Uwaga na pożar ORLENU!

Manewry strażackie na Terminalu Paliw PKN ORLEN w Ostrowie Wielkopolskim

Ćwiczenia z udziałem jednostek Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej odbędą się w najbliższą sobotę 26 września na Terminalu Paliw w Ostrowie Wielkopolskim. Manewry rozpoczną się o godz. 11:00

Podczas ćwiczeń sprawdzone zostanie działanie instalacji przeciwpożarowych funkcjonujących w terminalu. – Chcemy także sprawdzić działanie jednostek bojowych Straży Pożarnej po symulowanej awarii instalacji dochodzi do uszkodzenia zbiornika z olejem napędowym, co w konsekwencji prowadzi do powstania pożaru na terenie zakładu. W scenariuszu mamy także udział osoby pozorującej uraz po porażeniu elektrycznym – informuje Krzysztof Bochniak, p.o. kierownika terminalu.

W manewrach udział weźmie około 15 wozów bojowych Straży Pożarnej z sześciu powiatów – ostrowskiego, krotoszyńskiego, pleszewskiego, kaliskiego, ostrzeszowskiego i jarocińskiego. Działania zawodowych strażaków wspierać będą również ochotnicy jednostek OSP z Lamek i Gorzyc Wielkich.

– Podstawowym celem ćwiczeń jest utrzymanie wysokiego poziomu zapewnienia bezpieczeństwa, sprawdzenie funkcjonowania planu operacyjno – ratowniczego oraz doskonalenie współpracy służb ratowniczych – uważa Komendant Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN Jan Szrajber.

Ćwiczenia z ramienia Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oceniać będą oficerowie z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu na czele z Z-cą Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Adamem Langnerem. Obserwatorami będą również przedstawiciele z:  Komendy Wojewódzkiej Policji z Poznania, Komendy Powiatowej Policji z Ostrowa oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Kalisza.

Manewry są także okazją do sprawdzenia procedur, zasad dowodzenia i współdziałania podczas akcji ratowniczych prowadzonych na tego typu obiektach – podsumowuje kpt. Sławomir Brandt, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP z Poznania.

Terminal Paliw w Ostrowie Wielkopolskim, który został oddany do eksploatacji w 2001 roku, jest największym i najnowocześniejszy obiektem tego typu w Polsce, zajmujący obszar prawie 21 hektarów. Paliwa dostarczane są rurociągiem dalekosiężnym z Płocka. Terminal w Ostrowie wydaje paliwa do autocystern oraz dokonuje dalszej reekspedycji w cysternach kolejowych do terminali i baz paliw położonych na południe i zachód od Ostrowa. W trosce o środowisko naturalne wszystkie operacje napełniania benzynami zbiorników magazynowych, autocystern i wagonów są hermetyzowane, a zgromadzone opary są na bieżąco przetwarzane z powrotem do postaci ciekłej w instalacji odzysku oparów. Do monitoringu czystości wód gruntowych oprócz piezometrów zastosowano nowoczesny system kontroli wykorzystujący zjawisko wchłaniania. Ochrona p-poż. to integralny, w pełni automatyczny system w skład, którego wchodzi 11 pomp zasilanych z agregatu prądotwórczego, sieć hydrantów wodnych i pianowych, system detektorów dymu i płomienia oraz system kabli termoczułych na zbiornikach.

CZYTAJ  Paduch pytał Klimek o kamery monitoringu. Kto ma rację?

Na ćwiczenia zostali zaproszeni Starosta Powiatu Ostrowskiego, Prezydent Miasta Ostrowa, Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski oraz Sołtysi z Lamek i Gorzyc Wielkich.

źródło: ORLEN PŁOCK

 

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx