Minister Marlena Maląg: pamiętamy o kobietach nie tylko w dniu ich święta

Udostępnij
Tweet

Minister Marlena Maląg: pamiętamy o kobietach nie tylko w dniu ich święta Rządowe wsparcie dla rodzin to również wsparcie dla mam, dla kobiet w różnym wieku. Dzień Kobiet to dobra okazja do przyjrzenia się rozwiązaniom służącym poprawie ich komfortu, jakości życia i bezpieczeństwa – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która spotyka się z mieszkankami m.in. powiatu ostrowskiego.

– Każdego dnia żonglujemy obowiązkami domowymi, zawodowymi, ustalamy priorytety tak, by wszystko dopiąć na ostatni guzik, by wszyscy byli zadowoleni i zaopiekowani. Jako mamy, żony, później babcie – jesteśmy nauczycielkami, organizatorkami różnego rodzaju wydarzeń, strażniczkami domowego ogniska, specjalistkami od ulubionych potraw, opatrywania poranionych kolan i pocałunków na dobranoc. Nie jest łatwo być kobietą w XXI wieku. – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodaje: „Dlatego jako minister do spraw rodziny w rządzie Prawa i Sprawiedliwości – ale przede wszystkim kobieta, mama i babcia – konsekwentnie staję po stronie rodzin. Po stronie rodzin, a więc po stronie kobiet”.

Ponad 5,5 mld zł na nowe miejsca w żłobkach

Niezwykle ważną kwestią często warunkującą powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest dostęp do opieki żłobkowej. Program Maluch+ wspiera rozwój sieci placówek opieki nad dziećmi do lat 3.
Z roku na rok tych miejsc przybywa, od 2015 roku ich liczba wzrosła blisko 3-krotnie – z 84 tys. w 2015 roku do ok. 230 tys. obecnie.

– W tym roku dzięki środkom unijnym zwiększyliśmy budżet programu do 5,5 mld zł, dzięki czemu powstać ma ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. W Wielkopolsce może powstać blisko 11 tys. takich miejsc. To kolejne tysiące dzieci, których mamy będą mogły bez obaw wrócić do pracy. W gminach i miastach powiatu ostrowskiego może powstać ponad 500 nowych miejsc – zaznacza minister Maląg.

Wsparcie w opłaceniu opieki nad dzieckiem

Dostęp do opieki żłobkowej jest ważny, ale rząd wspiera rodziców również w opłaceniu wybranej formy opieki – żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna.

Z początkiem 2022 roku wszedł w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów, a rodzice sami decydują, na co przeznaczają dodatkowe środki. W 2022 roku z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzystało łącznie 608,4 tys. dzieci, a kwota wsparcia wyniosła 3,5 mld zł. W Wielkopolsce to odpowiednio 60,9 tys. dzieci i blisko 350 mln zł, a w powiecie ostrowskim – 2,7 tys. dzieci i 15,6 mln zł.

Jeżeli dziecko w rodzinie jest jedno lub np. z powodu wieku nie otrzymuje kapitału, rodzice mogą liczyć na dofinansowanie opieki żłobkowej. To nawet 400 zł miesięcznie, które trafia bezpośrednio do placówki. W 2022 roku ze wsparcia skorzystało 81 tys. dzieci w całej Polsce, w Wielkopolsce 8,3 tys., a w powiecie ostrowskim – 327 dzieci.

– Do tego dochodzi oczywiście nasz sztandarowy program – Rodzina 500+. To już ponad 216 mld zł wsparcia dla rodzin z dziećmi. To zawrotna kwota, wsparcie na niespotykaną jeszcze kilka lat temu skalę. Ale to przede wszystkim realny wkład do domowego budżetu konkretnej rodziny. W czasie pandemii, a dzisiaj wojny w Ukrainie i związanej z nią inflacją – środki z programów społecznych są pewną stałą i gwarantem bezpieczeństwa. Dla rodzin z Wielkopolski to 21,5 mld zł, a powiatu ostrowskiego – 956,5 mln zł – mówi minister rodziny Marlena Maląg.

Zmiany w Kodeksie pracy

Oprócz zapewnienia miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi i wsparcia w ich opłaceniu, ważne są także zmiany w obszarze samej pracy, dostosowania rynku pracy do zmieniających się potrzeb zarówno pracodawców, jak i pracowników – również pracowników będących rodzicami.

– Wprowadziliśmy pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. To większa elastyczność, która jest tak ważna w przypadku młodych rodziców. To także szansa dla mieszkańców mniejszych ośrodków, gdzie pracy jest mniej, które są gorzej skomunikowane. Wdrażamy także do polskiego porządku prawnego postanowienia unijnej dyrektywy „rodzicielskiej”, która ma ułatwić rodzicom godzenie życia rodzinnego z pracą – podkreśla szefowa MRiPS.

Wsparcie dla starszych mam

Nie tylko rodzice małych dzieci mogą liczyć na wsparcie. 4 lata temu, 1 marca 2019 roku, uruchomiony został program Mama 4+. To świadczenie dla rodziców – przede wszystkim kobiet – którzy poświecili się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury. Świadczenie przysługuje w wysokości minimalnej emerytury i otrzymuje je ponad 70 tys. osób. Świadczenie to jest waloryzowane i – tak jak pozostałe – wzrosło 1 marca br.

Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosły do 1588,44 zł. W porównaniu do roku 2015 to wzrost o ponad 80 proc. (z 880,45 zł). Łącznie na tegoroczną waloryzację świadczeń przeznaczono rekordowe ok. 44 mld zł.

– Dotyczy to również 13. i 14. Emerytury. Trzynastka jest gwarantowana ustawą, w tym roku wypłaty ruszą w kwietniu. Chcemy również, by taki sam mechanizm działał przy 14. Emeryturze – zapewnia minister Marlena Maląg.

Większa ochrona doznających przemocy

Troska o rodziny i kobiety – w każdym wieku – to także zmiany prawne. Przed trzema laty wprowadzono przepisy umożliwiające natychmiastową izolację sprawców przemocy od osób, które jej doznawały.

– Dzisiaj idziemy o krok dalej. Zmieniamy definicję przemocy w rodzinie na przemoc domową. Dotychczasowa nomenklatura sugerowała, że źródłem przemocy jest rodzina, a nie jest to prawda. To jednak nie wszystko. Rozszerzyliśmy definicję przemocy o przemoc ekonomiczną czy cyfrową. Zależy nam na dostosowaniu przepisów do zmieniającej się rzeczywistości, a przede wszystkim na zwiększeniu ochrony osób doświadczających przemocy domowej oraz jej świadków – mówi minister rodziny.

Nowe przepisy rozszerzają m.in. krąg osób objętych ochroną na niezamieszkujących razem byłych partnerów oraz dzieci będące świadkami przemocy domowej. Wprowadzają także zmiany w sposobie działania instytucji wspierających osoby doznające przemocy.

„Od początku stawiamy na rodzinę”

Rząd Prawa i Sprawiedliwości, jak wskazuje minister Marlena Maląg, od samego początku stawia na rodzinę. Dotyczy to zarówno ustawodawstwa, wsparcia finansowego, jak klimatu dla rodzin. Klimatu przyjaznego, sprzyjającego podejmowaniu decyzji o powiększeniu rodziny. To pokazywanie, że rodzina to siła, wspaniała przygoda i niewyczerpalne źródło miłości. Że w rodzinie można się realizować – zarówno wspólnie, jak i samodzielnie. Że rodzina nie ogranicza, a inspiruje, i można się w niej realizować zarówno wspólnie, jak i samodzielnie.

– A wspierając rodziny, wspieramy polskie kobiety. Wspieramy mamy, babcie, ale także kobiety z różnych powodów nie mające własnych dzieci. Dbamy o ich bezpieczną i spokojną emeryturę – podkreśla minister Maląg. I dodaje: „Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Kobiet pragnę życzyć Paniom wszystkiego najlepszego, życzę, by Wasza praca – zarówno ta zawodowa, jak i praca w domu – była doceniana i szanowana. Żebyście Wy doceniały same siebie. Dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.”

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

98 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
emeryt Franek
1 rok temu

Pani Maląg gdzie praworzadnośc rzadu ? gdzie jest 770 miliardów z Unii gdzie wasza rzadowa prawdomówność ., Jedyne co mamy , to drożyznę , w sklepach , żywność ceny z kosmosu , prąd drogi , paliwa drogie, ogrzewanie drogie czynsze drogie . Mówicie ze inflacja spadnie , ale ceny juz niestety nie spadną , Rozdajecie jałmużne , i myślicie że Polacy kolejny raz dadzą sie nabrac na głoszone rzadowe kłamstwa. zad jedyne co potrafi to płacić za każdy dzień 1 milion euro kar, to jest ( 4 miliony złotych )Tak wyglądaja rzady koryta.

Danusia
odpowiada  emeryt Franek
1 rok temu

Nie bij piany, każdy polityk kłamie

Konfederata.
1 rok temu

Pisdowcy za samą przynależność powinni siedzieć w więzieniach. Albo przywrócić karę śmierci I zgodnie z wyrokami społeczeństwa zrobić z nimi porządek (patrz rewolucja francuzka)

Amelia
1 rok temu

Redakcjo, a mamy jakieś info zwrotne w sprawie radnych? Wojewoda się zainteresował?

kupiec
1 rok temu

polskie dziadostwo juz mysli TAK :: aj, zapłac, dotuj, dopłaty, zpomogi itp., Juz kmiotów ze wsi wyborczo politycy kupili. Miasta jeszcze sie bronią Przykład . Pani M.. jakos w Ostrowie nie usmiecha sie głupio . Ale u kmiotów na wsi TAK ? dlaczego ? miasta to ostoja wiedziy wyksztalcenia i tam strata czasu na kupowanie . A na wsi kmiot jak mu dopłaca do nawozu i paliwa to juz tydzien przed wyborami nie spi aby nie zaspac na wybory.

Hulk
1 rok temu

Każdy kto złorzeczy na PIS i Męża Opatrznościowego naszej Ojczyzny Jarosława Kaczyńskiego będzie się smażył w piekle po wsze czasy.

Samurai
odpowiada  Hulk
1 rok temu

Baran z PiSiorem

Hulk
odpowiada  Samurai
1 rok temu

Wybaczam Ci, ale historia ci nie wybaczy

Mieszkanka.
odpowiada  Hulk
1 rok temu

A gdzie to piekło jest? Konkretnie proszę.

Konfederata.
odpowiada  Hulk
1 rok temu

-:)) powinno być odwrotnie. Kto
nie psioczy na bosa mafii Vici Corleone Kwaka będzie smażył się w piekle.

Leon
1 rok temu

Niestety to nasza wina, że wybieramy takich polityków i łudzimy się co cztery lata że ci których wybierzemy zapewnią nam lepsze życie. Niestety politycy-bez względu na reprezentowane barwy myślą przede wszystkim o sobie i swojej kaście.

Edek
1 rok temu

Jeżeli pisowiec mówi że ci zabierze to zabierze . A jeżeli mówi że ci da to mówi.
A to co tu występuje na każdym zdjęciu to ma tupet

98
0
Napisz co o tym sądziszx