Rodzina to fundament silnej Polski, a przyszłością Polski są dzieci

Udostępnij
Tweet

„To w rodzinie wszystko się zaczyna. To w rodzinie przychodzą na świat dzieci, które są przyszłością naszego państwa, dlatego to właśnie dzieci są wyznacznikiem wszystkich działań, jakie podejmujemy jako rząd Prawa i Sprawiedliwości” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W Polsce funkcjonuje obecnie wiele programów kierowanych do dzieci i rodziców. To program „Rodzina 500 Plus”, który od 1 stycznia 2024 r. będzie funkcjonował w nowej odsłonie – w jego ramach rodziny będą mogły otrzymywać to świadczenie w zwiększonej do 800 zł wysokości. Dotychczas rząd przekazał w ramach tego programu ponad 230 mld złotych.

„Poza wysokością świadczenia, w programie nic się nie zmieni. Program 800 plus przede wszystkim ma służyć temu, aby pokazać, jak ważna jest rodzina. Rodzina powinna mieć wsparcie ze strony państwa i my to wsparcie cały czas realizujemy i realizować będziemy” – wskazała Marlena Maląg.

W ostatnich latach poza świadczeniem wychowawczym wprowadzono szeroką ofertę innych instrumentów wsparcia rodzin, realizowanych w ramach rządowych programów. Jednym z nich jest „Dobry Start”, który ma na celu wyrównywanie szans wśród uczniów. Wsparciem z programu zostały objęte wszystkie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym bez względu na dochód. To wsparcie w wysokości 300 zł na uczące się dzieci w wieku do ukończenia 20. roku życia (24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych), niezależnie od dochodu rodziny. Na ten program przeznaczono 6,6 mld złotych.

Obecny rząd w 2022 r. wprowadził nowe instrumenty finansowego wsparcia rodzin w postaci rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania do pobytu dziecka w instytucji opieki dla dzieci do lat 3.

Rodzinny kapitał opiekuńczy jest świadczeniem wypłacanym rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem w okresie od 12. miesiąca życia tego dziecka do końca miesiąca, w którym dziecko to kończy 35. miesiąc życia. W sumie to 12 tys. zł wsparcia, a rodzice sami wybierają czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Wsparcie to jest niezależne od dochodów rodziny.

CZYTAJ  To oni włamywali się do domów

Uzupełnieniem rodzinnego kapitału opiekuńczego jest dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie jest świadczeniem przeznaczonym dla rodziców, których dzieci są objęte opieką instytucjonalną w instytucjach opieki i nie korzysta z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Wynosi 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Rozwiązanie weszło w życie 1 kwietnia 2022 r., a przyznaje i wypłaca je ZUS. Dofinansowanie jest przekazywane przez ZUS bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki.

Ważnym elementem polityki prorodzinnej jest także program „Maluch+”, którego celem jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz wymagających szczególnej opieki. Na nową edycję tego programu zostanie przeznaczone 5,5 mld złotych.

Ponadto rodzicom do ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub ukończenia nauki w szkole, (jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia albo do 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności), przysługuje zasiłek rodzinny. Warunkiem uzyskania prawa do pobierania zasiłku rodzinnego jest spełnienie kryterium dochodowego, które wynosi 674 zł miesięcznie na osobę w rodzinie lub 764 zł, jeśli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko. Nie oznacza to, że osoby, które przekroczą ten próg nie mają prawa do zasiłku. W ich przypadku obowiązuje tzw. mechanizm „złotówka za złotówkę”.

Osobom sprawującym opiekę nad dzieckiem, które z powodu swojej sytuacji zawodowej nie mogą skorzystać z zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego, przysługuje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie. Ze wsparcia tego mogą skorzystać na przykład osoby bezrobotne, studenci czy pracujący na umowę o dzieło.

CZYTAJ  Premier Morawiecki przyjeżdża do nas

W rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto, rodzicom przysługuje tzw. becikowe, czyli jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł z tytułu urodzenia się dziecka.

Oprócz programów dedykowanych bezpośrednio rodzinie i dzieciom, wprowadzono także nowe rozwiązania w kodeksie pracy – pracę zdalną i nowe, obligatoryjne dla pracodawców, urlopy przysługujące rodzicom.

„Właśnie te rozwiązania ułatwiają, szczególnie młodym rodzicom, godzenie ról – rodzica i pracownika” – powiedziała minister Maląg.

