Protestujący zaskoczyli w sprawie spalarni

Udostępnij
Tweet

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zaangażowali się w akcję protestacyjną przeciwko powstaniu spalarni na terenie dawnej Fabryki Wagon. Powodem są obawy o domniemaną szkodliwość inwestycji. Na liście zebrano aż 1600 podpisów.

My, niżej podpisani mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, wyrażamy swój sprzeciw wobec projektu budowy spalarni odpadów, określanej również jako elektrociepłownia na paliwa alternatywne w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, na terenach zlokalizowanych przy ul. Wrocławskiej.

Stoimy na stanowisku, że taka inwestycja będzie negatywnie oddziaływać na najbliższe dla niej otoczenie w postaci zabudowy jedno- i wielorodzinnej. Szczególnie uciążliwe może być nie tylko stężenie emitowanych ze spalarni gazu, przede wszystkim w momentach rozruchowych, ale także wzmożony ruch samochodów ciężarowych, dostarczających odpady do spalarni.

Przeprowadzone w 2021 r. „konsultacje społeczne” uważamy za niesprawiedliwe, niemiarodajne i w żadnym stopniu nieoddające oceny mieszkańców naszego miasta na temat tego typu obiektów.
Stoimy również na stanowisku, że tego typu projekt, w ślad za Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/2088, stoi w sprzeczności z celem przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego w postaci minimalizacji spalania odpadów i prowadzenia do unikania unieszkodliwiania odpadów.

Jeśli jednak uznałaby Pani realizację tego projektu za konieczną, uważamy, że tego typu obiekt powinien zostać zlokalizowany na niezamieszkałych obrzeżach, a najlepiej poza miastem np. przy i tak już uciążliwej, ostrowskiej oczyszczalni ścieków w Rąbczynie, gdzie można by również spalać odpady poflotacyjne z tamtejszej instalacji.

Jednocześnie informujemy, że upoważniamy Państwa: Annę Podhajską, Stanisława Podhajskiego i Jerzego Sówkę do zastępowania nas w sprawach dotyczących niniejszej petycji.

Jak funkcjonuje taka spalarnia i czy jest szkodliwa?

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Ostrovia pogoniła Orła Łódź
Subskrybuj
Powiadom o
53 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ogarnięty
1 rok temu

Bo co kupili was darmowym prądem i energia hehehe, a wy łykacie takie ciepłe buły, przecież trzeba wyłożyć ponad 50 milionów i ktoś to musi spłacić, więc nie bądźcie naiwni ze będziecie mieć coś taniej. A zdrowie jest najważniejsze i pamiętaj januszu ze ty i twoje dzieci będą to wdychać tony pyłu mimo filtracji, sama para z tego komina nie poleci i to jest właśnie ciemnogród co stawia zdrowie swoje i swojej rodziny bo będzie miał taniej…. Nowa dyrektywa unijna nakazuje ograniczenie spalania odpadów poczytaj sobie januszu bo nie ja takie eko jak sie spodziewano

Marcin Kabat
1 rok temu

Precz z hamulcowymi!!! Za niedługo to już tu nic nie będzie. Spalarnia , krematorium :TAK!!!

Zzz
odpowiada  Marcin Kabat
1 rok temu

To se wybuduj pod domem

Tomek
1 rok temu

Niech w Ostrzeszowie wybudują

Mieszkaniec stare kamienice
1 rok temu

Proszę innych mieszkancow dalekich regionow Ostrowa, aby się nie wypowiadać w imieniu spalarni jak nie mieszkacie tak blisko jak nasze osiedle ,niektórzy mieszkancy mieliby ok 200 metrów do tego obiektu. Radioaktywny popiół, który powstaje w trakcie spalania plastiku będzie składowany tam . W innych państwach jest usuwany do kopalni nieużytkowych. My takiej możliwości nie mamy. Pozatym śmierdzi nam non stop z wysypiska śmieci i z drugiej strony jeszcze spalarnia to lekka przesada. Czy ktoś wziął pod uwagę to że śmieci będą zwożone nie tylko z ostrowa ale z całego regionu wokół. Co będzie potem składowane i czekało do spalania, co wiąże się z insektami , robakami, szczurami itp.

bc
odpowiada  Mieszkaniec stare kamienice
1 rok temu

Mieszkańcu, najpierw się doucz, a potem, wypowiadaj. Jaki radioaktywny popiół? To ma być spalarnia, a nie reaktor jądrowy. Więc skąd ta radioaktywność ma się niby wziąć?
A żadne insekty, robaki, a tym bardziej szczury plastiku jeść nie będą, a w spalarni ma być spalany właśnie odpadowy plastik.
I nie mieszkam w dalekich rejonach Ostrowa, tylko akurat blisko projektowanej spalarni.

warto pomyśleć
1 rok temu

W Ostrówku mamy teraz kilka tysięcy spalarni w domkach. Niektórymi ulicami nie idzie przejść. Spaliny z nowoczesnej spalarni są mniej uciążliwe niż z jednego domku – udowodniły to pomiary w Poznaniu.
Byłoby też około 30% ciepła tańszego o co najmniej 50%, niż obecnie z OZC. To dla miasta emerytów w blokach miałoby ogromne znaczenie

Do Warto pomyśleć
odpowiada  warto pomyśleć
1 rok temu

Zgadza się. Tylko wytłumacz to ciemnogrodowi. Żenujące jest to że 1600 głosów decyduje za 70.000. A potem płacz że ogrzewanie za drogie.

Mieszkaniec.
odpowiada  Do Warto pomyśleć
1 rok temu

Spalarnię wybudują. Cena za ciepło nie spadnie. Naiwni Ci co liczą na obniżki ceny.

Eko
odpowiada  Do Warto pomyśleć
1 rok temu

Wszystko ok ale gdybys mieszkal obok to mialbys inne zdanie

bebia
odpowiada  warto pomyśleć
1 rok temu

Śmiać mi się chce że Będziemy Mieć Tańsze Ciepło!!!
Będzie tańszy koszt wyprodukowania ciepła, ale odbiorcy i tak będą płacić normalnie
Przecież ze wszystkim tak się dzieje.
Przykład ostatnia duża inwestycja za miliony złotych podatników DPS, a jak ktoś by chciał skorzystać to lekko 4000zł na miesiąc, Co za Łaska, można wymieniać i wymieniać…

warto pomyśleć
odpowiada  bebia
1 rok temu

Wystarczy sprawdzić cenę ciepła że spalarni w Poznaniu Pre zero

Do bebia
odpowiada  bebia
1 rok temu

W tym DPS cena oficjalnie jest 5.400.

Pan
1 rok temu

Na pewno nie w Rąbczynie,co by jeszcze miało być na wsiach, budować na wrocławskiej albo na staroprzygodzkiej.mieszkaniec gminy Raszków.

Pan
1 rok temu

A dlaczego znów to chcecie przenieść na wieś? Zróbcie to tam gdzie był prorektor na staroprzygodzkiej

rrrr
1 rok temu

spalarnia tak! ale za miastem !

Kris
odpowiada  rrrr
1 rok temu

A dlaczego za miastem skoro to mieszczuchy będą korzystać z ciepła? Na wsi to ludzie są gorsi?

53
0
Napisz co o tym sądziszx