Wiemy dlaczego OZC podwyższył cenę za ciepło bardziej niż deklarował PiS

W tym artykule przybliżymy powód braku rekompensaty za wyższe ceny ciepła. Co jest powodem?

Określona przez władze centralne (rząd PiS) średnia cena wytwarzania ciepła w Polsce, od której obowiązuje rekompensata – okazała się znacznie wyższa niż obowiązujące ceny ciepła w Ostrowie Wielkopolskim. To dlatego Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i mieszkańcy w praktyce nie odczuli rządowej interwencji w tym względzie.

Przyjęta ustawa zakłada, że dopiero powyżej (określonej przez specjalny mechanizm) ceny następuje rekompensata kosztów ponoszonych przez elektrociepłownie. Ta cena dla źródeł ciepła opalanych paliwami węglowymi to 103,82 złotych/GJ, a dla źródeł ciepła opalanych paliwami gazowymi 150,95 zł/GJ. W tym miejscu warto podkreślić, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy korzysta z wielu źródeł paliw. Oprócz węgla, są to również: olej opałowy, gaz i biomasa. Oznacza to, że dla ostrowskiej spółki kwota, od której następuje zwrot to 133,13 zł/GJ.

Zwrot obowiązuje w okresie od 1 października 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku. Wyliczona dla Ostrowa Wielkopolskiego różnica między ceną za gigadżul dla mieszkańca a kwotą, od której obowiązuje rekompensata to zaledwie 7 groszy.

– W Ostrowie w przeciwieństwie do innych miast, przez ostatnich 6 lat nie podwyższano cen za ciepło. Dopiero kryzys energetyczny oraz wojna na Ukrainie zmusiła OZC SA do wystąpienia z wnioskiem o podwyżkę cen ciepła, która została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki. Niestety drastyczny wzrost cen paliw, cen emisji CO2 i ogólny kryzys energetyczny nie pozwolił na utrzymanie dotychczasowych cen za ciepło, które były stabilne na przestrzeni ostatnich kilku lat – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Na podwyżkę cen za ciepło złożyły się przede wszystkim: siedmiokrotnie wyższe ceny węgla, a także drastyczny wzrost opłat za uprawnienia do emisji CO2, które w ciągu ostatnich 4 lat wzrosły o ponad 1200 % – z ok. 5 euro do ponad 90 euro za tonę. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w roku 2018 za prawa do emisji zapłacił 784 tys. złotych (za ponad 55 tys. ton CO2), natomiast w roku 2022 – kwota ta wzrosła do ponad 16,5 mln zł! (za ponad 43,5 tys. ton CO2).

CZYTAJ  21-latek nie okiełznał BMW

Aktualna średnia cena za ciepło w Ostrowie Wielkopolskim, którą od września ponosi mieszkaniec, to 133,20 zł/GJ. To wzrost o około 110%. Zmiany te zostały wcześniej zgłoszone i zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Jednocześnie ostrowskie ceny za ciepło są nadal niższe od tych, które obowiązują w wielu innych miastach, np. takich jak: Leszno (182,31 zł/GJ), Nowy Tomyśl (189,71 zł/GJ), Szczecin (294,75 zł/GJ), Tarnów (157,01 zł/GJ).

84 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Cena za ogrzewanie w Spółdzielni Strzelecka 118 wzrosła od miesiąca pażdziernika 2022 r. a nie od września 2022 r.

Ostrowianka
4 miesięcy temu

PO komentarz widac jaka ciemnota panuje wśród ludzi co oskarżają rząd za drożyznę … ciemnoto lewacka to wg was PiS jest w całej Europie ….ha ha ha ha … TVN i rudy wyprał wam mózgi lepiej jak wybielacz .

