Siedmiu nowych księży. Stąd się wywodzą

Udostępnij
Tweet

Podczas uroczystości wyświęcono siedmiu nowych kapłanów, którzy – swoim życiem klarownym, oddanym Bogu, zgodnym z Jego Ewangelią, życiem spójnym i autentycznym będą pociągali innych do Boga – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas święceń siedmiu kapłanów diecezji kaliskiej. Święcenia prezbiteratu odbyły się w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski stwierdził, że powołanie kapłańskie jest przede wszystkim Bożym darem. –„ Powołanie jest darem Bożej łaski, nigdy prawem przysługującym człowiekowi, przeto nie wolno pojmować kapłaństwa jako zwykłego ludzkiego wyróżnienia ani misji szafarza jako wybranej przez człowieka drogi życiowej” – cytował Jana Pawła II.

Podkreślił, że kandydaci do święceń podjęli rozeznanie i swoje powołanie w Roku Świętego Józefa. – Mówimy często o nich, że są kapłanami józefowymi, szczególnie naznaczonymi więzią ze św. Józefem. Chcemy temu patronowi, tak bliskiemu każdemu z nas w naszej diecezji, dzisiaj podziękować, bo wierzymy, że ma swoje miejsce i swój udział w ich powołaniu – zaznaczył celebrans.

Zachęcił, aby w drogę kapłańskiego życia zaprosić św. Józefa. – Bardzo chciałbym, żebyście drodzy bracia zaprosili św. Józefa, aby wam towarzyszył w podjęciu kapłańskiej drogi. Niech on będzie dla was też wzorem. Poproście go, żeby był waszym orędownikiem, opiekunem, ale także uczcie się od św. Józefa jak żyć, jak podejmować dar. Chciałbym szczególnie was zaprosić do tego, żebyście byli jak Józef odpowiedzialni za siebie, za otrzymany dar i za tych, do których będziecie posłani – wskazywał kaznodzieja.

Akcentował, że kapłan powinien dążyć do świętości. –„Trzeba, aby pasterz był czysty w myślach, przykładny w działaniu, dyskretny dzięki milczeniu, użyteczny w słowach. Aby był bliski każdemu przez współczucie i bardziej niż inni oddany kontemplacji. Niech będzie pokornym sprzymierzeńcem każdego, kto postępuje dobrze, ale też w trosce o sprawiedliwość niech pozostanie nieugiętym wobec wad grzeszników. Niech pośród zewnętrznych zajęć nie wyzbywa się o troski o życie duchowe. Niech nie przestaje spieszyć z pomocą w zewnętrznych potrzebach, gdy zabiega o duchowe dobro” – cytował św. Grzegorza z Nazjanzu.

CZYTAJ  Zmiana dyrektora w szpitalu

Wskazał, że z sakramentu święceń płynie zaproszenie do służby. – Niech to będzie drodzy bracia wasz styl. Bardzo potrzeba nam dzisiaj troski o dobry ewangeliczny styl życia idziałania – powiedział pasterz Kościoła kaliskiego.

Prosił przyszłych kapłanów, aby stawali się pasterzami według wzoru Serca Jezusowego. – Bóg obiecał Kościołowi, że da mu nie jakichkolwiek pasterzy, ale pasterzy „według swego Serca” . Serce Boże objawiło się nam najpełniej w Sercu Chrystusa, Dobrego Pasterza – mówił celebrans.

Prosił księży i wiernych o modlitwę za nowych kapłanów. – Niech ta dzisiejszauroczystość będzie zaproszeniem, żebyśmy im towarzyszyli w następnych dniach ich kapłańskiego życia. Oni bardzo tej modlitwy będą potrzebowali – stwierdził bp Bryl.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, ks. dr Waldemar Graczyk, wicerektor seminarium, ojcowie duchowni, moderatorzy, duchowieństwo, alumni, rodzice i krewni nowo wyświęconych kapłanów.

