Rząd podjął decyzję w sprawie 0% stawki VAT na żywność

Rząd PiS przedłużył okres obowiązywania obniżonej stawki VAT na produkty żywnościowe. – W walce z inflacją i kryzysem wywołanym przez Rosję, najważniejsze jest dla nas ochronić portfele Polaków. – mówią rządzący.

Zerowa stawka VAT na żywność będzie nadal obowiązywała od 1 stycznia 2023 do połowy roku. Dotychczas, dzięki temu rozwiązaniu, w portfelach Polaków zostało ponad 7,6 mld złotych. Obniżanie podatków to tylko jedno z wielu działań osłonowych podjętych przez rząd.

Zawirowania na rynkach światowych, zerwane łańcuchy dostaw i przede wszystkim wysokie ceny energii, spowodowane rosyjskim szantażem energetycznym, zwiększyły inflację na całym świecie – w szczególności w Europie.

Rząd PiS podjął konkretne działania, by ochronić portfele Polaków. Wprowadzono na początku 2022 roku Tarczę Antyinflacyjną. Obniżono m.in. podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze.

– Dziś, nadal jesteśmy poddani zewnętrznej presji kryzysu energetycznego, dlatego zdecydowaliśmy się przedłużyć zerowy VAT na żywność do pierwszego półrocza 2023 r. Stawką 0% – w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. To duże wsparcie dla budżetów domowych naszych obywateli. – przekonywał Morawiecki.

– Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyzwaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi. W to wierzymy. To jest nasze credo, polityka społeczna musi być utrzymana, działania osłonowe muszą osłonić tych, których mniej stać na walkę z inflacją – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Polska dyplomacja na forum unijnym obroniła postulat o stosowaniu niższych stawek VAT na żywność. – Dzięki naszym staraniom, państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą stosować to rozwiązanie w celu ulżenia portfelom swoim obywateli. – dodał premier.

W Polsce, dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5% do 0% w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych (od 1 lutego 2022 roku).

CZYTAJ  Miasto w ruinie, czy rozwój w mieście? Klimek odpowiada na zarzuty

Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w 2023 roku będzie miało również realny wpływ na średnioroczny wskaźnik inflacji.

– W zeszłym roku zaciągnęliśmy hamulec tym rozpędzonym cenom. Widziałem wiele z analiz, z których wynikało, że obniżyliśmy w ten sposób maksymalny szczyt inflacji o 3 do 4 punktów procentowych, czyli jeśli ona dzisiaj jest między 17-18%, byłaby 21-22% – zaznaczył szef rządu.

– Nasze działania są aktualnie skupione na cenie energii i jej nośników, bo to ona jest swego rodzaju matką wszystkich kosztów. Wysokie ceny energii przekładają się na koszty produkcji i na koszty usług, co skutkuje wyższymi cenami. Dlatego wprowadziliśmy:

Tarczę Antyinflacyjną – obniżka podatków na wiele produktów, w tym na energię;

Tarczę Energetyczną – dodatki i rekompensaty do zakupów surowców energetycznych;

Tarczę Solidarnościową – obniżenie i zamrożenie cen energii elektrycznej. – podsumował premier.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

35 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kolonfederata.
1 rok temu

Mamy widoczny efekt załamania finansów. Przyczyny : rozdawnictwo, utrzymywania Ukrainy, dojenie Spółek Państwowych, grabież na własne prywatne konta, zmarnowane inwestycje. Można do wieczora wymieniać jak Przestępcy i Sępy rządzą tym krajem.Tylko delegalizacja, Sądy, konfiskata i ciężkie więzienie dla Nowogrodziej i osłów pisowskich.

35
0
Napisz co o tym sądziszx