Myślał, że schowa majątek przepisując na rodzinę

Sąd Apelacyjny w Łodzi nie uwzględnił apelacji obrońców i utrzymał w mocy wnioskowany przez prokuratora przepadek nieruchomości o wartości około miliona złotych zakupionych ze środków pochodzących z przestępstwa.

W grudnia 2020 roku Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała do Sądu Okręgowego w Kaliszu akt oskarżenia przeciwko 47 letniemu przedsiębiorcy rolnemu z powiatu kaliskiego, któremu zarzucono dopuszczenie się w okresie pomiędzy 2006 a 2016 rokiem łącznie 25 przestępstw polegających na wprowadzeniu w błąd co do zamiaru uregulowania zobowiązań wobec kontrahentów dostarczających do jego przedsiębiorstwa rolnego pasze dla trzody chlewnej, a także przedłożenie nierzetelnych oświadczeń celem uzyskania środków z kredytów i wyłudzenie w wyniku czego w/w uzyskał korzyść majątkową w łącznej wysokości 1.394.596,31 zł.

Wobec znacznego zadłużenia oskarżonego komornik sądowy zajął należące do 47 latka gospodarstwo rolne i wystawił je na licytacji. Gospodarstwo to zostało nabyte przez kuzyna i żonę oskarżonego, za środki pochodzące z wyżej opisanych przestępstw. Osobom tym prokurator zarzucił udział w tzw. „praniu brudnych pieniędzy” to jest utrudnianiu ustalenia pochodzenia pieniędzy pochodzących z przestępstwa, oraz dokonał zabezpieczenia na nieruchomości.

Podkreślić należy, że zgodnie z treścią przepisów art. 299 § 7 k.k. na które powołał się prokurator w razie skazania za przestępstwo prania „brudnych pieniędzy”, orzekany jest przepadek przedmiotów pochodzących nie tylko bezpośrednio albo pośrednio z przestępstwa, a także korzyści z tego przestępstwa lub ich równowartość, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

Sąd Apelacyjny w Łodzi nie tylko podtrzymał orzeczony wyrok przez Sąd Okręgowy w Kaliszu dotyczący przepadku łącznie 5 działek gruntu – składających się na gospodarstwo rolne o łącznej wartości około 1 mln złotych, ale prawomocnie orzekł wobec 47 latka karę 2 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności, a wobec pozostałych oskarżonych kary pozbawiania wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Przedstawiciel * coli miał wypadek
Subskrybuj
Powiadom o

33 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kris
6 miesięcy temu

Czyli rozumiem że wszyscy co ukradli za rządów pis też oddadzą wszystko

Kuba
6 miesięcy temu

Rolnik rolnik a co z tymi których oszukał im pieniądze się nie należą wescie się ogarnijcie

33
0
Napisz co o tym sądziszx