Nowo wyświęceni kapłani to: ks. Mikołaj Czapczyński z parafii św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie, ks. Wiktor Domagała z parafii św. Benedykta Opata w Chlewie, ks. Kacper Kusiński z parafii św. Józefa w Jankowie Przygodzkim, ks. Konrad Marzec z parafii św. Antoniego Padewskiego w Roszkowicach, ks. Waldemar Mistewicz z parafii św. Wojciecha w Jankowie Zaleśnym, ks. Piotr Perskawiec z parafii św. Michała Archanioła w Rajsku, ks. Patryk Rutkowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Brzóstkowie.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

44 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
logika
15 dni temu

Skąd w Was tyle nienawiści? Czy to charakteryzuje ludzi niewierzących?

.,
odpowiada  logika
14 dni temu

Weź tabletki i idź do swoich chłopczyków w czarnych sukienkach

misiek
odpowiada  .,
14 dni temu

A najlepiej dzień PO.

misiek
odpowiada  logika
14 dni temu

Wierzących. Ostatnie 4 lata pokazały, że największymi sk…ami są wierzący.

obserwator
15 dni temu

2024 rok, nauka na wyciągnięcie ręki, w kieszeni każdy ma smartfona.
Tymczasem Polska – grupka młodych mężczyzn klęczy przed grupką starszych mężczyzn. 😀

realista
odpowiada  obserwator
15 dni temu

Bo już się muszą przyzwyczajać do klęczenia. Wiele rzeczy się robi na klęcząco.

Marcin
odpowiada  realista
15 dni temu

laskę też

musielok
15 dni temu

czarodzieje i szamani

Do brak słów
15 dni temu

Wiara, to nie nauka. Każdy ma wybór.

Brak słów
odpowiada  Do brak słów
15 dni temu

Naukowcy juz dawno obalili by mit religijny Chrześcijan,Buddystów,Muzułmanów,Zydów itp ale naukowcy to ludzie bardzo inteligentni i zdają sobie sprawe z tego że obecny czlowiek bez jakiejkolwiek religii i wiary zagubi się w tym świecie trudnym swiecie dla człowieka i najprawdopodobnie czlowiek bez religii by zezwierzęciał i nie wiadomo co jeszcze.Niech tak zostanie jak jest bo to dla ludzkosci najbezpieczniejsze.Słuchajmy bajek i się łudzmy dalej bo to fajne przecież pójdziemy moze do raju.

sympatyczny romek
15 dni temu

Cherubinki

Inkwizytor
15 dni temu

Zobaczymy PO śmierci wszystkich niedowiarków o POnurych twarzach Wielu jest POwołanych nie wielu wybranych Obejrzyjcie film Egzorcysta papieza i Przeczytajcie siostra Anna Grzybowska co spotkało żołnierza I jego kolegów w szpitalu w czasie wojny Co powiedział rosyjski lekarz jak to zobaczył trochę śmiechu PAN JEZUS POwiedział kto nie uwierzył w SYNA JEDNORODZONEGO już został POtępiony tam będzie płacz I zgrzytanie zębami gdzie robak nie ginie I ogień nie gaśnie

siostra Eutanazja
odpowiada  Inkwizytor
15 dni temu

Nie strasz nie strasz bo się …..

Józwa Butrym
odpowiada  Inkwizytor
15 dni temu

To se pozgrzytam. Mój wybór.

.,
odpowiada  Inkwizytor
15 dni temu

Weź leki bo widać braki

emeryt
odpowiada  Inkwizytor
15 dni temu

Nie pozgrzytam bo ich nie mam….

.....
odpowiada  Inkwizytor
15 dni temu

inkwizytor skończ z tą głupią PISownią, Popacz szerzej , PISząc , weż przykład z niektórych PISowców co zaczynają już wypowiadać i PISać ……inaczej….

jolka
odpowiada  Inkwizytor
13 dni temu

wolę pszczółkę maje, bo ma więcej realizmu niż to o czym belkoces

jolka
15 dni temu

Boży dar poczują po stawieniu się na plebanię.

organista
odpowiada  jolka
15 dni temu

I będą mieli święte ciało w ustach

Wierny
16 dni temu

Oby wytrwali w tym co przysięgali. Żniwo jest wielkie a robotników mało.

realista
odpowiada  Wierny
15 dni temu

To zatrudnij imigrantów ze wschodu.

alef0
odpowiada  realista
15 dni temu

The bil

44
0
Napisz co o tym sądziszx