Czy ostrowianie przesadnie grzeją kaloryferami? OZC odpowiada

W Ostrowie Wielkopolskim nastąpiły podwyżki za ogrzewanie sięgające 140%. Niektórzy ostrowianie, którzy przyzwyczaili się do wysokiego komfortu cieplnego zdziwią się wysokością rachunków jeśli nie zmienią swoich nawyków. 

Czy to prawda, że ostrowianie zimą lubią mieć bardzo ciepło w swoich domach?

– Nie wiem, jak to wygląda w innych miastach, ale jeśli chodzi o Ostrów Wielkopolski stwierdzam, że zdecydowanie tak. Ostrowianie lubią mieć w domach przez całą dobę powyżej 20 stopni. Tak ustawialiśmy na początku sezonu grzewczego temperaturę, żeby u mieszkańców temperatura wynosiła co najmniej 20 stopni. Gdy czasowo obniżaliśmy temperaturę poniżej tej wartości, to natychmiast otrzymywaliśmy telefony, że nie dogrzewamy należycie mieszkań. Mamy sygnały, że wielu ostrowian chciałoby mieć u siebie w domach temperaturę powyżej 22 stopni, a zdarzają się też żądania, żebyśmy dostarczyli temperaturę 24 stopni i więcej. Uważam, że to zdecydowanie za dużo. Pod wieloma względami to temperatura nieefektywna. – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

 

Czy zwiększenie temperatury u odbiorców o kilka stopni powoduje jakieś istotne, zauważalne różnice w zużyciu paliwa przez spółkę?

– Tak, to powoduje znaczne różnice. Przykładowo, jeżeli do zapewnienia 20 stopni w mieszkaniach musimy podać na grzejniki temperaturę około 40 stopni, to do osiągnięcia 24 stopni musimy już zwiększyć temperaturę na grzejnikach nawet do 60 stopni.

 

Czy można powiedzieć, że ostrowianie nie lubią oszczędzać na cieple w swoich mieszkaniach ?

– Na pewnie nie można tak powiedzieć o wszystkich, ale jest wiele osób, które nie chce na tym oszczędzać i oczekuje równej, wysokiej temperatury przez całą dobę. A można przecież w prosty sposób mieć ten komfort termiczny w mieszkaniu, płacąc jednocześnie znacznie niższe rachunki za ciepło.

Praktycznie nigdy nie powinniśmy ustawiać głowicy termostatycznej w kaloryferach na zero. Jeżeli chcemy obniżyć temperaturę, to skręćmy termostat na położenie 2-2,5. To powinno nam utrzymać temperaturę w granicach 18-20 stopni. Wówczas osiągnięcie pożądanej temperatury ok. 22 stopni wymaga mniejszej ilości ciepła i dzieje się to szybciej.

Jak należy to zrobić?

– Należy po prostu rozsądnie i ekonomicznie gospodarować temperaturą we własnym mieszkaniu. Warto zacząć od tak prostych kroków, jak dobre uszczelnienie okien. Często mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, jak duże straty ciepła występują w ich mieszkaniach właśnie z powodu nieszczelnych okien. Domy oczywiście warto odpowiednio ocieplić. Wiele błędów czynimy podczas wentylacji mieszkania.

CZYTAJ  Przedstawiciel * coli miał wypadek

Jak należy efektywnie wentylować mieszkanie, czy dom?

– Nie zostawiajmy uchylonego okna na cały dzień, bo to znacznie wychłodzi pomieszczenie. Średnio aż 30% ciepła tracimy na wietrzenie. Aby znacząco ograniczyć koszty nie powinniśmy zimą zostawiać rozszczelnionych okien, czy korzystać z nawiewników, tylko co godzinę czy dwie otworzyć okno na oścież na 2-3 minuty. Pamiętajmy przy tym o odpowiednio wcześniejszym skręceniu grzejników, żeby nie podawać cały czas ciepła i jednocześnie wypuszczać je z mieszkania. Niech grzejniki najpierw trochę wystygną, obniżą swoją temperaturę i dopiero wtedy otwierajmy okna, szeroko i na krótko. Za grzejnikiem warto umieścić folię aluminiowa, która będzie nam odbijać ciepło do środka.

 

Jakie błędy przy tym najczęściej popełniamy?

– Najczęściej zbyt gwałtownie operujemy głowicą termostatyczną przy grzejniku. Wychodząc do pracy skręcamy ją do zera, by po powrocie do domu natychmiast maksymalnie ją rozkręcać. To zasadniczy błąd, bo wtedy wychładzają nam się ściany w mieszkaniu i do osiągnięcia pierwotnej, zakładanej temperatury musimy użyć znacznie więcej ciepła, niż przy bardziej rozsądnym używaniu regulatora w naszym mieszkaniu.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

– Pamiętajmy, że praktycznie nigdy nie powinniśmy ustawiać głowicy termostatycznej w kaloryferach na zero. Jeżeli chcemy obniżyć temperaturę, to skręćmy termostat na położenie 2-2,5. To powinno nam utrzymać temperaturę w granicach 18-20 stopni. Wówczas osiągnięcie pożądanej temperatury ok. 22 stopni wymaga mniejszej ilości ciepła i dzieje się to szybciej.

Podobnie jest z podniesieniem temperatury. Nie otwierajmy od razu termostatu od 0 do 5, tylko zostawmy go od razu w położeniu na 3-3,5. Przepływ ciepła w kaloryferach jest praktycznie taki sam i w podobnym czasie osiągniemy pożądane 20-22 stopnie. Często zdarza się, że po osiągnięciu tej temperatury zapominamy zmniejszyć z powrotem wartości na termostacie, robi się zbyt ciepło i wtedy niepotrzebnie wietrzymy pomieszczenie. To powoduje niepotrzebne straty ciepła i w efekcie zwiększa rachunki za ciepło.

W dłuższym cyklu, dobowym, jak również miesięcznym, efektywne operowanie termostatem i w efekcie temperaturą w mieszkaniu jest więc znacznie tańsze dla użytkownika końcowego, czyli mieszkańca, który po prostu płaci wtedy niższe rachunki. Można to zrobić w każdym pomieszczeniu, które posiada kaloryfery z zaworami termostatycznymi.

CZYTAJ  Tłum na koncercie - I Dzień Majostaszków (ZDJĘCIA)

 

Jaka jest optymalna temperatura zimą w pomieszczeniach ?

– To zależy w pewnej mierze od indywidualnych preferencji, ale przyjmuje się, że strefa komfortu termicznego w mieszkaniu powinna wynosić od 20 do 22 stopni, w zależności od pomieszczenia. O ile w pokoju będziemy się dobrze czuć w temperaturze 20 stopni, to w łazience potrzebujemy już 22-24 stopni, bo tam się rozbieramy, bierzemy prysznic itp. W nocy jest zupełnie inaczej, bo temperatura w sypialni może wynosić o 2-3 stopnie mniej, czyli 17-18 stopni. Warto o tym pamiętać, bo korzyści są podwójne. W optymalnej temperaturze lepiej się czujemy, lepiej funkcjonujemy, odpoczywamy, a poza tym płacimy niższe rachunki. Pamiętajmy, że każdy stopień temperatury w pokoju mniej to ok. 5-6 % niższe rachunki za zużycie ciepła.

Czy ostrowianie nie znają tych zasad, czy raczej nie bardzo chcą je stosować?

– Nie wiem, jaka jest odpowiedź na to pytanie. Może mieszkańcy Ostrowa jeszcze w tym sezonie grzewczym nie odczuli tak dużych podwyżek cen ciepła? Sezon grzewczy rozpoczęliśmy 27 września. Październik i listopad były bardzo ciepłymi miesiącami. Dopiero w grudniu było kilka dni mroźnych dni. Te wyraźnie wyższe rachunki dopiero napłyną do mieszkańców. Myślę, że to może stać się wyraźnym sygnałem do oszczędności.

Jak przekonać ostrowian, że opłaca się im oszczędzać ciepło w swoich domach i można to zrobić stosunkowo prostymi środkami?

– Myślę, że decydujące znaczenie będzie miało porównanie rachunków za ciepło. Próbowaliśmy przekonywać niektóre wspólnoty mieszkaniowe do obniżenia temperatury w nocy, ale napotkaliśmy tak duży „opór materii”, że odpuściliśmy temat. Takie obniżenia nocne zostały wprowadzone w szkołach, urzędach i innych instytucjach podległych miastu. Wierzę jednak, że sukcesywna edukacja mieszkańców plus argumenty ekonomiczne doprowadzą w końcu do tego, że ostrowianie sami zrozumieją, że warto oszczędzać ciepło. To się po prostu wszystkim bardziej opłaca.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

174 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Oburzony
1 rok temu

A może ktoś wytłumaczy dlaczego w Ostrowie płacimy takie rachunki za ogrzewanie i to już od października a np. w Poznaniu podwyżki o ok. 100 zł i to od stycznia. My jesteśmy jakimiś bogaczami? Ale trzeba opłacić tych darmozjadów w OZC czy OSM

Kolores
odpowiada  Oburzony
1 rok temu

Klimek. I więcej nie trzeba tłumaczyć

miss miss
odpowiada  Oburzony
1 rok temu

no zatrudnili kierownikow z innych jednostek. 5tys na łapke i pasuje bo chciala w cien odejsc i odeszla ale 5tys na reke sie nalezy

spokojny
odpowiada  Oburzony
1 rok temu

Bo tak trzeba, zrozumiał?

Ja
1 rok temu

Żebyście tych pieniędzy jeszcze czasem ludziom w zębach nie przynosili złodzieje bandyckie,doskonale wiemy że ludzi oszukujecie bo dziwne jest to że inne miasta płacą 80 procent więcej a dziadowski Ostrów 140,polecicie razem z carycą przed sąd.

olo
1 rok temu

a co w blokach z podwyzkami, chamy jedne ozec i osm to dziadostwo

Obywatel
1 rok temu

Nie po to jeb… tyle godzin aby jeszcze oszczędzać ogrzewanie wy jesteście od tego aby ceny były odpowiednie, rozdajecie pieniądze sobie każdy o tym wie tylko czekać aż ludzie wyjdą na ulicę.

Koziabrodka-Wojewoda Łeczycki
1 rok temu

Ja myślę, że 20 ° C to optymalna temperatura pomieszczeń na co dzień. To właśnie w tej temperaturze z reguły czujemy się z reguły najlepiej, jesteśmy najbardziej skupieni, pełni wigoru a co za tym idzie przyrost naturalny zgodnie z założeniami pokurcza i z nim sympatyzujących  pomnażamy. To także temperatura właściwa dla ścian budynku, co podkreślają związani z nim architekci.
Natomiast temperatura w przedziale 21-23 stopni Celsjusza nie  pozwala nam wypoczywać w ubraniach stosownych do tej pory roku. Owszem możemy  czuć  się bardziej   komfortowo w same gatki ubrani ale tylko w przypadku ponad statycznego  libido co w dzisiejszych czasach rzadkością jest.
Zatem ciepłolubni  do cieplików miejskich  podłączeni dostaną  rachunki grozy za  ogrzewanie w blokach i mieszkaniach wszelakich.
Tak na marginesie to można tylko  powspominać, jak to za „komuny” było: można było lać wodę, w tym ciepłą, bez opamiętania i wietrzyć mieszkanie w mróz, bo za gorąco było. Ale wtedy  opłaty były zryczałtowane.
Miłość do PIS i władz miasta niestety coraz bardziej  kosztuje !!!
 

Adam
odpowiada  Koziabrodka-Wojewoda Łeczycki
1 rok temu

A może wychodzi miloszcz do Unii Europejskiej

Marian
odpowiada  Adam
1 rok temu

A to jakaś nowością były oplaty od emisji CO2? Trzeba było modernizować w odpowiedni sposób produkcję ciepła tak żeby takiej emisji nie było a nie zrzucać winę na UE.

Elektor
odpowiada  Adam
1 rok temu

Obie te miłości wychodzą. W Brukseli to komuchy bezbożne a pisowcy to bolszewiki pobożne. Dla nas to żadna różnica. To szkodniki i to szkodniki.

Abc
odpowiada  Koziabrodka-Wojewoda Łeczycki
1 rok temu

Zależy jak dla kogo. Ja tam lubię 20 stopni w dzień, ale reszta nie, bo im zimno i chorują. Przy 22 mi za gorąco, ale im dopiero ciepło. Stanęło na około 21, ale nocą dużo chłodniej.
Ale weź pod uwagę, że malutkie dzieci i starsze osoby przeważnie potrzebują cieplejszych pomieszczeń.

Wers
odpowiada  Abc
1 rok temu

Błąd. Dzieci wcale nie potrzebują wyższej temperatury. To jakieś myślenie naszych babć chyba. One odczuwają ciepło tak samo jak dorośli. Nie przegrzewajcie dzieci.

Marian
odpowiada  Wers
1 rok temu

Dzieci to nawet lepiej są chronione przed wychłodzeniem większą ilością brązowego tłuszczu niz dorośli. No ale można też leczyć dzieci wkładając do pieca. Tak słyszałem.

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Marian
Abc
odpowiada  Wers
1 rok temu

Malutkie dzieci – czyli takie gdzieś do roku – potrzebują wyższej temperatury, bo się mało ruszają, często rozkopują, no i trzeba im zmieniać pieluchy.
Dopiero dwu-, trzylatki maja rozwinięty własny „termostat” i mogą biegać produkując własne ciepło.

Unia srunia
odpowiada  Koziabrodka-Wojewoda Łeczycki
1 rok temu

Do bandyckiej UE miłość !!!

RTG
1 rok temu

Akurat wykonuję usług w okolicach Strzelecka, Śmigielskiego, Chełmońskiego, Komuny Paryskiej. Co ciekawe bloki należące do wspólnot a właściwie ich mieszkania są odczuwalne chłodniejsze niż te spółdzielcze. Wytłumaczy to ktoś?

Marian
odpowiada  RTG
1 rok temu

Trzeba zapytać ludzi we wspólnocie. Może się zgodzili sami na obniżenie temperatury w całym budynku.

ozc pracownik
odpowiada  RTG
1 rok temu

na smigla 3 chodza nago . opaski im zalozyc na grzjniki bo jak wszyscy placa to rozkrecaja na maksa od razu bedzie mniej zuzycia i ozc bedzie moglo nam dac nagrody i premie

Piździ zimno
odpowiada  RTG
1 rok temu

Bloki nie ocieplone. Mieszkam Śmigielskiego, Chełmońskiego.

xyz
1 rok temu

Mieszkania w wielkiej płycie jak większość podpiętych do ciepłowni w ostrowie nie ocieplone i z żeliwnymi grzejnikami przy których na reakcje grzejnika trzeba czekać ponad godzinę na zmiany w pomieszczeniu.
Grzejniki ustawione na max i w grudniu 19 stopni to max co udało mi się nagrzać. Okna wymienione kwiecień 2021r ekrany obok okien docieplone i uszczelnione grzejniki nowe kwiecień 2021r z mniejszą bezwładnością temperaturową. Co z tego ja wymieniłem wszystko co mogłem na jak najefektywniejsze jak blok mam nie ocieplony. Mam pogląd, bo mieszkałem w bloku po ociepleniu i różnica jest okrutna wtedy robiłem tak jak w artykule gajniczek na 2-3 ustawiony a jak gotowany był obiad to wyłączony a i okno nieraz otwarte bo się robiło za gorąco.

Marian
odpowiada  xyz
1 rok temu

Ocieplenie to podstawa. Może zmiana grzejników z żeliwnych na aluminiowe by pomogła? Może są zakamienione w środku.

UFO
1 rok temu

Nareszcie będziemy mieli zdrowe społeczeństwo, odpowiednia temperatura do życia. Gile u nosa, pamiętam. U lekarzy sporadycznie.. Morsować nie trzeba. A społeczeństwo nadal siedzi na dupie w ciepłym mieszkaniu zamiast wyjść na drogi.

Matka
1 rok temu

Najgorszy zakład ciepłowniczy w Polsce nigdzie nie ma takiej podwyżki za ciepło jak Ostrowie,urzędowo nakazane nie więcej jak 40% a u nas 140%, te 100% powinno być karą dla ozec-u i klimkowej za to że przyklepała tą podwyżkę

Marian
odpowiada  Matka
1 rok temu

Ceny ciepla są centralnie ustalane i akceptowane przez URE. Jeśli ceny miały się nie zmienić o więcej niż 40% bo Mateusz tak mówił, no to cóż widać że minął się z prawdą.

Egzekutor
1 rok temu

Niech ta mądrala powie jak utrzymać wyższą temperaturę gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze i nie płacić wyższych rachunków? Mają gnojki tupet. Podnosić cenę o 140 % i jeszcze mieć do ludzi pretensje? Pora chyba faktycznie wyp… prezesa i zrobić z dziadowstwem porządek.

Adi
odpowiada  Egzekutor
1 rok temu

W jedności siła.

Hehh
odpowiada  Egzekutor
1 rok temu

Nie ten prezes to następny prezes. Nie tędy droga, panie egzekutor .. polska, budź się!!!!!!

Mieszkanka
odpowiada  Egzekutor
1 rok temu

Może trzeba wyjść na ulice i pokazać nasze niezadowolenie!

174
0
Napisz co o tym sądziszx