Czy ostrowianie przesadnie grzeją kaloryferami? OZC odpowiada

W Ostrowie Wielkopolskim nastąpiły podwyżki za ogrzewanie sięgające 140%. Niektórzy ostrowianie, którzy przyzwyczaili się do wysokiego komfortu cieplnego zdziwią się wysokością rachunków jeśli nie zmienią swoich nawyków. 

Czy to prawda, że ostrowianie zimą lubią mieć bardzo ciepło w swoich domach?

– Nie wiem, jak to wygląda w innych miastach, ale jeśli chodzi o Ostrów Wielkopolski stwierdzam, że zdecydowanie tak. Ostrowianie lubią mieć w domach przez całą dobę powyżej 20 stopni. Tak ustawialiśmy na początku sezonu grzewczego temperaturę, żeby u mieszkańców temperatura wynosiła co najmniej 20 stopni. Gdy czasowo obniżaliśmy temperaturę poniżej tej wartości, to natychmiast otrzymywaliśmy telefony, że nie dogrzewamy należycie mieszkań. Mamy sygnały, że wielu ostrowian chciałoby mieć u siebie w domach temperaturę powyżej 22 stopni, a zdarzają się też żądania, żebyśmy dostarczyli temperaturę 24 stopni i więcej. Uważam, że to zdecydowanie za dużo. Pod wieloma względami to temperatura nieefektywna. – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

 

Czy zwiększenie temperatury u odbiorców o kilka stopni powoduje jakieś istotne, zauważalne różnice w zużyciu paliwa przez spółkę?

– Tak, to powoduje znaczne różnice. Przykładowo, jeżeli do zapewnienia 20 stopni w mieszkaniach musimy podać na grzejniki temperaturę około 40 stopni, to do osiągnięcia 24 stopni musimy już zwiększyć temperaturę na grzejnikach nawet do 60 stopni.

 

Czy można powiedzieć, że ostrowianie nie lubią oszczędzać na cieple w swoich mieszkaniach ?

– Na pewnie nie można tak powiedzieć o wszystkich, ale jest wiele osób, które nie chce na tym oszczędzać i oczekuje równej, wysokiej temperatury przez całą dobę. A można przecież w prosty sposób mieć ten komfort termiczny w mieszkaniu, płacąc jednocześnie znacznie niższe rachunki za ciepło.

Praktycznie nigdy nie powinniśmy ustawiać głowicy termostatycznej w kaloryferach na zero. Jeżeli chcemy obniżyć temperaturę, to skręćmy termostat na położenie 2-2,5. To powinno nam utrzymać temperaturę w granicach 18-20 stopni. Wówczas osiągnięcie pożądanej temperatury ok. 22 stopni wymaga mniejszej ilości ciepła i dzieje się to szybciej.

Jak należy to zrobić?

– Należy po prostu rozsądnie i ekonomicznie gospodarować temperaturą we własnym mieszkaniu. Warto zacząć od tak prostych kroków, jak dobre uszczelnienie okien. Często mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, jak duże straty ciepła występują w ich mieszkaniach właśnie z powodu nieszczelnych okien. Domy oczywiście warto odpowiednio ocieplić. Wiele błędów czynimy podczas wentylacji mieszkania.

CZYTAJ  Spłonął przy dyskotece (ZDJĘCIA)

Jak należy efektywnie wentylować mieszkanie, czy dom?

– Nie zostawiajmy uchylonego okna na cały dzień, bo to znacznie wychłodzi pomieszczenie. Średnio aż 30% ciepła tracimy na wietrzenie. Aby znacząco ograniczyć koszty nie powinniśmy zimą zostawiać rozszczelnionych okien, czy korzystać z nawiewników, tylko co godzinę czy dwie otworzyć okno na oścież na 2-3 minuty. Pamiętajmy przy tym o odpowiednio wcześniejszym skręceniu grzejników, żeby nie podawać cały czas ciepła i jednocześnie wypuszczać je z mieszkania. Niech grzejniki najpierw trochę wystygną, obniżą swoją temperaturę i dopiero wtedy otwierajmy okna, szeroko i na krótko. Za grzejnikiem warto umieścić folię aluminiowa, która będzie nam odbijać ciepło do środka.

 

Jakie błędy przy tym najczęściej popełniamy?

– Najczęściej zbyt gwałtownie operujemy głowicą termostatyczną przy grzejniku. Wychodząc do pracy skręcamy ją do zera, by po powrocie do domu natychmiast maksymalnie ją rozkręcać. To zasadniczy błąd, bo wtedy wychładzają nam się ściany w mieszkaniu i do osiągnięcia pierwotnej, zakładanej temperatury musimy użyć znacznie więcej ciepła, niż przy bardziej rozsądnym używaniu regulatora w naszym mieszkaniu.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

– Pamiętajmy, że praktycznie nigdy nie powinniśmy ustawiać głowicy termostatycznej w kaloryferach na zero. Jeżeli chcemy obniżyć temperaturę, to skręćmy termostat na położenie 2-2,5. To powinno nam utrzymać temperaturę w granicach 18-20 stopni. Wówczas osiągnięcie pożądanej temperatury ok. 22 stopni wymaga mniejszej ilości ciepła i dzieje się to szybciej.

Podobnie jest z podniesieniem temperatury. Nie otwierajmy od razu termostatu od 0 do 5, tylko zostawmy go od razu w położeniu na 3-3,5. Przepływ ciepła w kaloryferach jest praktycznie taki sam i w podobnym czasie osiągniemy pożądane 20-22 stopnie. Często zdarza się, że po osiągnięciu tej temperatury zapominamy zmniejszyć z powrotem wartości na termostacie, robi się zbyt ciepło i wtedy niepotrzebnie wietrzymy pomieszczenie. To powoduje niepotrzebne straty ciepła i w efekcie zwiększa rachunki za ciepło.

W dłuższym cyklu, dobowym, jak również miesięcznym, efektywne operowanie termostatem i w efekcie temperaturą w mieszkaniu jest więc znacznie tańsze dla użytkownika końcowego, czyli mieszkańca, który po prostu płaci wtedy niższe rachunki. Można to zrobić w każdym pomieszczeniu, które posiada kaloryfery z zaworami termostatycznymi.

CZYTAJ  Wymyślił kryjówkę na narkotyki, ale nie przewidział jednego

 

Jaka jest optymalna temperatura zimą w pomieszczeniach ?

– To zależy w pewnej mierze od indywidualnych preferencji, ale przyjmuje się, że strefa komfortu termicznego w mieszkaniu powinna wynosić od 20 do 22 stopni, w zależności od pomieszczenia. O ile w pokoju będziemy się dobrze czuć w temperaturze 20 stopni, to w łazience potrzebujemy już 22-24 stopni, bo tam się rozbieramy, bierzemy prysznic itp. W nocy jest zupełnie inaczej, bo temperatura w sypialni może wynosić o 2-3 stopnie mniej, czyli 17-18 stopni. Warto o tym pamiętać, bo korzyści są podwójne. W optymalnej temperaturze lepiej się czujemy, lepiej funkcjonujemy, odpoczywamy, a poza tym płacimy niższe rachunki. Pamiętajmy, że każdy stopień temperatury w pokoju mniej to ok. 5-6 % niższe rachunki za zużycie ciepła.

Czy ostrowianie nie znają tych zasad, czy raczej nie bardzo chcą je stosować?

– Nie wiem, jaka jest odpowiedź na to pytanie. Może mieszkańcy Ostrowa jeszcze w tym sezonie grzewczym nie odczuli tak dużych podwyżek cen ciepła? Sezon grzewczy rozpoczęliśmy 27 września. Październik i listopad były bardzo ciepłymi miesiącami. Dopiero w grudniu było kilka dni mroźnych dni. Te wyraźnie wyższe rachunki dopiero napłyną do mieszkańców. Myślę, że to może stać się wyraźnym sygnałem do oszczędności.

Jak przekonać ostrowian, że opłaca się im oszczędzać ciepło w swoich domach i można to zrobić stosunkowo prostymi środkami?

– Myślę, że decydujące znaczenie będzie miało porównanie rachunków za ciepło. Próbowaliśmy przekonywać niektóre wspólnoty mieszkaniowe do obniżenia temperatury w nocy, ale napotkaliśmy tak duży „opór materii”, że odpuściliśmy temat. Takie obniżenia nocne zostały wprowadzone w szkołach, urzędach i innych instytucjach podległych miastu. Wierzę jednak, że sukcesywna edukacja mieszkańców plus argumenty ekonomiczne doprowadzą w końcu do tego, że ostrowianie sami zrozumieją, że warto oszczędzać ciepło. To się po prostu wszystkim bardziej opłaca.