Ostrowianka
4 miesięcy temu

OZC jak zawsze tłumaczy się tak jak nasza opozycja uważająca nas za debili co nic nie rozumieją a wierza we wszystkie bajki . Cena za GJ to skandal !! OZC podniósł ceny już od 1 lutego 2022 r tłumacząc sie cenami węgla ( kiedy była cisza cenowa) . Teraz ceną CO2 ! bazując na 90 euro za 1 tone . Ta cena była krotko i POdziekowac opozycji w PE za niszczenie polskiej gospodarki w Polsce co już doświadczyliśmy jak i doświadczamy poprzez samorządy rodem z opozycji . Pytanie gdzie był samorząd kiedy tona CO2 kosztował 4- 10 euro ??? To PO 1 a PO 2 to kłamstwo nad kłamstwem ponieważ cena za GJ w 12.2021r to 69,56 netto , od 01.02.2022 cena za 1 GJ 78,46 netto natomiast od 01.09.2022 r cena za 1 GJ to 164,28 netto !!! Ponadto to przesył – cena od m2 mieszkania to 2.746,63 netto , 2.932.30 netto i 5.286,73 netto !! Ponadto w rachunku jest cena za rozliczenie !! ( ciekawa jaka jest roboczogodzina w OZC ze liczą sobie to co do n ich nalezy , rozliczenie ) 22,34 brutto !! + opłata eksploatacyjna 15,23 brutto !! Przy zuzyciu 3,060 GJ na miesiąc !!! to kwota do zapłaty prawie 600 zł !!! ( przy 5 % VAT ) .

Spieprzajcie
5 miesięcy temu

Podziękujemy Radnym na wyborach. Woooooooooooooon, WSZYSCY. Nie walczycie o blokowiczów, to my o was też nie. Stadion itp. BZDURY, w buty sobie włóżcie. CO MIESIĄC nam dowaliliście, w czynszu.

Dość Unii
5 miesięcy temu

Pdolona UE, jej wina. Opłata unijna UE ETS z 5% na 90%!!!!!! Złodzieje. POLEXIT!!!!!! W tej Unii, wariaci rządzą. ZA CO opłata. Piorą to powietrze?

grrrrr
5 miesięcy temu

wiecej na PIS glosujcie , to wam pensja tylko na rachunki zostanie !!!

Ostrowianka
odpowiada  grrrrr
4 miesięcy temu

Gdyby nie PiS to dzisiaj bys PO ciemku i zimno siedział !!! Jakim dexxlem trzeba być aby nie wiedzieć gdzie leży problem cen energii . Podziekuj swoim lewackim zdrajcom za niszczenie polskiej gospodarki .

Socjal
5 miesięcy temu

Dotarło do narodu jak głęboko siedzi w czarnej dupi..e???? Czy jeszcze nie?. Ale spokojnie, już wkrótce nowe dodatki++++

Ostrowianka
odpowiada  Socjal
4 miesięcy temu

w czarnej du… siedzisz jak ta ciemnota co POza granicą Polski tyle wie co im TVN i rudy judasz POwie czyli ??? Wielkie G …

copy
5 miesięcy temu

Rząd ma obywateli w głębokim poszanowaniu, na dodatek podobno pisowskie zarządy spółek węglowych i podobno prominentni działacze pisowscy będą podobno bawić się w najbliższy piątek w topolowej obchodząc święto barbórkowe. Pewnie będą sobie gratulować jak wspaniale zażegnali kryzys węglowy i nie pozwolili zmarznac ludziom…taka to obłuda pisowskiego rządu…

Tina
5 miesięcy temu

A ile Ozec musiał oddać do holdikomu? na pensje prezesów, który p. Prezydent likwidowała już w 2014 r przed wyborami. A według rachunku za wrzesień, ciepło wzrosło o 259 %.

Adam
5 miesięcy temu

Gdzie trafiają pieniądze za emisję CO2?
Co PiS z tymi pieniędzmi robi?

ipopisie
odpowiada  Adam
5 miesięcy temu

rozdaje elektoratowi i nie jest to waloryzacja 500+, czy podwyżka dla mundurowych czy nauczycieli tylko walą non stop tym którzy są pewniakami czyli wszystko dla emerytów

Ostrowianka
odpowiada  ipopisie
4 miesięcy temu

ipopisie … tylko lewacki debil napisze te gó… co rudy opowiada . Odejdzie ci miska spod pyska to ci rozum wróci

84
0
Napisz co o tym sądziszx