, czy zasadne jest nadanie nowego patrona. W dyskusji wybraliśmy nowe, bo sens nadawania jakiegokolwiek patrona wynika z tego, że wokół takiej osoby można budować program wychowawczy – wyjaśnia Beata Podsadna, Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. – Wokół każdego z naszych noblistów można prowadzić oddzielny program, bo są to postaci zdecydowanie bliższe uczniom. Łatwiej im będzie przyswajać treści, które będziemy chcieli poprzez te osoby promować i wzmacniać.

Temat nadania imienia był również przedmiotem obrad Komisji Doraźnej ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Rady Miejskiej. Radni obejrzeli m.in. wizualizację ściany, na której umieszczone zostaną popiersia polskich laureatów Nagrody Nobla.

– Zmiana patrona nie oznacza, że Estkowskiego wymazujemy z pamięci i przestajemy pamiętać. Dla wielu pokoleń ostrowian, które kończyły ówczesną SP nr 2, w tym także dla mnie, budynek kojarzony był właśnie z tym nazwiskiem. Dlatego poparliśmy propozycję, z którą wyszedł znany ostrowski architekt W. Motyl, aby upamiętnić tę postać obeliskiem z popiersiem, który umieszczony zostanie przed szkołą – mówi Zygmunt Malik, szef komisji.

Na obelisku znajdą się również daty z dziejów budynku. Mało kto pamięta, że mieściły się w nim nie tylko szkoły różnych szczebli, ale także polowy szpital. Jak zapewnia dyrekcja szkoły oraz B. Podsadna trwają starania, aby na uroczystościach nadania imienia oraz sztandaru obecni byli żyjący nobliści: Lech Wałęsa i Wisława Szymborska.

CZYTAJ  Eleganckie warunki dla uczniów

Janusz Grzesiak

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx