Minister Marlena Maląg: pamiętamy o kobietach nie tylko w dniu ich święta

Udostępnij
Tweet

Minister Marlena Maląg: pamiętamy o kobietach nie tylko w dniu ich święta Rządowe wsparcie dla rodzin to również wsparcie dla mam, dla kobiet w różnym wieku. Dzień Kobiet to dobra okazja do przyjrzenia się rozwiązaniom służącym poprawie ich komfortu, jakości życia i bezpieczeństwa – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która spotyka się z mieszkankami m.in. powiatu ostrowskiego.

– Każdego dnia żonglujemy obowiązkami domowymi, zawodowymi, ustalamy priorytety tak, by wszystko dopiąć na ostatni guzik, by wszyscy byli zadowoleni i zaopiekowani. Jako mamy, żony, później babcie – jesteśmy nauczycielkami, organizatorkami różnego rodzaju wydarzeń, strażniczkami domowego ogniska, specjalistkami od ulubionych potraw, opatrywania poranionych kolan i pocałunków na dobranoc. Nie jest łatwo być kobietą w XXI wieku. – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodaje: „Dlatego jako minister do spraw rodziny w rządzie Prawa i Sprawiedliwości – ale przede wszystkim kobieta, mama i babcia – konsekwentnie staję po stronie rodzin. Po stronie rodzin, a więc po stronie kobiet”.

Ponad 5,5 mld zł na nowe miejsca w żłobkach

Niezwykle ważną kwestią często warunkującą powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest dostęp do opieki żłobkowej. Program Maluch+ wspiera rozwój sieci placówek opieki nad dziećmi do lat 3.
Z roku na rok tych miejsc przybywa, od 2015 roku ich liczba wzrosła blisko 3-krotnie – z 84 tys. w 2015 roku do ok. 230 tys. obecnie.

– W tym roku dzięki środkom unijnym zwiększyliśmy budżet programu do 5,5 mld zł, dzięki czemu powstać ma ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. W Wielkopolsce może powstać blisko 11 tys. takich miejsc. To kolejne tysiące dzieci, których mamy będą mogły bez obaw wrócić do pracy. W gminach i miastach powiatu ostrowskiego może powstać ponad 500 nowych miejsc – zaznacza minister Maląg.

Wsparcie w opłaceniu opieki nad dzieckiem

Dostęp do opieki żłobkowej jest ważny, ale rząd wspiera rodziców również w opłaceniu wybranej formy opieki – żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna.

Z początkiem 2022 roku wszedł w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów, a rodzice sami decydują, na co przeznaczają dodatkowe środki. W 2022 roku z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzystało łącznie 608,4 tys. dzieci, a kwota wsparcia wyniosła 3,5 mld zł. W Wielkopolsce to odpowiednio 60,9 tys. dzieci i blisko 350 mln zł, a w powiecie ostrowskim – 2,7 tys. dzieci i 15,6 mln zł.

CZYTAJ  Nowe ostrzeżenie pogodowe

Jeżeli dziecko w rodzinie jest jedno lub np. z powodu wieku nie otrzymuje kapitału, rodzice mogą liczyć na dofinansowanie opieki żłobkowej. To nawet 400 zł miesięcznie, które trafia bezpośrednio do placówki. W 2022 roku ze wsparcia skorzystało 81 tys. dzieci w całej Polsce, w Wielkopolsce 8,3 tys., a w powiecie ostrowskim – 327 dzieci.

– Do tego dochodzi oczywiście nasz sztandarowy program – Rodzina 500+. To już ponad 216 mld zł wsparcia dla rodzin z dziećmi. To zawrotna kwota, wsparcie na niespotykaną jeszcze kilka lat temu skalę. Ale to przede wszystkim realny wkład do domowego budżetu konkretnej rodziny. W czasie pandemii, a dzisiaj wojny w Ukrainie i związanej z nią inflacją – środki z programów społecznych są pewną stałą i gwarantem bezpieczeństwa. Dla rodzin z Wielkopolski to 21,5 mld zł, a powiatu ostrowskiego – 956,5 mln zł – mówi minister rodziny Marlena Maląg.

Zmiany w Kodeksie pracy

Oprócz zapewnienia miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi i wsparcia w ich opłaceniu, ważne są także zmiany w obszarze samej pracy, dostosowania rynku pracy do zmieniających się potrzeb zarówno pracodawców, jak i pracowników – również pracowników będących rodzicami.

– Wprowadziliśmy pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. To większa elastyczność, która jest tak ważna w przypadku młodych rodziców. To także szansa dla mieszkańców mniejszych ośrodków, gdzie pracy jest mniej, które są gorzej skomunikowane. Wdrażamy także do polskiego porządku prawnego postanowienia unijnej dyrektywy „rodzicielskiej”, która ma ułatwić rodzicom godzenie życia rodzinnego z pracą – podkreśla szefowa MRiPS.

Wsparcie dla starszych mam

Nie tylko rodzice małych dzieci mogą liczyć na wsparcie. 4 lata temu, 1 marca 2019 roku, uruchomiony został program Mama 4+. To świadczenie dla rodziców – przede wszystkim kobiet – którzy poświecili się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury. Świadczenie przysługuje w wysokości minimalnej emerytury i otrzymuje je ponad 70 tys. osób. Świadczenie to jest waloryzowane i – tak jak pozostałe – wzrosło 1 marca br.

Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosły do 1588,44 zł. W porównaniu do roku 2015 to wzrost o ponad 80 proc. (z 880,45 zł). Łącznie na tegoroczną waloryzację świadczeń przeznaczono rekordowe ok. 44 mld zł.

– Dotyczy to również 13. i 14. Emerytury. Trzynastka jest gwarantowana ustawą, w tym roku wypłaty ruszą w kwietniu. Chcemy również, by taki sam mechanizm działał przy 14. Emeryturze – zapewnia minister Marlena Maląg.

Większa ochrona doznających przemocy

CZYTAJ  100-lecie OSP z gminy Raszków (ZDJĘCIA)

Troska o rodziny i kobiety – w każdym wieku – to także zmiany prawne. Przed trzema laty wprowadzono przepisy umożliwiające natychmiastową izolację sprawców przemocy od osób, które jej doznawały.

– Dzisiaj idziemy o krok dalej. Zmieniamy definicję przemocy w rodzinie na przemoc domową. Dotychczasowa nomenklatura sugerowała, że źródłem przemocy jest rodzina, a nie jest to prawda. To jednak nie wszystko. Rozszerzyliśmy definicję przemocy o przemoc ekonomiczną czy cyfrową. Zależy nam na dostosowaniu przepisów do zmieniającej się rzeczywistości, a przede wszystkim na zwiększeniu ochrony osób doświadczających przemocy domowej oraz jej świadków – mówi minister rodziny.

Nowe przepisy rozszerzają m.in. krąg osób objętych ochroną na niezamieszkujących razem byłych partnerów oraz dzieci będące świadkami przemocy domowej. Wprowadzają także zmiany w sposobie działania instytucji wspierających osoby doznające przemocy.

„Od początku stawiamy na rodzinę”

Rząd Prawa i Sprawiedliwości, jak wskazuje minister Marlena Maląg, od samego początku stawia na rodzinę. Dotyczy to zarówno ustawodawstwa, wsparcia finansowego, jak klimatu dla rodzin. Klimatu przyjaznego, sprzyjającego podejmowaniu decyzji o powiększeniu rodziny. To pokazywanie, że rodzina to siła, wspaniała przygoda i niewyczerpalne źródło miłości. Że w rodzinie można się realizować – zarówno wspólnie, jak i samodzielnie. Że rodzina nie ogranicza, a inspiruje, i można się w niej realizować zarówno wspólnie, jak i samodzielnie.

– A wspierając rodziny, wspieramy polskie kobiety. Wspieramy mamy, babcie, ale także kobiety z różnych powodów nie mające własnych dzieci. Dbamy o ich bezpieczną i spokojną emeryturę – podkreśla minister Maląg. I dodaje: „Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Kobiet pragnę życzyć Paniom wszystkiego najlepszego, życzę, by Wasza praca – zarówno ta zawodowa, jak i praca w domu – była doceniana i szanowana. Żebyście Wy doceniały same siebie. Dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.”

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
98 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mariano
1 rok temu

Nie znam tej Pani osobiście ale jak na moje oko to miła i sympatyczna kobieta i do tego Ostrowianka , pewnie chce jak najlepiej ale co ona może , jak Jarek wszystkim trzęsie ma zrezygnować ze stanowiska na rzecz np. Suskiego , Dery czy Sasina … ? Wszystkiego najlepszego Paniom tym z lewa i tym z prawa z okazji DNIA KOBIET życzy Ostrowianin !!!

Ostatnio edytowany 1 rok temu by mariano
...
odpowiada  mariano
1 rok temu

miła i sympatyczna kobieta” … dobre.

mariano
odpowiada  ...
1 rok temu

…ty pewnie wolisz takie tuzy jak Szydło , Kopacz , Pawłowicz ,Kępe …bardzo dobre !!

