Minister Marlena Maląg: pamiętamy o kobietach nie tylko w dniu ich święta

Udostępnij
Tweet

Minister Marlena Maląg: pamiętamy o kobietach nie tylko w dniu ich święta Rządowe wsparcie dla rodzin to również wsparcie dla mam, dla kobiet w różnym wieku. Dzień Kobiet to dobra okazja do przyjrzenia się rozwiązaniom służącym poprawie ich komfortu, jakości życia i bezpieczeństwa – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która spotyka się z mieszkankami m.in. powiatu ostrowskiego.

– Każdego dnia żonglujemy obowiązkami domowymi, zawodowymi, ustalamy priorytety tak, by wszystko dopiąć na ostatni guzik, by wszyscy byli zadowoleni i zaopiekowani. Jako mamy, żony, później babcie – jesteśmy nauczycielkami, organizatorkami różnego rodzaju wydarzeń, strażniczkami domowego ogniska, specjalistkami od ulubionych potraw, opatrywania poranionych kolan i pocałunków na dobranoc. Nie jest łatwo być kobietą w XXI wieku. – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodaje: „Dlatego jako minister do spraw rodziny w rządzie Prawa i Sprawiedliwości – ale przede wszystkim kobieta, mama i babcia – konsekwentnie staję po stronie rodzin. Po stronie rodzin, a więc po stronie kobiet”.

Ponad 5,5 mld zł na nowe miejsca w żłobkach

Niezwykle ważną kwestią często warunkującą powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest dostęp do opieki żłobkowej. Program Maluch+ wspiera rozwój sieci placówek opieki nad dziećmi do lat 3.
Z roku na rok tych miejsc przybywa, od 2015 roku ich liczba wzrosła blisko 3-krotnie – z 84 tys. w 2015 roku do ok. 230 tys. obecnie.

– W tym roku dzięki środkom unijnym zwiększyliśmy budżet programu do 5,5 mld zł, dzięki czemu powstać ma ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. W Wielkopolsce może powstać blisko 11 tys. takich miejsc. To kolejne tysiące dzieci, których mamy będą mogły bez obaw wrócić do pracy. W gminach i miastach powiatu ostrowskiego może powstać ponad 500 nowych miejsc – zaznacza minister Maląg.

Wsparcie w opłaceniu opieki nad dzieckiem

Dostęp do opieki żłobkowej jest ważny, ale rząd wspiera rodziców również w opłaceniu wybranej formy opieki – żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna.

Z początkiem 2022 roku wszedł w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów, a rodzice sami decydują, na co przeznaczają dodatkowe środki. W 2022 roku z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzystało łącznie 608,4 tys. dzieci, a kwota wsparcia wyniosła 3,5 mld zł. W Wielkopolsce to odpowiednio 60,9 tys. dzieci i blisko 350 mln zł, a w powiecie ostrowskim – 2,7 tys. dzieci i 15,6 mln zł.

CZYTAJ  Ściął latarnię przy samej galerii. Znamy okoliczności (ZDJĘCIA)

Jeżeli dziecko w rodzinie jest jedno lub np. z powodu wieku nie otrzymuje kapitału, rodzice mogą liczyć na dofinansowanie opieki żłobkowej. To nawet 400 zł miesięcznie, które trafia bezpośrednio do placówki. W 2022 roku ze wsparcia skorzystało 81 tys. dzieci w całej Polsce, w Wielkopolsce 8,3 tys., a w powiecie ostrowskim – 327 dzieci.

– Do tego dochodzi oczywiście nasz sztandarowy program – Rodzina 500+. To już ponad 216 mld zł wsparcia dla rodzin z dziećmi. To zawrotna kwota, wsparcie na niespotykaną jeszcze kilka lat temu skalę. Ale to przede wszystkim realny wkład do domowego budżetu konkretnej rodziny. W czasie pandemii, a dzisiaj wojny w Ukrainie i związanej z nią inflacją – środki z programów społecznych są pewną stałą i gwarantem bezpieczeństwa. Dla rodzin z Wielkopolski to 21,5 mld zł, a powiatu ostrowskiego – 956,5 mln zł – mówi minister rodziny Marlena Maląg.

Zmiany w Kodeksie pracy

Oprócz zapewnienia miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi i wsparcia w ich opłaceniu, ważne są także zmiany w obszarze samej pracy, dostosowania rynku pracy do zmieniających się potrzeb zarówno pracodawców, jak i pracowników – również pracowników będących rodzicami.

– Wprowadziliśmy pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. To większa elastyczność, która jest tak ważna w przypadku młodych rodziców. To także szansa dla mieszkańców mniejszych ośrodków, gdzie pracy jest mniej, które są gorzej skomunikowane. Wdrażamy także do polskiego porządku prawnego postanowienia unijnej dyrektywy „rodzicielskiej”, która ma ułatwić rodzicom godzenie życia rodzinnego z pracą – podkreśla szefowa MRiPS.

