Niewygodne fakty o policji odc.2

Powracamy do tematu policji. Zgodnie z naszą obietnicą w drugiej części przedstawimy niewygodne fakty dotyczące funkcjonowaniu ostrowskiej komendy. – komendant Nadera o stanie taboru
Do potwierdzenia słów komendanta niech posłuży ujawniona przez nas niewygodna prawda nt. jednego z policyjnych samochodów. W połowie czerwca (errata: kwietnia) obok zajazdu Górecznik doszło do wypadku, w którym zginął policjant. Postępowanie prokuratury ujawniło, że radiowóz, którym jechał tego dnia policjant nie miał przeprowadzonego badania technicznego. – Janusz Walczak termin Wynika z tego, że radiowóz przez 2.5 miesiąca poruszał się bezprawnie po drogach powiatu ostrowskiego. Jest to dość dziwne, ponieważ zanim potwierdziliśmy nasze informacje w prokuraturze, przedstawiciele policji w rozmowach poza kamerą zarzekali się, że jest to niemożliwe, by radiowóz nie posiadał aktualnego badania technicznego. Wśród argumentów, mających potwierdzić tezę policjantów, pojawiły się takie praktyki jak: zatwierdzanie przez każdego kierowcę radiowozu, zanim wyruszy w drogę, stanu technicznego auta, a także prawidłowości w jego dokumentach.
Każdy posiadacz auta starszego niż 5 lat, musi raz do roku udać się do Stacji Kontroli Pojazdów. Za niewywiązanie się z tego obowiązku kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Przy okazji zadzwoniliśmy do jednej z komend policji w jednym z miast i tam uzyskaliśmy informację, że jeżeli ktoś porusza się bez ważnego przeglądu technicznego i przykładowo robi to z premedytacją, wówczas poza zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, naraża się na karę w wysokości do 3 tysięcy złotych, o czym mówi Art. 97 Kodeksu Wykroczeń. Zatem może się nie opłacać celowe unikanie wizyt w Stacjach Kontroli Pojazdów.
Nasuwa się pytanie czy jeżeli policja, która egzekwuje przepisy prawa, sama ich nie przestrzega, to jest to w porządku wobec kierowców, którym zatrzymano dowód rejestracyjny? Ponadto czy jeżeli w tym radiowozie dopuszczono się takiego uchybienia, to czy jest to wyjątek czy może jest więcej takich przypadków w ostrowskiej policji? Na te pytania powinno odpowiedzieć dochodzenie, które jest prowadzone wewnątrz policji.

CZYTAJ  Skażenie wody. Mieszkańcy tej gminy NIE MOGĄ jej pić❗

Na koniec chcielibyśmy przedstawić wątek żarówki. Nowe radiowozy, to także nowe problemy. Miesiąc temu ostrowscy policjanci pojechali do Kalisza, żeby… wymienić żarówkę w radiowozie. Rzecznik policji wpierw skłamał twierdząc, że nie było wyjazdu patrolu do Kalisza celem tylko wymiany żarówki. Jednakże po dwóch tygodniach, przyznał, że jednak tak było.
Wg policjantów, wymiana żarówki w radiowozie Fiat Stilo jest możliwa wyłącznie w serwisie policyjnym, który znajduje się w Kaliszu.
Wyjazd dwóch funkcjonariuszy do tego miasta, a także wymiana przedniej żarówki zajmuje co najmniej dwie godziny. Ponadto niepotrzebnie marnowane jest paliwo. Policjanci w tym czasie mogliby zapewniać bezpieczeństwo na ulicach powiatu ostrowskiego. Ale w tym czasie obserwują pracę mechanika.
Czy ostrowska komenda w tym przypadku postępuje wg odgórnych zaleceń czy też sama wytworzyła te kontrowersyjne procedury?
Zadzwoniliśmy do komendy w Krotoszynie, która teoretycznie także powinna wyjeżdżać do Kalisza w celu wymiany żarówek, co spowodowałoby jeszcze większy absurd ze względu na dużą odległość pomiędzy tymi miastami. Na ratunek przyszedł nam rzecznik tejże komendy który powiedział wprost: – rzecznik policji w Krotoszynie
Ostrowska policja tłumaczyła się, że we Fiacie Stilo policjanci nie mogą tego sami dokonać, a także nie posiadają części zapasowych m.in. żarówek do swoich radiowozów.
Zadzwoniliśmy zatem do serwisu Fiata z pytaniem czy można samemu wymienić żarówkę w tym modelu – rozmowa z przedstawicielem serwisu, który mówi, że można wymienić, wystarczy mieć śrubokręt od 15- do 30 minut czasu, a także zgrabne ręce i dużo cierpliwości.
Czy ostrowscy stróże prawa nie mają predyspozycji do wykonania tej, wydawać by się mogło, prostej czynności? Niestety policja nie chce oficjalnie wypowiedzieć się w tym temacie, ponieważ uważa to za błahy problem.
Z naszej strony nasuwa się pytanie: jak policja może świadomie jechać niesprawnym autem kilkadziesiąt kilometrów, a samemu wymaga by cywilne samochody były w 100% sprawne.
Mamy nadzieję, że w niedługim czasie ostrowscy funkcjonariusze wezmą lekcję u kolegów z Krotoszyna i przestaną marnotrawić nasze pieniądze.

CZYTAJ  Kolejny wypadek pociągu i osobówki (ZDJĘCIA)

» komentarze – 14

Redakcja nie bierze żadnej odpowiedzialności za treść prezentowanych komentarzy.