145 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lokator Mzgm
11 godzin temu

Ja z 33m2 płacę ponad 1000zł miesięcznie za samo ogrzewanie, wszystko dachem ucieka, nie ocieplonym a w domu 18C wynajmuje.

wkurw....y
11 godzin temu

Spółki ostrowskie- CRK co to niby królowa ją likwiduje, tylko nic się nie dzieje, a kasę ciągnie. CRK energia co niby tani prąd miała sprzedawać, a kasę ciągnie z pozostałych spółek, żeby na wypłatę na prezesa było. MZK co często wozi powietrze, ale od miasta co roku ciężkie miliony pobiera. OZC wydojony przez CRK teraz sobie odbija na mieszkańcach. Miliony długów za węgiel, gaz, miasto żyrowało tylko patrzeć będziemy wszyscy dodatkowo płacić. CRK zieleń- dopłacamy do utrzymania basenu, spółka inwestycje sportowe- do utrzymania samej hali 2 mln rocznie z budżetu, MZO na minusie, RZZO dopłacamy z budżetu, a pani prezes jak słyszeliśmy ostatnio drogi służbowy samochód elektryczny kupiła i teraz stacje ładowania zakłada. MZGM zadłużony po uszy. Jeszcze tylko na Wodkan nie można narzekać. Pewnie do czasu. A wszyscy prezesi po kilkanaście tysięcy miesięcznie ciągną, a każda spółka dużą i drogą radę nadzorczą ma na utrzymaniu, złożoną z kolesiów królowej. I to wszystko my idioci opłacamy bez protestu. O ponad 20 tysiącach miesięcznie królowej nie wspominam. Taką mamy gospodarkę w mieście, co to nim perła samorządu kieruje, królowa po prostu. Z kosztującym grubo ponad 20 mln rocznie, rozbuchanym urzędem miejskim, w którym prawie co drugi pracownik to jakiś kierownik. I siostry, żony, mężowie, koleżanki i koledzy, także radnych tych właściwych. Po prostu wzorcowe miasto, w którym coraz mniej mieszkańców, coraz więcej emerytów i coraz wyższe opłaty. Dotarło do tych co pytają, dlaczego w mieście tak drogo?

Konfederata
17 godzin temu

Mieszkańcy Ostrowa, zrozumcie skąd wynika taka miedzy innymi olbrzymia podwyżka ciepła. Pisduchy na garbach społeczeństwa uwłaszczają się. 7mln Ukraincom zapewnili socjal, finansują Ukrainca Zielenskiego. A to tylko czubek góry lodowej efektu drożyzna.
Należy szeroko patrzeć na efekty tego co się dzieje. Będzie jeszcze gorzej dopóki nie wyeliminujemy z Sejmu Pisduchow. Posadzimy wszystkich w więzieniu z konfiskata mienia.

Ty russkij maładiec
odpowiada  Konfederata
15 godzin temu

Zdrawstwuj Wania.

Globalista
odpowiada  Konfederata
14 godzin temu

Uspokój się człowieku. Ze wszystkim się zgadzam. Tylko że zmiana rządu nic nie da. Bo już jest rząd globalny.
Teraz tylko są w y t y c z n e. Nawet to po cię nie uratuje. Ty posadzisz? Dupę na ławce. Wyborów nie będzie, bo rząd zostaje ten co jest. I zapowiada się ciekawy następny rok. Nawet nie pierdniesz.

Złodzieje
19 godzin temu

W bloku na 2 -2.5 grzejniki chłodne !!!! Spółdzielnia chce zakładać podzielniki ciepła na kaloryfery , W NIEOCIEPLONYCH BLOKACH !!!!!! Trzymajcie się za portfele mieszkańcy. Ciekawe KIEDY cofniecie podwyżki za c.o. , do NIE WIĘCEJ JAK 40% ?!!!!!!!!!

kaja
1 dzień temu

Sprawdźcie sobie ceny ciepła na URE.

Klozetowy
1 dzień temu

W Ostrowie Wlkp za 1 gj 185 zł MASAKRA

Łukasz
1 dzień temu

Dlaczego ciepła woda nie ma wymaganej temperatury zgodnej z rozporządzeniem tylko jest zaniżana przez OZC a wodomierz kręci się normalnie?
Dlaczego gaz z sieci ma kolor pomarańczowy a nie niebieski?
Niestety wszystkie firmy i spółki kombinują a płacą podatnicy.

Behawiorysta
1 dzień temu

Dla odmieńców wszelakich kochających i czochrających koty. Zaproponowałbym temperaturę tak ok. 26-28 stopni Celsjusza. Te gatunki będą się w niej dobrze czuły. I mogą być razem z ukochanym ich  prezesem którego po śmierci samotnej prawdopodobnie zeżrą.
Niskie temperatury jednako  to taki płaski liść wymierzony w jego wredną paszczę i popleczników jego.  Niemniej jednak, jest to przerażające, że koty prezesa w mnogości domów w Polsce  dominują.
Pies jest bardziej przewidywalny od „sierściucha”. Z tęsknoty rozwali drzwi, pogryzie kanapę, narobi gdzieś w kącie pokoju albo coś stłucze. Koty są bardziej podstępne i ich kreatywność w czynieniu zła przewyższa kreatywność przeciętnego Azora i Szarika.

OlgierD
1 dzień temu

Czy Ostrowski Zakład Ciepłowniczy pogrywa ciśnieniem wody w instalacji, żeby manipulować zużyciem?
Mam takie odczucie, bo w mieszkaniu, w bloku mam grzejniki praktycznie o niezmiennej nastawie, a odczuwam zmiany temperatury. Zwłaszcza zadziwia mnie fakt, że nad ranem,, gdy właśnie temperatura jest najniższa i grzejniki powinny startować, są one zimne. Natomiast wieczorem, jak mieszkanie nagrzane przez piec i urządzenia, to grzejniki są ciepłe. 🙁

Babcia
odpowiada  OlgierD
1 dzień temu

Zużycie wiąze się z kosztami. Takie czasy. Modl się abyś nie doznał wojny. Wtedy kazdy kawałek drewna będzie cenniejszy od złota.

Strach pomyśleć
odpowiada  Babcia
1 dzień temu

Nikomu ta wojna nie na rękę. Straszą Cię babciu żeby RESET ŚWIATA łatwiej wprowadzić. A sprzedawczyki od socjalów srają w gacie i wszystko zrobią jak barany stadne.

tylko tyle
odpowiada  Babcia
1 dzień temu

Ty też się módl babciu

Przemek
odpowiada  Babcia
1 dzień temu

Na szczęście babciu putin nie jest kretynem i nie bedzie napadal na państwo, ktore samo chyli sie ku upadkowi, ktore nie ma żadnych bogactw naturalnych natomiast jest pelne obiboków, osiedlowych sebixów i karyn , żuli i roszczeniowych emerytów, jemu nie sa potrzebne male firmy tylko duze przedsiębiorstwa a takich u nas nie ma, montownie i markety zachodnie tez mu niepotrzebne, tak ze możesz spokojnie dalej siedzieć w kościółku i klepac pacierze, poza tym okupant watykanski nam wystarcza…

bc
odpowiada  OlgierD
1 dzień temu

Też uważam, że tak około 22. kaloryfery zaczynają dużo mocniej grzać. Prawdopodobnie dużo ludzi wtedy odłącza się od sieci lub skręca kaloryfery.
A wtedy akurat mogliby schłodzić trochę wodę, bo na noc większość woli niższą temperaturę.

Bibrus
1 dzień temu

W tzw. demokracji, odpowiedzialność za nietrafione decyzje należy również do wyborców, którzy świadomie lub nie wybrali takich a nie innych włodarzy.
Powtarzam po raz kolejny…sto razy się zastanów zanim wrzucisz kartkę wyborcza.

Ostatnio edytowany 1 dzień temu by Bibrus
tralalala
odpowiada  Bibrus
1 dzień temu

z drugiej strony na kogo mieliśmy głosować jak do wyboru była Klimek i Mikołajczyk….wszystko jedno sito + wtedy był inny prezez który ogarniał temat

Bibrus
odpowiada  tralalala
23 godzin temu

Można oddać głos nieważny.
Można poczekać na godnych kandydatów.
Można nie głosować.
Pozdr.

Ala
odpowiada  Bibrus
3 godzin temu

No toś ale doradził!! Poczekać i nie głosować!!!! Jakby każdy tak myślał to PiS rzadzić będzie do końca świata aż rozkradną wszystko a na końcu jeszcze zeżrą to co do żarcia się nie nadaje, taka to pazerna swołocz.

145
0
Napisz co o tym sądziszx