Oszukiwali osoby m.in. w Ostrowie Wlkp.

Swoją działalnością parabankową działali na szkodę 268 klientów na łączną kwotę 31 milionów złotych. Firma oferowała rzekomo korzystne pożyczki dla osób o trudnej historii kredytowej, a w rzeczywistości wyłudzała od nich pieniądze. W tej sprawie zarzuty usłyszało kolejnych 27 podejrzanych. Firma miała swój oddział również w Kaliszu.

Chodzi o finansową grupę Council. Firma oferowała pożyczki i kredyty dla osób, które z powodu złej historii kredytowej nie dostaliby takiej oferty w banku. Grupa centralę miała we Wrocławiu, ale klientów szukała w kilku miastach w Polsce, w tym w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Szczecinie i Gdańsku. – ustalił portal faktykaliskie.info

Mechanizm był prosty. Firma przekonywała klientów, że jest w stanie załatwić im pożyczkę, mimo ich złej historii kredytowej. Taki klient miał przyprowadzić do placówki kogoś bliskiego, z dobrą historią kredytową, ta osoba zyskiwała statut „osoby wspomagającej” lub „kredyt – partnerem”.

– Gdy klient zachęcony wizją niezwykle atrakcyjnej oferty ponownie zjawiał się w biurze wraz z taką osobą, wówczas oboje w pośredni sposób dowiadywali się, że kredyt zostanie udzielony „osobie wspomagającej”, a nie rzeczywistemu zainteresowanemu – chcącemu uzyskać środki finansowe w pierwszej kolejności. Jednocześnie tłumaczono, że takie rozwiązanie ma charakter jedynie tymczasowy, a po kilku miesiącach kredyt zostanie „przepisany” na osobę, która pierwotnie była pozbawiona zdolności kredytowej. Stosowano najróżniejsze socjotechniki, mające na celu doprowadzenie pokrzywdzonych do zawarcia umów kredytowych, a w efekcie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. – informuje Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

W efekcie taki „kredyt – partner” nieświadomie podpisywał umowę często na kwotę wyższą niż potrzebował tego klient, a nawet jednocześnie przypisywano mu kilka kredytów.

– Każdorazowo dążono do sytuacji, by „osoba wspomagająca” podpisała jak najwięcej umów o udzielenie kredytów, na jak największe kwoty, bez względu na to, jaką kwotą był zainteresowany pierwotny klient. Zapewniano, że kredyt po przeniesieniu na właściwego kredytobiorcę będzie odpowiadał jego oczekiwaniom, zarówno co do wysokości kapitału, jak i wysokości miesięcznej raty. Finalnie tzw. „osoby wspomagające”, chcące pomóc w uzyskaniu przez pierwotnych klientów kredytu w wysokości zazwyczaj kilku tysięcy złotych, faktycznie wpadały w spiralę zadłużenia, mając niejednokrotnie do spłaty nawet zobowiązania wynoszące kilkaset tysięcy złotych. Od udzielenia każdego kredytu podmioty z grupy Council pobierały bardzo wysokie prowizje, w wysokościach niespotykanych na rynku pośredników kredytowych. – opisuje proceder prokuratura.

CZYTAJ  Oferty pracy kwiecień 2023 - cz. 2

Oskarżonym 27 osobom zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu oraz doprowadzenie wielu osób i podmiotów gospodarczych (instytucji udzielających kredytów i pożyczek) do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości, z których popełniania sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Akt oskarżenia obejmuje działanie na szkodę 268 osób fizycznych oraz 15 instytucji udzielających kredytów i pożyczek. Wysokość szkody majątkowej to około 31 milionów złotych.

17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janusz
2 miesięcy temu

Gnoje w ten sposób okradli moją Teściową i moją Mamę, dwie ponad 70-letnie kobiety, które poszły 10 lat temu po 10 tys. a do spłaty miały około 60 tys. Z racji wieku i zdrowia obie nie doczekały sprawiedliwości . . .

Januszek
2 miesięcy temu

Znajomi tam pracowali. Za „dobrych” czasów wypłaty po 15 tys. Zł. „Rekiny Biznesu”. Ale jak się tym zajęła policja to płacz zgrzytanie zębów i oni nic nie wiedzieli.

Wow
2 miesięcy temu

Znowu moje podatki marnujemy na ratowanie nie douczonych idiotow.

Janusz
odpowiada  Wow
2 miesięcy temu

Tak samo, jak Twoje podatki idą na łapanie innych przestępców . . .

A tutaj było ordynarne oszustwo, gdzie okradziono wielu starszych ludzi, którzy nie byli w stanie dochodzić sprawiedliwości a niektórzy nawet jej nie dożyli . . .

Wawa
2 miesięcy temu

Parabanki raczej działają legalnie i udzielają legalnych kredytów. A ci oszusci wymyslili metodę na oszukanie i naiwnych klientow i tych parabankow.

Wow
odpowiada  Wawa
2 miesięcy temu

Nie znasz się na sprawie to po co pleciesz bzdury.

sebazajefajny
2 miesięcy temu

Naiwnych i chciwych nie brakuje, golić ich!

Janusz
odpowiada  sebazajefajny
2 miesięcy temu

Trochę ci się pokićkało: to chciwi okradali naiwnych . . .

Lividium
2 miesięcy temu

Tak działał Skarbiec nic nowego powielili starą metodę . Zawsze ta sama kolejność wniosek powiadomienie w dniu rzekomej wypłaty gdy wchodził klient mijał się z parą ludzi którzy trzymali gotówkę w rekach ,żeby firma była bardziej wiarygodna

Koziabródka-Wojewoda Łeczycki
2 miesięcy temu

Chcieliby, próbują, starają się, ale nie wychodzi. Wciąż coś jest nie tak. Brak umiejętności radzenia sobie w gąszczu szalonych przepisów, bezskuteczne poszukiwanie pracy, zmiana środowiska – to kolejna ścieżka, która wielu prowadzi do biedy.
Istnieje jednako wiele sposobów  na ograniczanie ubóstwa: przyspieszenie wzrostu gospodarczego i powiązanych z nim dochodów ludności, ograniczenie przez państwo nierówności bądź jedno i drugie jednocześnie. Większość miar ubóstwa potwierdza, że wzrost gospodarczy prowadzi do zmniejszenia biedy. Jednak nie w tym pojebanym kraju !
I tu dochodzimy do sedna sprawy.
Jebać pis. 

jola
odpowiada  Koziabródka-Wojewoda Łeczycki
2 miesięcy temu

Nie da sie czytac tych twoich wypocin pod kazdym artykulem ,mizernie to wyglada

Ewelina Demarczyk
odpowiada  jola
2 miesięcy temu

Hejże Jola, hej Jolanta
Czemu siedzisz z boku
Łzę masz w oku, dajże spokój, głupstwo łza

Bój się Boga, moja droga
Wszystko tańczy wokół
A Ty jedna siedzisz sroga, zła

Jola, Jola
Nie bądź taka zła
Gra bandżola i gitara łka
Nie bądź dzika, niech muzyka tango gra
Weź że sobie fatyganta
Ej Jolanta

Jola Jola wypij wina dzban
Wiwat, sto lat, no a potem w tan
Wypij wino hej dziewczyno
Troski zginą
Jola, Jola śmiej się z nami śmiej

Jola.
odpowiada  jola
2 miesięcy temu

Ale on ma rację. Nie da się w tym kraju normalnie prowadzić działalności czy normalnie żyć. Chory kraj za rządów PiS.

Lividium
odpowiada  Koziabródka-Wojewoda Łeczycki
2 miesięcy temu

W gąszczu szalonych przepisów ale ktos wydał zgode na działania parabanków i są i działaja wiec co tu jest poplątane

Tessa C
2 miesięcy temu

Znam ten ból z 03/2016r ,procedura taka sama jak w artykule .Udało mi się.Choć kosztowało dużo nerwów.

Ostatnio edytowany 2 miesięcy temu by Tessa C
OS =W
2 miesięcy temu

A KIEDY SIĘ ZABIORĄ ZA OSZUSTÓW KRAWACIARZY Z WIEJSKIEJ ?

kasia
odpowiada  OS =W
2 miesięcy temu

nigdy bo poliniaki śpią mocnym snem

17
0
Napisz co o tym sądziszx