„Środki, jakie przeznaczamy na rzecz rodzin, to nie wydatek, a inwestycja w silną i niezależną Polskę. Wdrożone programy sprawiły, że rodziny mogą pozwolić sobie na dużo więcej, nie martwiąc się o lepsze jutro” – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

88 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Słabo
3 miesięcy temu

Jarku dziękuję za 500+ i 800+ od stycznia. Twój portret wisi na ściśnie mego pokoju, z rana jak wstaję, oddaje chołd tobie 2 Alachami. 500+ na kota przydało by się. Takiego dobrobytu dawno nie było, wszystko tanieje, dzięki PIS Polach mają dobrobyt. Widać to, knajpy zapełnione. Ogródki piwne na rynku pełne. 4x do roku na urlop latają wszyscy. Pomnik za to powinni postawić tak mądremu człowiekowi.

Paweł
odpowiada  Słabo
3 miesięcy temu

Kocham PiS

Konfederata
3 miesięcy temu

O jakiej rodzinie te obrzydliwie zaklamane babsko pisdowskie mówi. O tej co ma kochanka i kota.

Koziabródka- Wojewoda Łęczycki
3 miesięcy temu

Nie wszystko złoto, co sie świeci. Ta pani jednak poznała w szkole podstawowej podstawy chemii i wmawia suwerenowi który ich nie zna,że cenny kruszec jakim jest złoto jest tożsamy z pirytem, nazywanym potocznie „złotem głupców”.

PRAWDA
3 miesięcy temu

Platforma Oszustów polskim dzieciom dawała po 50 złotych , PIS po 800 . Pxxały i Oszołomy daliby niemieckim dzieciom.

Konfederata
odpowiada  PRAWDA
3 miesięcy temu

Pisdowcy to zorganizowana mafia przestępcza, depcząca prawa i Konstytucje. A na dodatek sprzedająca suwerenność Polski i grabiami majątek publiczny. Tuskowe mędy nie wiele warte są od pisdowcow.

Zapomnieliśmy?
odpowiada  PRAWDA
3 miesięcy temu

68 złotych dokładnie.Dzięki za przypomnienie.Tyle było na dziecko za PO/PSL. STRASZNE.

Konfederata
odpowiada  Zapomnieliśmy?
3 miesięcy temu

Tylko 68 zł miało wartość nabywczą a 500 zł za rok będzie miało minus 500

Tadeusz
odpowiada  PRAWDA
3 miesięcy temu

Prawda . Ty powinieneś czy powinnaś mieć pseudonim IDIOTA to bardziej by pasowało do Ciebie . Jak myślisz z jakiej kasy dostają pieniążki nieroby ? Z naszych jak byś nie wiedział z naszych podatków które płacimy . Ja jestem jak najbardziej za 500+ czy nawet 1000+ ale dla takich dziedzi gdzie oboje rodzice pracują i dostali by to donpensji a nie w takim stopniu jak robi to śmierdzący złodziejski rząd pisu . Według mnie nawet niech kundel rządzi , ale niech rządy będą sprawiedliwe i gospodarcze . Służba zdrowia ? Dno , szkolnictwo Dno ? Dalej wymieniać ? Zdrowie najważniejsze osoby starsze czekają miesiące do specjalistów a dzieci przyszłość Kraju idiotyzmu są uczone w szkołach . Taki h baranów to Polska w Rządzie nie miała dawno . Cymbale

Ewa
odpowiada  PRAWDA
3 miesięcy temu

Moje daje, które ja wypracowuje. Cudze dzieciaki przyszło mi utrzymywać bo ten cholerny rząd rozrzuca się min moją kasą. Złodzieje!!!!!!

Inka
3 miesięcy temu

Dla mnie rodzina to rodzice dzieci i dziadkowie którzy się kochaja pomagają A Nie DZIADOLENIE żeby dziadkowie jak zostanie jedno z nich nie mogło iść nawet na Jordanki czy lody z powodu emerytury 80% wdowiej ja się pytam czy coś w tej sprawie ruszy to gdzie moje składki za pracę nie napewno nie oddam głosu

Zosia Boska
odpowiada  Inka
3 miesięcy temu

Jak zagłosujesz na prawych i sprawiedliwych to oczywistym jest, że być może emerycki los lepiej miał się będzie. Jednak pomyśł proszę, czy chciałabyś abyśmy chcąc mieć lepiej żyli na kredyt, a wszelakie banki nasze dzieci i wnuki pod mosty doprowadziły ?
Myślę, że nie.

88
0
Napisz co o tym sądziszx