Zarzuty w aferze Inspekcji Transportu Drogowego

Udostępnij
Tweet

            Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim zakończyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w działaniach funkcjonariuszy miejscowego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego.

            Skierowanym w dniu 27 lipca 2012r. do Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim aktem oskarżenia objęto 10 osób, w tym dwóch byłych inspektorów transportu drogowego. Jednemu z nich, 52 – letniemu przedstawiono cztery zarzuty przyjęcia „korzyści majątkowych” w łącznej kwocie 3.900,- zł. w zamian za odstąpienie od kontroli i ukarania grzywną bądź nakłanianie innego kontrolera do podobnych zachowań. Dodatkowo zarzucono wymienionemu pomocnictwo do przekazania „korzyści majątkowej” oraz nakłanianie innego kontrolera do zaniechania realizacji obowiązków związanych z przeprowadzoną przez niego kontrolą drogową. Drugiemu z byłych inspektorów zarzucono nie dopełnienie obowiązków podczas kontroli drogowej i odstąpienie od ukarania grzywną. Objętej aktem oskarżenia 39 – letniej kobiecie zarzucono udzielenie korzyści majątkowej, pośrednictwo w „załatwieniu sprawy” w inspekcji transportu drogowego, a także nakłanianie jednego z inspektorów do niedopełnienia obowiązków służbowych. Pozostałym oskarżonym zarzucono wręczanie „korzyści majątkowych” bądź przestępstwa „przeciwko dokumentom”.

            W zarzutach opisano wręczenie i przyjęcie „korzyści majątkowych” w postaci pieniędzy, altany drewnianej, drewna opałowego, a także alkoholu i słodyczy. Większość zarzutów dotyczy zdarzeń do których doszło w okresie od lipca do września 2010r.

            Z zebranych materiałów wynika, że opisane w zarzutach niedopełnienie obowiązków inspektorom transportu drogowego wiązało się m.in. z uprzednim ujawnieniem złego stanu technicznego kontrolowanego pojazdu ciężarowego, brakiem wymaganej winiety lub sprawnego tachografu.

            Do zatrzymania podejrzanych doszło w maju 2011r. Wobec jednego z nich zastosowane zostało w dniu 18 maja 2011r. tymczasowe aresztowanie, zamienione następnie w dniu 1 czerwca 2011r. na poręczenie majątkowe. Podobnie poręczenie majątkowe zostało zastosowane w stosunku do siedmiu innych podejrzanych.

            Czyny zarzucane oskarżonym zakwalifikowano m.in. jako przestępstwa z art. 228 § 1 kodeksu karnego (przyjęcie korzyści majątkowej) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, art. 228 § 3 kodeksu karnego (przyjęcie korzyści majątkowej, w zamian za naruszenie prawa) zagrożone karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności oraz art. 230 § 1 kodeksu karnego (płatna protekcja) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx