Rząd podjął decyzję w sprawie 0% stawki VAT na żywność

Rząd PiS przedłużył okres obowiązywania obniżonej stawki VAT na produkty żywnościowe. – W walce z inflacją i kryzysem wywołanym przez Rosję, najważniejsze jest dla nas ochronić portfele Polaków. – mówią rządzący.

Zerowa stawka VAT na żywność będzie nadal obowiązywała od 1 stycznia 2023 do połowy roku. Dotychczas, dzięki temu rozwiązaniu, w portfelach Polaków zostało ponad 7,6 mld złotych. Obniżanie podatków to tylko jedno z wielu działań osłonowych podjętych przez rząd.

Zawirowania na rynkach światowych, zerwane łańcuchy dostaw i przede wszystkim wysokie ceny energii, spowodowane rosyjskim szantażem energetycznym, zwiększyły inflację na całym świecie – w szczególności w Europie.

Rząd PiS podjął konkretne działania, by ochronić portfele Polaków. Wprowadzono na początku 2022 roku Tarczę Antyinflacyjną. Obniżono m.in. podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze.

– Dziś, nadal jesteśmy poddani zewnętrznej presji kryzysu energetycznego, dlatego zdecydowaliśmy się przedłużyć zerowy VAT na żywność do pierwszego półrocza 2023 r. Stawką 0% – w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. To duże wsparcie dla budżetów domowych naszych obywateli. – przekonywał Morawiecki.

– Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyzwaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi. W to wierzymy. To jest nasze credo, polityka społeczna musi być utrzymana, działania osłonowe muszą osłonić tych, których mniej stać na walkę z inflacją – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Polska dyplomacja na forum unijnym obroniła postulat o stosowaniu niższych stawek VAT na żywność. – Dzięki naszym staraniom, państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą stosować to rozwiązanie w celu ulżenia portfelom swoim obywateli. – dodał premier.

W Polsce, dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5% do 0% w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych (od 1 lutego 2022 roku).

CZYTAJ  Ostrowianin miał ponad 2.5 promila

Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w 2023 roku będzie miało również realny wpływ na średnioroczny wskaźnik inflacji.

– W zeszłym roku zaciągnęliśmy hamulec tym rozpędzonym cenom. Widziałem wiele z analiz, z których wynikało, że obniżyliśmy w ten sposób maksymalny szczyt inflacji o 3 do 4 punktów procentowych, czyli jeśli ona dzisiaj jest między 17-18%, byłaby 21-22% – zaznaczył szef rządu.

– Nasze działania są aktualnie skupione na cenie energii i jej nośników, bo to ona jest swego rodzaju matką wszystkich kosztów. Wysokie ceny energii przekładają się na koszty produkcji i na koszty usług, co skutkuje wyższymi cenami. Dlatego wprowadziliśmy:

Tarczę Antyinflacyjną – obniżka podatków na wiele produktów, w tym na energię;

Tarczę Energetyczną – dodatki i rekompensaty do zakupów surowców energetycznych;

Tarczę Solidarnościową – obniżenie i zamrożenie cen energii elektrycznej. – podsumował premier.

35 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kolonfederata.
4 miesięcy temu

Mamy widoczny efekt załamania finansów. Przyczyny : rozdawnictwo, utrzymywania Ukrainy, dojenie Spółek Państwowych, grabież na własne prywatne konta, zmarnowane inwestycje. Można do wieczora wymieniać jak Przestępcy i Sępy rządzą tym krajem.Tylko delegalizacja, Sądy, konfiskata i ciężkie więzienie dla Nowogrodziej i osłów pisowskich.

Konfederata
4 miesięcy temu

PiS ( pasożyty i sępy) oto prawdziwa nazwa tego przestępczego ugrupowania. Czują jak skazańcy idący na gilotynę że ich czas się kończy. Dlatego na przemian kąsają i obiecują żeby tylko nie znaleźć się w więzieniu.

Michu
4 miesięcy temu

To nie jest rząd tylko złodzieje. Banda która udaje Polaków.

Ostrowiak
4 miesięcy temu

Ceny energii w kosmos wywalone coby obajtek miał kosmiczne zyski z których potem sfinansują te śmieszne tarcze.koniaczek.

Wolnościowiec
4 miesięcy temu

Kto dziś nie rozumie, że PiS to organizacja przestępcza. Oznacza że zrozumią to kiedy będzie brak im pieniędzy na zakup chleba. Zastanowią się Kto rządzi, kto złote gory obiecuje a bieda aż piszczy.

ziobro
4 miesięcy temu

Teraz do świat zleci cena paliwa, żeby po nowym roku wrócić do 8 pln i znowu *bio masa to kupi.
*- bio masa – ludzie którzy wierzą w każde słowo PIS i TVPIS.

Michu
odpowiada  ziobro
4 miesięcy temu

Fani PISu dawać łapki czerwone. Możecie się wyzywać.

Becia
4 miesięcy temu

Najpierw, gnoje, dowalili Polakom z grubej rury, a teraz wprowadzają te swoje pseudotarcze i ogłoszą kolejny sukces. Wierni wyborcy PiS-u mają powód do świętowania.

Michu
odpowiada  Becia
4 miesięcy temu

Fani PISa dawać czerwone łapki i lecieć do kolejki po kolejny PROGRAM PLUS.

andyr
4 miesięcy temu

niech ten rzad juz nie podejmuje zacdnej decyzji ! juz i tak upadlismy na dno !

Adrianna.
4 miesięcy temu

Niestety ceny żywności już dawno wyższe niż wcześniejsze z podatkiem VAT. Strach pomyśleć jak VAT wróci 🙁

jak w U-kropie
4 miesięcy temu

Najpierw drukują pusty pieniądz dla ukropolu a następnie chcą nas przed nim bronić. „Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko walczy się z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju”

35
0
Napisz co o tym sądziszx