M..G.
1 rok temu

A pamięta Pani o tych Kobietach, które protestują w Sejmie z osobami niepełnosprawnymi ? Jeden fałsz i obłuda.

obserwator
odpowiada  M..G.
1 rok temu

A o początkujących nauczycielkach zarabiających płace minimalną?

Prawda.
odpowiada  obserwator
1 rok temu

Nauczyciele na kasę do stonki. A niepełnosprawny co ma zrobić?

Nie nauczyciel
odpowiada  obserwator
1 rok temu

Nie pamięta nawet, że wywodzi się ze środowiska nauczycielskiego. Wszystko można sprawdzić, a z upublicznionych danych jasno wynika, że pani minister zagłosowała przeciw podwyżkom dla nauczycieli.

Wieśniaczka
odpowiada  M..G.
1 rok temu

Dokładnie, dlatego mimo zaproszeń na dzień seniora i kobiet mając świadomość lansu tej pani na koszt gminy omijam szerokim łukiem takie imprezy, hipokryzja do potęgi

lovepis
1 rok temu

Ciekawe czy na spotkaniu byli przedsiębiorcy, którym kilkukrotnie podniesiono składkę zdrowotną i pozbawiono możliwości jej odliczenia od podatku. W końcu ktoś musi ten „cyrk” finansować

Twój niewolnik
odpowiada  lovepis
1 rok temu

Nie becz, nie becz jak baran. Troszkę mniej w kieszeni Ci zostanie. Jedne wakacje Mniej. Pracownikowi dołuż bo robotę za Ciebie robi, żebyś mógł białym mercedesem jeździć w białych sandałach. A jak nie pasuje to strajkować… Tylko niepełnosprawni Mają jaja w Polsce i walczą o swoje. Do budy, już.

Gama
odpowiada  Twój niewolnik
1 rok temu

Trzeba było się uczyć

Twój niewolnik
odpowiada  Gama
1 rok temu

Ja nie narzekam, choć nie mam uczyć. To uczeni beczą. Ja tylko naświetlem prostym Januszom jak sprawa wygląda. A co mylę się? Beeee beeee …

Gama
odpowiada  Twój niewolnik
1 rok temu

A co to znaczy,, choć nie mam uczyć”… Polska języka -trudna języka.

Twój niewolnik
odpowiada  Gama
1 rok temu

Myślisz tak jak chce żebyś myślał…

Matka
odpowiada  lovepis
1 rok temu

Z tej składki opłacane są socjalne dopłaty rodzinom które przy dzisiejszej drożyźnie ledwo wiążą koniec z końcem i mają dzieci na wychowaniu. Tak więc robisz coś dobrego dla innych. Prywatnie byś tak nie postąpił. A na pewno też posiadasz dzieci jak i firmę i dopłaty brałeś. Więc o co Ci chodzi? Wytłumacz Mi to.

Robotnik
odpowiada  lovepis
1 rok temu

Dosyć się nachłapałeś. Twój czes minął.

zainteresowana
1 rok temu

My kobiety nie damy się kupić.

Nick
odpowiada  zainteresowana
1 rok temu

Już dawno się sprzedałyscie za 500+

Beata Sz.
odpowiada  Nick
1 rok temu

,to nam się należy!!!’

Matka
odpowiada  Beata Sz.
1 rok temu

Święte słowa.

Tomasz Lis z Odolanowa
1 rok temu

Tak pamiętamy jak zrobiła tyle ludzi w bambuko . Pamiętamy ilu zostało okradzionych przez idiotyczny system mlągowej . Pamiętamy i to bardzo . A po drugie to można o takich badziewiach nie pisać tyle .

Malęguwa
odpowiada  Tomasz Lis z Odolanowa
1 rok temu

I co z tego ? Nie becz. Masz jaja to Walcz!!

75thecrow
1 rok temu

Zapomniała dodać że jej partia zrobiła z kobiet żywe inkubatory bo liczy się płód a nie kobieta ,oraz jak już urodzisz chore dziecko to licz na siebie bo państwo ma cię w d… z głodowymi dodatkami . Żenada

Protest
odpowiada  75thecrow
1 rok temu

Jest okazja!

Zorro
1 rok temu

Dala im po kwiatku i dewoty oszalały😀😀😀

thefałen
1 rok temu

Ona pamięta o kobietach ale tylko o tych co głosują na PiS

Wyborca Wyborowy
1 rok temu

Jak słodkooo i bez jaduu

Joanna
1 rok temu

Czyżby wybory się zbliżały ?

1 2 3 5
98
0
Napisz co o tym sądziszx