  • OK. Kodeks Drogowy jest obowiazujacy dla wszystkich urzytkowników- policyjny pojazd bez włączonych sygnałów ,infprmujacych że jest w AKCJI/syreny.światła niebieskie /- również. A jeśli przekracza prętkość np w nieoznakowanym pojeżdzie podczas nagrywania na videoradar inny pojazd, kierowca z policyjnego samochodu w tym momencie powinien być ukarany przez swojego partnera w postaci mandatu i karnych punktów według obowiązujacego taryfikatora !!!
    użytkownik drogowy

    # Poniedziałek, 30 Czerwca 2008 o 18:00

  • Dobrze że nie jeżdżą ARO bo dopiero byłyby tragedie. Polecam ten reportaż o radiowozach w innych miastach: http://www.widelec.pl/widelec/1,82861,4738601.html
    Aro

    # Poniedziałek, 30 Czerwca 2008 o 18:29

  • Wstrzasajacy material, po prostu sensacja, jestem oburzony
    Gaugan

    # Poniedziałek, 30 Czerwca 2008 o 19:19

  • Sensacja? niekoniecznie. Nikt zresztą nie narzuca obowiązku na wszelkiego rodzaju media by te przedstawiały wyłącznie sensacyjne wydarzenia. Chyba ze drogi gauganie czytasz fakcika.
    gagarin

    # Poniedziałek, 30 Czerwca 2008 o 19:30

  • Drogi użytkowniku drogowy.Policja jest powołana do tego aby ścigać sprawców przestępstw i wykroczeń.I to jest jedno z jej najważniejszych zadań.Stosując sie do przepisów Kodeksu Drogowego nigdy by nie zatrzymała żadnego bandyty czy pirata drogowego,ponieważ osoby te nie przestrzegają prawa.Podejrzewam,ze gdyby Ostrowty wyemitował materiał o udanej ucieczce bandytów przed pościgiem policyjnym ty jako pierwszy skrytykowałbyś nieudolność naszej Policji.Trochę obiektywizmu życzę.
    Jędruś

    # Poniedziałek, 30 Czerwca 2008 o 20:08

  • Policja – Panstwo Policyjne – POLAND. Banda pajacow, cwaniakow, buraków wymieniac jeszcze mozna… 🙂 ale przyjdzie czas ze sie to skonczy…
    Karol

    # Poniedziałek, 30 Czerwca 2008 o 21:18

  • oni zawsze robią problem gdziekolwiek byś nie był cokolwiek byś nie robił , MANDATY DAWAJą NA SIłE żEBY BLOCZKI WYKORZYSTAć WYSTARCZY PRZYKłAD ZA PASY POPATRZCIE JAK ONI SIE TROSZCZą O NASZE ZDROWIE JAK NAJLEPSI PRZYJACIELE 100 ZA PASY HEHE PARANOJA ,
    INFERNO

    # Wtorek, 1 Lipca 2008 o 09:30

  • Zazwyczaj miałam zastrzeżenia do materiałów ostrów tv, że niepotrzebnie robią sensację, ale tym razem spisaliście się znakomicie!
    EKOlivia

    # Wtorek, 1 Lipca 2008 o 13:34

  • te pasy nie montują do samochodów jako „opcja”, to Ci moze uratować życie!!
    Raczek

    # Wtorek, 1 Lipca 2008 o 13:49

  • 10. Usuń komentarz Autoryzuj
    Bardzo dobrze…łoić mandaty za wszystkie wykroczenia łącznie z pasami.Wszak to naród kochający zasady, moralność, reguły,kodeksy oraz dziesięć przykazań. Hipokryzja, obłuda i brak pokory. Trzymam kciuki za mundurowych.
    blue bird

    # Wtorek, 1 Lipca 2008 o 22:03

  • 11. Usuń komentarz Autoryzuj
    z tego co wiem to POLICJA z ostrowa ma swoj warsztat samochodowy wiec o co tu chodzi
    jaguś

    # Wtorek, 1 Lipca 2008 o 22:09

  • 12. Usuń komentarz Autoryzuj
    Wypadek tego policjanta był nie w czerwcu tylko w kwietniu – cos jestes nie do konca zorientowany, montasz sie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ostrowianin

    # Wtorek, 1 Lipca 2008 o 22:45

  • 13. Usuń komentarz Autoryzuj
    Tak, nastąpiło delikatne przejęzyczenie. Z pozostałej treści materiału można obliczyć, że „dwa i pół miesiąca” mija w połowie kwietnia.
    admin

    # Wtorek, 1 Lipca 2008 o 23:11

  • 14. Usuń komentarz Autoryzuj
    Znalazlem ten artykuł ponieważ próbuje wymienić żarówke w fiacie Stilo. Serio. Jeśli w serwisie pisza ze trzeba 15minut i cierpliwosci to powodzenia!!! Do wymiany zarowek w lewym reflektorze potrzeba:
    odkrecic oslone akumulatora, wyjac akumulator, zdemontowac stojak akumulatora, a wymiana zarowki bez specjalnych szczypiec jest niemozliwa, potem to juz wystarczy tylko to wszystko zamontowac z powrotem. Naprawde nie wieszajcie psow na tych policjantach, bo ja tez oddam auto do mechanika zeby mi zarowke wymienil.
    krystian

    # Poniedziałek, 8 Września 2008 o 15:30

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx