Nowe elektryki dla mieszkańców

Udostępnij
Tweet

Do Ostrowa Wielkopolskiego już wkrótce trafi 6 nowych autobusów elektrycznych. Pierwsze trzy w mieście pojawią się w lipcu, kolejne w październiku. Wraz z autobusami, Miejski Zakład Komunikacji wzbogaci się o 6 stanowisk do ładowania pojazdów. Wartość zakupu wynosi niemal 17 milionów złotych. Ponad połowa tej kwoty to bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dziś po ulicach miasta jeździ 10 elektryków. Jeszcze w tym roku do floty MZK dołączy kolejnych 6. Autobusy są nowoczesne i ekologiczne. Pasażerowie nowych autobusów będą mogli korzystać z ładowarek USB oraz bezpłatnej sieci Wi – Fi. Pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – specjalnie wydzielone miejsca, funkcja obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwana platforma dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Specjalnie dla osób niewidzących przyciski STOP oznaczone będą w języku Braille’a. W każdym z autobusów zostanie umieszczony defibrylator. Pojazdy będą też wyposażone w kamery monitoringu.

– Tempo, w jakim Ostrów Wielkopolski rozwija zeroemisyjny transport, jest imponujące. Pierwsze elektryki przyjechały do naszego miasta 6 lat temu. Wówczas, jako pierwsi w Wielkopolsce, rozpoczęliśmy erę elektromobilności. Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej to, obok poprawy komfortu przejazdu dla pasażerów, także wyraz naszej lokalnej troski o środowisko i powietrze – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Autobusy marki Solaris Urbino 12 electric mają 69 miejsc, w tym 27 siedzących oraz specjalnie wyznaczone – 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zamówione autobusy będą mieć nowej generacji baterie o większej pojemności, a więc czas ich pracy będzie dłuższy. Dłuższa będzie również gwarancja na pojazdy. Wraz z nowymi autobusami MZK wzbogaci się o 6 stanowisk do ich ładowania.

– W tej chwili przygotowujemy całą niezbędną infrastrukturę energetyczną oraz miejsce na nowe stanowiska. Wszystkie ładowarki, a mamy ich już w sumie 5, zainstalowane są na terenie zajezdni – mówi Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. I dodaje: – Z chwilą kiedy otrzymamy nowe autobusy, sześć najbardziej wyeksploatowanych zostanie zezłomowanych. To już ostatnie autobusy z normą spalin Euro 2, jedną z najniższych, a więc najbardziej szkodliwych dla środowiska.

CZYTAJ  W hali arena przeprowadzono chrzest

Umowę na zakup nowych elektryków podpisano w kwietniu ubiegłego roku. Wartość całego zamówienia to niemal 17 mln złotych. Ponad 64% tej kwoty to dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dziś tabor spółki MZK liczy w sumie 54 autobusy.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Artur
1 rok temu

Jak zrobią darmowa komunikację miejską to będzie ekologia, bo wtedy do miasta pojadę autobusem a nie będę się pchał autem…

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Artur
veritas
1 rok temu

Ciekawe co MZK zrobi ze starymi bateriami…

....
odpowiada  veritas
1 rok temu

…na pewno się tym nie będzie chwalić, a już koszt ich utylizacji to będzie tajemnica !!

… a pierwsze z zakupionych autobusów el. to pewnie już niedługo będą wymagały wymiany baterii , ale czy to będzie opłacalne ??

logika
1 rok temu

logika lewactwa auta elektryczne a prąd do ich ładowania z kopalni

Elka
1 rok temu

Wszystko ładnie brzmi. Ok – ekologia, dbanie o środowisko, wszystkim Nam na tym zależy. Nowe elektryki – super sprawa ale może ktoś w końcu pomyśli o kierowcach autobusów. Kierowca autobusu to zawód wymagający, a osoby go wykonujące cechują się ogromną odpowiedzialnością i opanowaniem. Kierowca odpowiada za bezpieczeństwo, czyli zdrowie i życie swoich pasażerów. Jest to praca niezmiernie stresująca. Należy wiedzieć, że praca jako kierowca autobusu wymaga posiadania wielu szczególnych cech charakteru i kompetencji. Korzystając z usług MZK mogę śmiało stwierdzić, że zauważalne jest zaangażowanie kierowców, a i są kierowcy dla których ta praca jest ogromną pasją. Szkoda, że czynnikiem demotywującym jest wynagrodzenie tych kierowców. Przy tak odpowiedzialnej pracy może trzeba pomyśleć o tym, żeby w końcu docenić swoich kierowców Panie Prezesie.
Proszę o tym pomyśleć 🙂

666
1 rok temu

Krwiopijcy,obniżce ceny biletów a nie miliony w klonkry pakujecie!!

Kierowca bombowca
1 rok temu

Elektryki, ekologia, nic głupszego już w propagandzie nie było. A przepraszam A jak pozyskuje się prąd? Ta mowa dla głupców dla pozyskania zysków koncernów motoryzacyjnych.

V8 biturbo
odpowiada  Kierowca bombowca
1 rok temu

Zgaduję: rośnie na drzewie?

27
0
Napisz co o tym sądziszx