Wsparcie dla starszych mam

Nie tylko rodzice małych dzieci mogą liczyć na wsparcie. 4 lata temu, 1 marca 2019 roku, uruchomiony został program Mama 4+. To świadczenie dla rodziców – przede wszystkim kobiet – którzy poświecili się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury. Świadczenie przysługuje w wysokości minimalnej emerytury i otrzymuje je ponad 70 tys. osób. Świadczenie to jest waloryzowane i – tak jak pozostałe – wzrosło 1 marca br.

Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosły do 1588,44 zł. W porównaniu do roku 2015 to wzrost o ponad 80 proc. (z 880,45 zł). Łącznie na tegoroczną waloryzację świadczeń przeznaczono rekordowe ok. 44 mld zł.

– Dotyczy to również 13. i 14. Emerytury. Trzynastka jest gwarantowana ustawą, w tym roku wypłaty ruszą w kwietniu. Chcemy również, by taki sam mechanizm działał przy 14. Emeryturze – zapewnia minister Marlena Maląg.

Większa ochrona doznających przemocy

CZYTAJ  Nowe ostrzeżenie pogodowe

Troska o rodziny i kobiety – w każdym wieku – to także zmiany prawne. Przed trzema laty wprowadzono przepisy umożliwiające natychmiastową izolację sprawców przemocy od osób, które jej doznawały.

– Dzisiaj idziemy o krok dalej. Zmieniamy definicję przemocy w rodzinie na przemoc domową. Dotychczasowa nomenklatura sugerowała, że źródłem przemocy jest rodzina, a nie jest to prawda. To jednak nie wszystko. Rozszerzyliśmy definicję przemocy o przemoc ekonomiczną czy cyfrową. Zależy nam na dostosowaniu przepisów do zmieniającej się rzeczywistości, a przede wszystkim na zwiększeniu ochrony osób doświadczających przemocy domowej oraz jej świadków – mówi minister rodziny.

Nowe przepisy rozszerzają m.in. krąg osób objętych ochroną na niezamieszkujących razem byłych partnerów oraz dzieci będące świadkami przemocy domowej. Wprowadzają także zmiany w sposobie działania instytucji wspierających osoby doznające przemocy.

„Od początku stawiamy na rodzinę”

Rząd Prawa i Sprawiedliwości, jak wskazuje minister Marlena Maląg, od samego początku stawia na rodzinę. Dotyczy to zarówno ustawodawstwa, wsparcia finansowego, jak klimatu dla rodzin. Klimatu przyjaznego, sprzyjającego podejmowaniu decyzji o powiększeniu rodziny. To pokazywanie, że rodzina to siła, wspaniała przygoda i niewyczerpalne źródło miłości. Że w rodzinie można się realizować – zarówno wspólnie, jak i samodzielnie. Że rodzina nie ogranicza, a inspiruje, i można się w niej realizować zarówno wspólnie, jak i samodzielnie.

– A wspierając rodziny, wspieramy polskie kobiety. Wspieramy mamy, babcie, ale także kobiety z różnych powodów nie mające własnych dzieci. Dbamy o ich bezpieczną i spokojną emeryturę – podkreśla minister Maląg. I dodaje: „Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Kobiet pragnę życzyć Paniom wszystkiego najlepszego, życzę, by Wasza praca – zarówno ta zawodowa, jak i praca w domu – była doceniana i szanowana. Żebyście Wy doceniały same siebie. Dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.”

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
98 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
M..
1 rok temu

Do DotrzymujacegoObietnic.Nic tak nie cieszy jak przeciwnik idzie w złym kierunku.

Jan
1 rok temu

ZDJĘCIE Z ” KŁAMMALĄG” TO JEST OBCIACH !!!!! ŻADNE PODWYŻKI NIŻSZE OD INFLACJI NIC NIE POPRAWIAJĄ ,W 2014ROKU ZA PENSJE KUPIŁEM PIĘĆ TON WĘGLA DZIŚ NA TONE NIE STARCZA. MALĄG + = DROŻYZNA!!!!!!!

Ostrowianin
odpowiada  Jan
1 rok temu

Kto wierzy Malągowej ten sam sobie szkodzi, proste.

Franek
odpowiada  Ostrowianin
1 rok temu

Kto wierzy w gadanie polityków, zwłaszcza przed wyborami ten jest naiwny

DotrzymującyObietnic
1 rok temu

Niech ktoś przekaże pani minister, że brak emerytur stażowych to brak 2 mln głosów w najbliższych wyborach …, to wszczynać ci i ich rodziny do w najbliższych 10 latach mogli uzyskać takie uprawnienia

Krisssssss
1 rok temu

Jakoś na zdjęciach nie widać młodych kobiet. Nie widać przyszłości narodu. Wstyd.

On
odpowiada  Krisssssss
1 rok temu

Komu wstyd?

pggg
odpowiada  Krisssssss
1 rok temu

bo ta malag nie pojedzie do uczelni niezaleznych, niezaleznych szkól LO, nie pojedzie na spotkania spontaniczne, wsi i miast , gdzie moga nie byc ustawione osoby, pytania . dlatego widzisz stare ramole głuche, slepe na swiat wokól nas.

kasa
1 rok temu

jak strajkowali niepełnosprawni w sejmie to jakos Bogosławionej Mar/// niekt tam nie widział słyszal. Tutaj strzezy protezy jak koń – bo wybory blisko. w powiecie ostrowskim chcemy samorzadu, poslów NIEZALEZNYCH partyjnie o czystym zyciorysie i rekach . Prosze spojrzec na tych kacykw partyjnych w corocznych sprawozdaniach PIT . Przed wborem mandatem ,totalne finansowe dziadostwo , miernota. a po wyborach finansowe cukierki z – 6 OOOOOO + . skadtak nagle takie fortuny ? za nasze odaatki ? wiec wczoraj ta Pani o duzej głowie ocierala sie o biskipa Janiaka a dzisiaj uśmiecha sie do KGW i rozdaje węze gasniecze po wiochach w OSP .. reasumując jest o co sie bić. kasa, kasa .

Żenada
1 rok temu

Nawet jej jajami nie obrzucały .. a heeeejtuuu, tu …

Konfederata
1 rok temu

Jedynym rozwiązaniem aby znikła papuga, Kwak, Pinokio,itd to delegalizacja Pisdu. Konfiskata prywatnego majątku, Sądy nad przestępcami i więzienie. Inaczej Polska (polacy)zawsze będzie dojną krwią dla przestępców pseudo politycznych.

Zielono Mi
1 rok temu

Pięknie wszyscy łapki w górę.. i co dalej? Łapki polski nie uratują. PiS i po też nie.

Dyzma.
odpowiada  Zielono Mi
1 rok temu

A co twoim zdaniem tęczowy syf może?

Dno totalne.
1 rok temu

To jak w końcu? Wyjdzie ta polska na drogi czy nie? Bo jaki sens to wasze pisanie co? Może ten socjal weźmie odpowiedzialność że te sytuacje… Starczy tego żebrania. ojcowie dzieci? urosły Wam już jaja czy żebrać dalej będziecie?

Dyzma.
odpowiada  Dno totalne.
1 rok temu

Za Tuska był syf tylko ty jak widzę nie masz o tym Zielonego pojęcia…

prawda
odpowiada  Dno totalne.
1 rok temu

masz rację tylko ulica u opony na karku zmienia sytauację – kmiotyna wsi jak ich kupili, 13.14,500+, wielka rodzina, dopłay do wegla, nawozu, paliwa, , zerowe ubezpieczenia, podatki, wzrost emeerytur – za podatki miasta – to jak myslisz ciemny chłop ze wsi na kogo odda głos ??

On
odpowiada  Dno totalne.
1 rok temu

A ty taki odważny, to weź to na swoje bary ….

pggg
odpowiada  On
1 rok temu

całe zycie biore .. i mam jaja aby pisac, mówic co chcę

Kolesiarstwo
odpowiada  Dno totalne.
1 rok temu

A twoje jajeczka gdzie? Czekasz żeby ludzie wyszli na drogi,I zrobili wszystko za ciebie. Wyjdź, pokazuj co robić, to i dołączę i możliwe że inni ludzie. Wszystkich wCXXaniasz a sam w domu siedzisz jak tchórz. Użalając się jak to źle.

kup
odpowiada  Kolesiarstwo
1 rok temu

odpowiem Ci – Lata dośwodczenia młodych lat 60, 70,80 , protesty, starajki, stan wyjatkowy, /// i lata po 2000 roku, dały mi prawo do reflekskji osobstej i politycznych wszytkich partii z Lewa i Prawa . Rasumujac : przed wyborami L i P mordy pełne deklaracji typu – Prawo i Sprawiedliwość, Plat. Obywat, Lewica, SLD . Po wyborach przez 3.5 roku 90 % to tylko wyścigi, kolesie itp . Nie dajesz wiary ? sprawdz ich delkaracje Skarbowe 10 lat do tyłu i obecnie . zobaczysz jak z partyjnego dziadostwa stali sie w ciagu jednej kadencji krezusami finansowymi . a robol, emeryt, nauczyciel, po 40 latach pracy, ma problemy z lekami, rehabilitacją itp ., WIEC nie obrazaj i nie sil sie na to co bazgrasz w komentarzach . Albo jestes głupi albo gowniarz .

Dyzma.
1 rok temu

Tak trzymać pani Marleno lewacja tylko mówiła o dziurze budżetowej i zaciąganiu pasa i że piniędzy nie ma i nie będzie na cele społeczne cytat z Wincenta .

Globalista
odpowiada  Dyzma.
1 rok temu

, naród wybrany’ cię nie uratuje.

Zorro
odpowiada  Dyzma.
1 rok temu

Za duzo TVP1.

98
0
Napisz co o tym sądziszx