Ostrowski browar będzie zrównany z ziemią. Wiemy dlaczego

Najpierw po 162 latach zlikwidowano zakład, a teraz po kolejnych 22 zostanie zrównany z ziemią. Mowa o wielkim symbolu – browarze w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowski browar powstał w 1839 roku. Pierwotnie nazywał się „Brauerei Hirsch Ostrowo”, gdzie w okresie międzywojennym produkowano m. in. piwo „Ostrowskie”, „Kryształ” czy „Bawarskie”.

Pierwotnie na terenie zakładu znajdował się staw, z którego czerpano wodę do produkcji złocistych trunków.

Razem z browarem działała też restauracja, w której gości raczono piwem wprost z piwnicy chłodzonej lodem, do którego podawano chleb, szynkę lub ser własnej produkcji.

Zakład został przejęty przez Kompanię Piwowarską z Poznania (właścicielem był Kulczyk). Ponieważ ostrowski browar był konkurencją dla firmy z Poznania, ostatecznie obiekt sprzedano prywatnemu przedsiębiorcy zastrzegając w umowie, se ten nie może produkować piwa. Infrastrukturę, w tym miedziane kadzie wywieziono do Rumunii.

Browar produkował piwo pod markami: Rejtan, Złoty Kłos, Koźlak, Wiarus, Jubileuszowe, Wojtek czy Lech Mocny. Ale nie są to wszystkie nazwy.

Historia pokazała, że firma przez wiele lat przetrwała kryzysy ekonomiczne, dwie wojny, a po upaństwowieniu także PRL. Nie przetrwało w warunkach wolnego rynku.

Pierwotny właściciel pan Hirsch był mistrzem loży masońskiej, której siedzibę później przeniesiono na ulicę Wolności 24.

Dlaczego obiekt będzie wyburzony? Ciąg dalszy pod zdjęciami.

 

 

Kilka powyższych historycznych zdjęć jest autorstwa Piotra Lepki.

Powodem wyburzania są względy bezpieczeństwa. Fragmenty budynku mają tendencję do odpadania, co stanowi zagrożenie dla przechodzących osób. Z drugiej strony może też chodzić o konieczność uiszczania opłaty od nieruchomości. Te budynki przez długie lata nie znalazły najemców. W planach z 2019 roku było powstanie centrum handlowego, ale to na ten moment zostało wstrzymane z uwagi na wielość innych punktów handlowych i brak perspektywy poprawienia się koniunktury na rynku.

CZYTAJ  Nie żyją osoby po zderzeniu wozu strażackiego

Rykoszetem dostaje sala zabaw Fiku Miku, jedna z większych w Ostrowie, która znajduje się w budynku z tyłu browaru. Prace rozbiórkowe za pomocą kruszarek ruszą w pierwszej połowie marca br.

303 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piwo z podatkiem Vat
1 miesiąc temu

Leci już na łeb nietoperza też tam można zobaczyć ? Na zdjęciach nie widziałem.

Hipis
2 miesięcy temu

Przeciez ten browar był własnoscią LECHA. To LECH po kupnie browaru wyremontowal go. Nowe kadzie, nowe sprzety itd. To jaki ma sens pierd…enie ze stanowil konkurencje dla poznanskiego LECHA.
Po co kadzie pojechaly do Rumuni???
Czyzby zostaly sprzedane??
Brak sensu i.logiki.

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
2 miesięcy temu

Może to i ni z gruszki, ni z pietruszki jest ale pewnym jest to, że ryba psuje się od głowy.
Mój prapradziadek zaoszczędził w Anglii kilkanaście  funtów wiele wieków temu. Ostatnimi czasy otrzymałem pismo z banku celem odbioru gotówki. Była to suma opiewająca na parę milionów  funtów.
Taki to kraj i taka tradycja.
Dwie ciekawostki dotyczące tradycji brytyjskiego parlamentu. Od XVII wieku do dziś obowiązuje zakaz wstępu do izby gmin… w zbroi. W Pałacu Westminsterskim, czyli siedzibie brytyjskiego parlamentu obowiązuje całkowity zakaz… umierania. Nie wiadomo, jaka kara grozi śmiałkowi, który odważy się złamać obowiązujące prawo, ale z pewnością kara śmierci nie będzie mu straszna!
Mimo XXI wieku, brytyjski parlament pozostaje obojętny na innowacje znane przynajmniej od połowy poprzedniego stulecia. Deputowani nie uświadczą w nim przycisków do głosowania. To ostatnie można zresztą potraktować dosłownie. Parlamentarzyści wyrażają swoje poparcie poprzez okrzyk „aye” stanowiący archaiczną formę słowa „tak”. Brak poparcia wyraża się z kolei poprzez donośne „no”. Zwycięża opcja, która sprowokuje bardziej donośny okrzyk. W przypadku wątpliwości głosowanie przeprowadza się w innym systemie. Parlamentarzyści, zależnie od wyrażonego zdania ustawiają się w przeciwległych korytarzach, a wyjście z nich oznacza oddanie głosu.
Teraz rozumiecie dlaczego jesteśmy pariasami europy. Nocy wolnej od milczącego sejmu, złodziejskich posłów i radnych  życzę.

Incognito
2 miesięcy temu

Przeglądając zdjęcia przyznaję Szpetny Browar i co najlepsze nie ma kto posprzątać.
Przykra Wizytówka Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Trzeba przyznać że Zabytkowy Browar Krotoszyn robi wrażenie jest po prostu Piękny.

Joanna d' Arc
odpowiada  Incognito
2 miesięcy temu

Ktoś jest odpowiedzialny za bandycką prywatyzację , która doprowadziła do zniszczenia sztandarowych zakładów Ostrowa: ZNTK i browaru.Obydwa za bezcen zostały oddane w łapy mafijnych zbirów, dlatego nie przetrwały.

Incognito
2 miesięcy temu

Trzeba przyznać że Ostrów Wielkopolski jest Pięknym Oryginalnym Miastem w Wielkopolsce na Polskę. Czuć przyjemną Aurę.

Jakub
2 miesięcy temu

Jako pierwsze proponuję poszerzenie chodnika przy Słowackiego, naprzeciwko Bojanowskiego. Tam jest niewidoczny zakręt za murem, brakuje też drogi rowerowej.

A w okresie gdy nic tam nie będzie się działo, dobrym pomysłem byłby parking.

kajra
2 miesięcy temu

jak serio wyburzom ten obiekt to zostanie nam tylko jeden ładny budynek w mieście – ratusz… proszę nie burzyć symbolu ostrowa. Najładniejszego budynku w mieście!!!!

DHL
2 miesięcy temu

Niech tam zrobią tor gokartowy i bilety w przystępnej cenie , tak jak kiedyś było przy stadionie po przeciwnej stronie, ale to było na świeżym powietrzu tylko w sezonie.

Hipis
odpowiada  DHL
2 miesięcy temu

Tak deb.lu. wyburzyc browar, postawić namiot.

Paweł
2 miesięcy temu

Teren idealny żeby zrobić coś co przyciągnie ludzi z zewnątrz którzy będą chętnie jeździć do Ostrowa. Centrum handlowe na zasadzie Outletu tak jak np Factory Outlet Poznań czy też Outlet Ptaka pod łodzią. Fajnie zabudować z dbałością o przeszłość terenu i mogło by fajnie to wyglądać, lepsze niż kolejna biedronka czy lidl. Poprostu coś czego albo nie ma u nas ( Aldi, decathlon, burger king, jula) albo co swoją ofertą i wyglądem przyciągnie klienta Browar Outlet Ostrów

Robert
odpowiada  Paweł
2 miesięcy temu

Ma być milti box jak koło galerii plus kfc driwe

Hrabia
2 miesięcy temu

Takie mamy mądre łby w Ostrowie wlkp.ze wszystko rozpixxxolą…mleczarnia .fabryka wagon .masarnia przy poznańskiej…itd itd.ciekawe jak reaguje konserwatorium zabytków. Pewnie w łapę dostali. .tak właśnie buduje się Polskę. Zdeptać i sprzedać. Tak to my polski nie zbudujemy .

303
0
Napisz co o tym sądziszx