Ważny dzień dla Aresztu Śledczego (zdjęcia)

To był ważny dzień dla Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Jednostka świętowała uroczystość nadania sztandaru. Wydarzenie połączono z obchodami 160. rocznicy istnienia ostrowskiego Aresztu.

W dniu 23 lutego 2023 roku w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim miała miejsce uroczystość wręczenia sztandaru.

Ufundowanie i nadanie sztandaru stanowi wyraz szczególnego wyróżnienia za służbę dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze bezpieczeństwa publicznego, ochrony społeczeństwa przed sprawcami przestępstw oraz działalności resocjalizacyjnej wobec osób pozbawionych wolności. Sztandar, jako symbol zaszczytnej, ofiarnej i wiernej służby dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej będzie obecny podczas uroczystych obchodów świąt narodowych i państwowych, o charakterze patriotycznym i religijnym oraz wręczania funkcjonariuszom odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie służbowe. W tych podniosłych chwilach będzie przypominał funkcjonariuszom i pracownikom o najwyższych wartościach – honorze, męstwie i wierności tradycji. Niewątpliwie wpłynie także na pozytywny odbiór społeczny jednostki i pozwoli na podniesienie jej rangi. W 2023 roku Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim obchodzi 160-lecie swojego powstania, nadanie sztandaru jednostce stanowi zatem solenną i jednocześnie najważniejszą część uroczystego obchodzenia tej rocznicy.

W uroczystości nadania sztandaru, który został ufundowany Aresztowi Śledczemu w Ostrowie Wielkopolskim przez Fundację Rozwoju Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości udział wzięli m. in. Wiceminister Sprawiedliwości Pan Marcin Romanowski, Pani poseł na Sejm Katarzyna Sójka, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Pan gen. Andrzej Leńczuk, w imieniu Rektora Komendanta Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości Pana gen. dr. Marcina Strzelca Pan prorektor Mariusz Kuryłowicz i Pan prorektor dr Michał Sopiński, Biskup Diecezjalny Diecezji Kaliskiej Damian Bryl, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Łodzi Pan płk Jarosław Banasik, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beata Klimek, Starosta Ostrowski Pan Paweł Rajski jak również przedstawiciele centralnych władz państwowych, przedstawiciele powiatowej, gminnej i miejskiej administracji samorządowej, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze innych służb mundurowych, osoby reprezentujące instytucje z którymi ostrowska jednostka penitencjarna przez lata swojego istnienia współpracowała na różnych płaszczyznach.
Uroczystość nadania sztandaru poprzedzona była uroczystą mszą święta koncelebrowaną przez Biskupa Diecezjalnego Diecezji Kaliskiej Damiana Bryla w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego przy ul. Raszkowskiej 39 w Ostrowie Wielkopolskim.

Cytując słowa Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego „Sztandar to obok godła jeden z najważniejszych symboli suwerennego państwa i jego instytucji. Sztandar oznacza Waszą przynależność do jednostki jaką jest Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim, ale również wyraża zasób wartości, które widnieją wyhaftowana na sztandarze: BÓG, HONOR, OJCZYZNA – Służba Więzienna w Służbie Rzeczpospolitej, a którymi bez wątpienia się drodzy funkcjonariuszki i funkcjonariusze kierujecie. Sztandar jest przypomnieniem aby każdego dnia podejmować wyzwanie służenia tym wartościom w naszej codziennej służbie”. Wiceminister Sprawiedliwości podziękował funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom ostrowskiej jednostki za pracę, która odpowiada współczesności i jej wymaganiom, podkreślając jednocześnie trud włożony w modernizację Służby Więziennej w całej Polsce. Zastępca Dyrektora Generalnego Pan gen. Andrzej Leńczuk odczytał natomiast list Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Pana gen. Jacka Kitlińskiego w którym generał podkreślił, że „sztandar od dziś będzie towarzyszył funkcjonariuszom Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim i społeczności lokalnej podczas obchodów świąt narodowych i państwowych oraz podczas uroczystości o charakterze patriotycznym i religijnym. Pamiętajmy, że ta najważniejsza z chorągwi oznacza także zobowiązanie do dalszego pełnienia służby dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Idee i wartości które ucieleśnia sztandar niech przyświecają dalszej służbie i pracy kadry ostrowskiej jednostki”. Z kolei Pan generał Andrzej Leńczuk zacytował słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „sztandar to symbol, świętość i jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”. Składając gratulacje załodze ostrowskiego aresztu życzył nam, aby sztandar był dla nas symbolem tradycji, wierności, honoru i męstwa, a służba niech będzie źródłem codziennej satysfakcji. Pan Dawid Korzeniewski w imieniu Minister Rodziny i Polityki Społecznej Pani Marleny Maląg odczytał list, w którym Pani Minister zawarła słowa: „Otrzymanie sztandaru to duży zaszczyt i jednocześnie wielkie wyzwanie. Jestem przekonana że mu państwo sprostają. Zaszczytna i odpowiedzialna Służba Więzienna wymaga poświęcenia, odwagi i hartu ducha, ale także niełatwych umiejętności, sprawności i fachowej wiedzy”. Pani Minister życzyła funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim wytrwałości, męstwa i satysfakcji z pełnienia tej misji. Podczas swojego wystąpienia Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek zaznaczyła, że mimo iż na co dzień wykonujemy swoją pracę za wysokim murem, to jednak bardzo często wychodzimy na zewnątrz, biorąc udział w licznych akcjach charytatywnych, uroczystościach organizowanych przez Urząd Miasta oraz piknikach. Doceniając pracę funkcjonariuszy i funkcjonariuszek, oraz podkreślając trudny charakter naszej codziennej służby pani Prezydent podziękowała za wszelką współpracę, którą bardzo często nawiązujemy.

CZYTAJ  Rozbili się po dalekiej podróży (ZDJĘCIA) aktualizacja

Historia jednostki

Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim powstał w roku 1863. Inicjatorem budowy były pruskie władze zaborcze. W okresie zaborów (w czasach kulturkampfu w latach 1874 – 1876) w ostrowskim więzieniu przebywał Prymas Polski Mieczysław Halka Ledóchowski. Dla upamiętnienia tego faktu, w roku 1925 społeczność ostrowska wzniosła pomnik usytuowany w pobliżu więzienia – przed kościołem farnym. 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie w konsekwencji czego rankiem pierwszego stycznia 1919r. na budynku sądu i więzienia załopotał biało czerwony sztandar. Po odzyskaniu niepodległości władze polskie zmieniły celę, w której osadzony był kardynał Ledóchowski, w kaplicę. W okresie drugiej wojny światowej ostrowskie więzienie nadal było czynne. Już w listopadzie 1939r. władze niemieckie aresztowały około 40 obywateli polskich stanowiących elitę intelektualną miasta. W dniu 14 grudnia 1939r. obywateli tych wywieziono z więzienia do Winiar pod Kaliszem i tam rozstrzelano. Ostrowskie więzienie znajdowało się pod nadzorem gestapo. Stanowiło etap pośredni w drodze do innych zakładów karnych i obozów koncentracyjnych. W czasie okupacji hitlerowskiej przeszło przez nie ponad dwa tysiące więźniów. Wykonywano w nim wyroki śmierci, zarówno przez rozstrzelanie, jak i powieszenie. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w drugiej połowie lat czterdziestych w ostrowskim więzieniu karno – śledczym zgładzono kilkanaście osób oskarżonych o popełnienie zbrodni faszystowsko – hitlerowskich. W okresie stanu wojennego areszt stał się miejscem internowania działaczy “Solidarności”, głównie z terenu południowej Wielkopolski. W Areszcie przebywało rotacyjnie 161 internowanych.

Współczesność

Współczesność jednostki przebiega pod znakiem modernizacji i rozbudowy, tak by optymalnie dostosować jej infrastrukturę do pełnienia nadrzędnego zadania, jakim od 2010 r. stała się dla tutejszego aresztu realizacja przyjęć osób pozbawionych wolności, oraz poprawa warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim oraz zwiększenie bezpieczeństwa i skuteczności pracy penitencjarnej na terenie obiektu.

CZYTAJ  Pędził zbyt szybko obwodnicą Ostrowa

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SUZUKI
1 rok temu

Tusk w kampanii zapowiada ,że jak wygra to stworzy nowy program cela+

Kris
1 rok temu

Nie wiedziałem ze w Ostrowskim areszcie pracują funkcjonariuszki.

17
0
Napisz co o tym sądziszx