Międzykulturowo w szkole

W ostrowskiej “Czwórce” zakończyły się właśnie „Międzynarodowe Warsztaty Kulturowe”. Uczniowie, nauczyciele i rodzice odbyli wirtualne podróże po krajach, z których pochodzą młodzi ostrowianie uczący się w placówce. Przez tydzień poznawali kulturę Indii, Chin, Tunezji, Turcji i Ukrainy. Szkoła pozyskała na ten projekt grant z Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji pod agendą ONZ.

– Piękny projekt i piękna integracja! To niezwykle ważne, by szanować drugiego człowieka. Bez względu na to skąd pochodzimy, jak się ubieramy, czy w jakim języku mówimy – mamy takie samo serce i te same uczucia. Kochani, pamiętajmy o tym i bądźmy dla siebie po prostu dobrzy – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim jako jedna z kilku na świecie pozyskała grant z Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji pod agendą ONZ na przeprowadzenie „Międzynarodowych Warsztatów Kulturowych”. Celem zajęć była integracja dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej oraz społeczności lokalnej i migranckiej. Warsztaty „Smaki, zapachy, rekwizyty i dźwięki z różnych stron świata” trwały przez tydzień. Uczniowie, nauczyciele i rodzice poznali kultury i tradycje Indii, Chin, Tunezji, Turcji i Ukrainy. Uczestnicy przygotowywali plakaty i prezentacje tematyczne oraz gromadzili rekwizyty, pamiątki i stroje regionalne na egzotyczną wystawę.

Na zakończenie zaprezentowano w obcych językach wiersze i piosenki oraz tańce. Dopełnieniem wszystkich działań była degustacja potraw, która rozbudziła zmysły smaku, zapachu i węchu.

– Jestem dumna zarówno z uczniów, rodziców jak i nauczycieli, którzy pokazali jak ważne w dzisiejszym świecie jest szacunek dla drugiego człowieka, jego tradycji i kultury, niezależnie od tego, z jakiej części świata pochodzi, bo to co nas różni, nie powinno dzielić ale pięknie uzupełniać naszą szkolną społeczność, bo nie ważne w jakim kraju, jaki kolor dzieci mają i jak piszą na tablicy – to naprawdę się nie liczy – zaznacza Renata Spodzieja, dyrektor szkoły.

CZYTAJ  Chciał się pobawić defibrylatorem

9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
racja
5 dni temu

Tokarczuk tak się zachwycała , że w Szwecji , w szkole większość dzieci jest kolorowa i jaki efekt , tam trwają walki uliczne , niczym w Bejrucie , nie udało w szkole zmienić się ichniejszej kultury.

8 gwiazdek i 3 gwiazdki
odpowiada  racja
4 dni temu

czy ty człowieku wierzysz we wszystko z internetu?

AntySeba
6 dni temu

Cudownie! Polskie dzieci powinny się więcej uczyć jaki świat jest wspaniały! Brawo dzieciaki i brawo dorośli!
PS- Kuchnia hinduska – mniam!

Czosnek
6 dni temu

Bo pranie mózgu zaczyna się od dzieci. Na zachodzie jest fajne multikulti. We Francji w sylwestra zamiast fajerwerków pali się auta. W niemcowni gangus z mma na prośbę policji negocjuje zakończenie wojny arabskich gangów bo sami są bezradni. W Szwecji też im już ubogacenie dupami wychodzi.

AntySeba
odpowiada  Czosnek
6 dni temu

A ty to wiesz z niedorozwiniętych profili na fejsie…

Janka
6 dni temu

Multikulti? A co na to Zpier…a Prawica?

Zpier…a Prawica
odpowiada  Janka
5 dni temu

Oni oczywiście że za:) Jak zawsze. Pod ważnym warunkiem! Że to oni będą u władzy. Wtedy może być wszystko, UE, multi-kulti, wspólne państwo z Ukrainą, a nawet wojna. Byle żeby oni byli u koryta i mieli możliwość dysponowania pieniędzmi z podatków.

Daltonista
6 dni temu

I się zaczyna 😰😰

Zpier…a Prawica
odpowiada  Daltonista
5 dni temu

Niestety tak. Chcieliśta być w UE to tera mata. Gorzej że normalni którzy nie chcieli mają to samo co wy. Eh…

9
0
Napisz co o tym sądziszx