Nowe elektryki dla mieszkańców

Udostępnij
Tweet

Do Ostrowa Wielkopolskiego już wkrótce trafi 6 nowych autobusów elektrycznych. Pierwsze trzy w mieście pojawią się w lipcu, kolejne w październiku. Wraz z autobusami, Miejski Zakład Komunikacji wzbogaci się o 6 stanowisk do ładowania pojazdów. Wartość zakupu wynosi niemal 17 milionów złotych. Ponad połowa tej kwoty to bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dziś po ulicach miasta jeździ 10 elektryków. Jeszcze w tym roku do floty MZK dołączy kolejnych 6. Autobusy są nowoczesne i ekologiczne. Pasażerowie nowych autobusów będą mogli korzystać z ładowarek USB oraz bezpłatnej sieci Wi – Fi. Pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – specjalnie wydzielone miejsca, funkcja obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwana platforma dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Specjalnie dla osób niewidzących przyciski STOP oznaczone będą w języku Braille’a. W każdym z autobusów zostanie umieszczony defibrylator. Pojazdy będą też wyposażone w kamery monitoringu.

– Tempo, w jakim Ostrów Wielkopolski rozwija zeroemisyjny transport, jest imponujące. Pierwsze elektryki przyjechały do naszego miasta 6 lat temu. Wówczas, jako pierwsi w Wielkopolsce, rozpoczęliśmy erę elektromobilności. Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej to, obok poprawy komfortu przejazdu dla pasażerów, także wyraz naszej lokalnej troski o środowisko i powietrze – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Autobusy marki Solaris Urbino 12 electric mają 69 miejsc, w tym 27 siedzących oraz specjalnie wyznaczone – 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zamówione autobusy będą mieć nowej generacji baterie o większej pojemności, a więc czas ich pracy będzie dłuższy. Dłuższa będzie również gwarancja na pojazdy. Wraz z nowymi autobusami MZK wzbogaci się o 6 stanowisk do ich ładowania.

– W tej chwili przygotowujemy całą niezbędną infrastrukturę energetyczną oraz miejsce na nowe stanowiska. Wszystkie ładowarki, a mamy ich już w sumie 5, zainstalowane są na terenie zajezdni – mówi Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. I dodaje: – Z chwilą kiedy otrzymamy nowe autobusy, sześć najbardziej wyeksploatowanych zostanie zezłomowanych. To już ostatnie autobusy z normą spalin Euro 2, jedną z najniższych, a więc najbardziej szkodliwych dla środowiska.

CZYTAJ  Wiadomo co wyrzucił przez okno podczas pościgu

Umowę na zakup nowych elektryków podpisano w kwietniu ubiegłego roku. Wartość całego zamówienia to niemal 17 mln złotych. Ponad 64% tej kwoty to dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dziś tabor spółki MZK liczy w sumie 54 autobusy.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pejs
1 rok temu

w Ostrowie rozkład jazdy to nieporozumienie, to tak jakby niewidomemu kupić kredki i powiedzieć korzystaj zgodnie z kolorem

księgowy
1 rok temu

A co zrobi el presidente Climek z tymi autobusami w których akumulatory już padnà z racji wieku ? Na złom!! Gdyż wymiana będzie droższa od tego solarisa – firma ma zresztą poważne problemy finansowe……

syngromu
1 rok temu

A linii coraz mniej i bilety coraz droższe

ooo
1 rok temu

wstyd i zenada , ile zarabia kierowca w mzk, kolo 6tys

odolanowianin
odpowiada  ooo
1 rok temu

w gazecie INFORMATOR OSTROWSKI jest oferta dla kierowców MZK z taką kwotą początkową, że ręce opadają. 5000 zł na rękę to minimum w tych czasach a nie jakieś grosze i darmowe bilety dla rodziny.

Kleber
odpowiada  ooo
1 rok temu

Minimalna na początek albo lekko powyżej. Smutne

Michu
1 rok temu

Te najstarsze wyślijcie na Ukrainę im się przydadzą.

logika
odpowiada  Michu
1 rok temu

a później je odkupimy z ukraińskiego OLX
polecam teraz są agregaty które rok temu wysyłali polacy do ukr – ceny bdb wiele z nich nawet nie wypakowanych a nalepki że z polski czy pck to się zmyje

Xx
1 rok temu

Dobrze ze te autobusy nie jeżdżą na węgiel z OZC bo bilet by pewnie 50 złotych kosztował a później byłoby napisane że ostrowianie lubią ekologię i dlatego jesg tak drogo..

Kleber
1 rok temu

Autobusy jeżdżą puste

kierowca
1 rok temu

…..a energia elektryczna do nich ( w Polsce) ….z węglowych elektrowni….ekologia ?

kom
odpowiada  kierowca
1 rok temu

taki paradoksik

Michu
odpowiada  kierowca
1 rok temu

W słoneczny dzień z paneli i wiatru w połowie

kierowca
odpowiada  Michu
1 rok temu

Skąd taka Twoja wiedza – błędna !!

Struktura produkcji energii elektrycznej w marcu 2023 r.
miały elektrownie zawodowe. Dominował węgiel kamienny (56%) i węgiel brunatny (25%). Jeśli chodzi o zieloną energetykę, to farmy wiatrowe miały ponad 15% wkładu w produkcję energii, a inne odnawialne ponad 2,7%.

Dario
1 rok temu

To gdzie są te 54 autobusy? Linii autobusowych co raz mniej.

aas
1 rok temu

6 autobusów za 17 mln .czyli jeden kosztował 2,8 mln. nie lepiej było kupić zwykłe po 1 mln za sztukę a pozostałe 11 mln przeznaczyć na budowę żłobków , posadzić drzewa. Albo kupić te 6 autobusów zwykłych i 11 mln przeznaczyć na darmową komunikację miejska dla mieszkańców na pewno by było więcej pożytku

kom
odpowiada  aas
1 rok temu

drzewa nie ale więcej betonu to tak

kierowca
odpowiada  aas
1 rok temu

A ile jeszcze będzie kosztowała więcej ich utylizacja ? Bo jak powiedział klasyk : Nawet „wieczne pióra”…nie są wieczne !!

.
odpowiada  aas
1 rok temu

Wg tekstu 64% zostało dofinansowane, więc miasto wydało 1 mln za sztukę i jeśli mają te pozostałe 11 mln jestem jak najbardziej za darmową komunikacją, żłobkami i drzewami. To, że autobusy są elektryczne, a nie „normalne”, w tym przypadku to czysty plus.

27
0
Napisz co o tym sądziszx