Jarmark Średniowieczny

Udostępnij
Tweet

Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od weekendu 13-14 czerwca, kiedy to na ostrowskich Piaskach trzema obozami rozbiją się bractwa rycerskie z całej Polski. Swój udział w pierwszym „Jarmarku Średniowiecznym” potwierdziły m.in. bractwa z Kalisza, Krotoszyna, a nawet z Warszawy.

Co, dokładnie będzie się działo w Ostrowie, znaleźć można na jarmarkowej stronie internetowej http://www.jarmark-ostrow.pl w poszczególnych działach. Wiadomo już, że nim w sobotnie południe oficjalnie otwarte zostaną bramy osady, uczestnicy Jarmarku wezmą udział w uroczystym przemarszu ulicami miasta. Później pozostanie już tylko na dwie doby przenieść się w czasy średniowieczne. W osadach z XIII i z XV wieku przyglądać się będzie można kowalom, płatnierzom, włókiennikom i innym rzemieślnikom z epoki. Będzie można także wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych.

Od godziny 13.00 Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej zaprasza wszystkich na pokaz tańców średniowiecznych. Jak zapewnia Piotr Kalewski, szef projektu, będzie także okazja do tego, by spróbować w tańcu swoich sił.

Również w sobotę rozpoczną się rycerskie rywalizacje. Na chwilę obecną planowanych jest rozegranie 30 konkurencji, a wśród nich przewidziane głównie dla chłopców i mężczyzn miniturniej rycerski, czy zawody w strzelaniu z łuku, ale także zajęcia, w których wziąć będą mogły udział dziewczęta, jak wykonywanie krajek..

Godzina 19.00 to początek inscenizacji rycerskiej bitwy. Półtorej godziny później rozpocznie się część artystyczna. W jej trakcie wystąpi znana polska grupa folkowa Shannon, wykonująca głównie muzykę celtycką. Początek koncertu gwiazdy wieczoru zaplanowano na godz. 22.00. Bramy osady zamknięte zostaną o 23.00.

 

Niedziela to dalsza część pokazów rycerskich, ale przede wszystkim finały rycerskiej rywalizacji. Na godzinę 14.00 zaplanowano plenerowa mszę świętą, która odprawiona zostanie w rycie trydenckim.

Głównym organizatorem imprezy jest grupa instruktorów harcerskich ostrowskiego hufca ZHP.

– Mamy już pewne doświadczenie w tym zakresie – mówi Piotr Kalewski, szef wspartego przez Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa projektu. – W większości wywodzimy się z tak zwanych harcerskich drużyn grunwaldzkich, kultywujących tradycje rycerstwa polskiego okresu średniowiecza. Mam nadzieję, że impreza spodoba się mieszkańcom i na stałe zagości w Ostrowie.

Jeszcze dzisiaj zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami imprezy w internecie, a w sobotę i niedzielę 13 i 14 czerwca zapraszamy do… średniowiecza!

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx