Najstarszy cmentarz. Ważne informacje

Stary Cmentarz to najstarszy cmentarzy rzymskokatolickich w Polsce. To miejsce spoczynku wielu wybitnych ostrowian.

Od 31 października do 2 listopada parking przy Starym Cmentarzu jest bezpłatny. Przypominamy również, że 2. listopada odbędzie się doroczna zbiórka na ratowanie zabytków tego miejsca. Zapraszamy w godzinach od 11:00 do 15:30.

Cmentarz ten zaznaczony był na planach Ostrowa Wielkopolski już w 1784 roku. Najstarszą zachowaną częścią cmentarza jest mur z 1833 roku oraz nagrobki: Juliane Handke z Domaszewskich i ks. Jana Kompałły – inicjatora budowy Królewskiego Gimnazjum Katolickiego w Ostrowie.

– Warto się tam wybrać się, szczególnie jesienną porą, by ujrzeć jego wyjątkowe piękno i oddać się refleksjom i wspomnieniom o tych, którzy odeszli. To miejsce spoczynku wielu ostrowian, którzy zapisali się na kartach historii naszego miasta. Są tu pochowani zasłużeni m.in.: Gustaw Bojanowski, Maria Bojarska, Józef Bronkański-Cichocki, Augustyn Szamarzewski, czy Wincenty Broniwój-Orliński – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Listopad to szczególny czas, który poświęcamy refleksjom i wspominamy tych, którzy odeszli i odwiedzamy bliskich na cmentarzach, by zapalić im znicz jako symbol pamięci.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Rozbity radiowóz ITD (ZDJĘCIA) (aktualizacja)
Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wojtek
1 rok temu

Parking przy starym cmentarzu powinien być cały rok bezpłatny

Obywatel
1 rok temu

Chwała i szacunek wielkim Ostrowianom

2
0
Napisz co o tym sądziszx