Rozdadzą pieniądze na wymianę kopciuchów

Udostępnij
Tweet

Zlikwiduj kopciucha i otrzymaj do 10 tys. złotych dotacji z miasta! 1 100 000 złotych – tyle Ostrów Wielkopolski przeznaczy na wymianę pieców na ekologiczne źródła ciepła w 2023 roku. Nabór ruszy 1 lutego i będzie trwał przez cały miesiąc.

– Od 2015 roku zachęcamy ostrowian do zlikwidowania starych „kopciuchów”, by jak największa ich liczba zniknęła z miejskiej przestrzeni. Przekazaliśmy już niemal 10 mln złotych wsparcia na ten cel dla ostrowian. To już kolejny rok funkcjonowania naszej akcji i ponad 2 tysiące wymienionych pieców. Zdecydowanie chcemy kontynuować ten program, ponieważ efekty są już zauważalne. Kolejna duża kwota przeznaczona w budżecie na ten cel to kilkaset kolejnych zlikwidowanych starych pieców. To nasza walka o czyste powietrze w mieście – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zainteresowanie programem instalacji ekologicznych źródeł ogrzewania rośnie z roku na rok. Program funkcjonuje od 2015 roku. Wówczas “kopciuchy” na bardziej ekologiczne źródła ciepła wymieniono w zaledwie 100 lokalizacjach. W 2021 roku było ich już 359. W 2022 roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło 201 wniosków i podpisaliśmy 180 umów. Aktualnie trwają ostatnie kontrole.

Od 2015 do 2022 roku przeznaczyliśmy niemal 10 mln złotych na program wsparcia dla ostrowian na wymianę pieców.

Wnioski w sprawie udzielania dotacji celowej na dofinansowanie wymiany źródeł ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła należy składać od dnia 1 lutego do dnia 28 lutego (włącznie) 2023 roku.

– Wniosek o dotację może złożyć właściciel nieruchomości w Ostrowie Wielkopolskim, wspólnota mieszkaniowa, osoba prawna, przedsiębiorca oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi, a także właściciele budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza – wylicza Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego – W ramach miejskiego wsparcia można otrzymać do 10 tys. złotych dotacji. Z programu skorzystały już setki ostrowian i teraz tę pomoc oferujemy kolejnym mieszkańcom.

CZYTAJ  Demolka na stadionie (ZDJĘCIA)

Wysokość dotacji sięga od 5 do 10 tys. złotych na wymianę źródeł ciepła z pieca węglowego wynosi odpowiednio:

10 000 złotych w przypadku zmiany na pompę ciepła,
10 000 złotych w przypadku zmiany na ogrzewanie elektryczne,
7 500 złotych w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej,
5 000 złotych w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe,
5 000 złotych w przypadku zmiany na ogrzewanie olejowe.
Do 2024 roku wszystkie piece o klasie “zero” będą musiały zostać wymienione. Dotyczy to całej Wielkopolski. Ten termin określa tzw. uchwała antysmogowa przyjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Wnioski można składać w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim; w wersji papierowej na adres Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim; w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu (instrukcja składania wniosku w formie elektronicznej zamieszczona jest poniżej – formularz elektroniczny dostępny będzie od 1 lutego od godziny 00:00).

Druki wniosków są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim: https://bip.umostrow.pl/sprawa-do-zalatwienia/122/dotacje-celowe-na-dofinansowanie-wymiany-zrodel-ogrzewania-weglowego-na-ekologiczne-zrodla-ciepla

oraz bezpośrednio w Referacie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim przy Al. Powstańców Wielkopolskich 18, w godzinach 8:00 – 16:00.

Na platformie e-PUAP wniosek dostępny jest pod adresem: https://epuap.gov.pl/wps/myportal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/wniosek-o-udzielenie-dotacji-z-budzetu-gminy-powiatu/MiastoOstrowWielkopolski

Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Referat Ochrony Środowiska pod nr tel. 62-58-22-409, 62-58-22-408, 62-58-22-407 lub na adres e-mail: [email protected]

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

81 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bedtom
8 miesięcy temu

Nie wymieniać kopciuchów? Lepiej podłączyć się do OZC, a ONI nauczą nas jak żyć w temperaturze 15 stopni i opłaty wezmą o 140 % większe, bo „Spóła” musi mieć zysk. Jak nam zimno to do roboty, wtedy pot po piętach pocieknie, a opłata i tak będzie o 140 % wyższa bo skasują za doradztwo w zakresie wspomagania ogrzewania w stylu EKO .

WSTYD ZA WAS
8 miesięcy temu

A co tam rozdawać na prawo i lewo a my możemy się zapielr…olić od roboty do grobowej deski i jeden dzień dłużej, zachęcają robić dłużej proszę bardzo niech przyjdą do Mahle na 3 zm i przerwy od do ani minuty dłużej bo docinka ci w pięty wejdzie i żebyśmy ani jednej emerytury nie zdążyli wziąść A TO ZE LUDZI ZROBILI W ROGI Z DRUGIM 3000 BO SIE NALEZALO POTEM NA DRUGIE GOSPODARSTWO TO O TYM NIE WSPOMNĄ NIEJEDNA RODZINA NIE WIEDZIALA I NIE ZŁOŻYŁA PONOWNIE WNIOSKU LEPIEJ PO CICHU ZMIENIĆ PRZEPIS ZEBY LUDZIOM NIE MUSIELI DAĆ OSZUSCI.

Jacek
8 miesięcy temu

Nawet jak można za darmochę dostać dofinansowanie do wymiany pieca, to co poniektórzy mają wywalone na to i chcieliby do końca świata i jeden dzień dłużej zatruwać wyziewami z kopciuchów innych…

Konfederata
8 miesięcy temu

Zero dofinansowań czy jak inni mówią dotacji. To czysty socjalizm zabierać wszystkim aby dać części i utrzymywać urzędników jako ważne narzędzie w tym obłędnym kole. Mogę zrozumieć pożyczka na niski procent ale nie darmocha. Socjalizm rośnie w siłę w raz z upadkiem zdrowej ekonomi i rozsądku.

Janek
8 miesięcy temu

owszem , rozdzadzą pieniądze z podatków na prywatne inwestycje zamiast na inwestycje miejskie chocby drogi w mieście… jak ktoś chce mieć ciepło/ tańsze ogrzewanie to proszę bardzo za swoje a nie za publiczne

81
0
Napisz co o tym sądziszx