Wiemy dlaczego OZC podwyższył cenę za ciepło bardziej niż deklarował PiS

W tym artykule przybliżymy powód braku rekompensaty za wyższe ceny ciepła. Co jest powodem?

Określona przez władze centralne (rząd PiS) średnia cena wytwarzania ciepła w Polsce, od której obowiązuje rekompensata – okazała się znacznie wyższa niż obowiązujące ceny ciepła w Ostrowie Wielkopolskim. To dlatego Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i mieszkańcy w praktyce nie odczuli rządowej interwencji w tym względzie.

Przyjęta ustawa zakłada, że dopiero powyżej (określonej przez specjalny mechanizm) ceny następuje rekompensata kosztów ponoszonych przez elektrociepłownie. Ta cena dla źródeł ciepła opalanych paliwami węglowymi to 103,82 złotych/GJ, a dla źródeł ciepła opalanych paliwami gazowymi 150,95 zł/GJ. W tym miejscu warto podkreślić, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy korzysta z wielu źródeł paliw. Oprócz węgla, są to również: olej opałowy, gaz i biomasa. Oznacza to, że dla ostrowskiej spółki kwota, od której następuje zwrot to 133,13 zł/GJ.

Zwrot obowiązuje w okresie od 1 października 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku. Wyliczona dla Ostrowa Wielkopolskiego różnica między ceną za gigadżul dla mieszkańca a kwotą, od której obowiązuje rekompensata to zaledwie 7 groszy.

– W Ostrowie w przeciwieństwie do innych miast, przez ostatnich 6 lat nie podwyższano cen za ciepło. Dopiero kryzys energetyczny oraz wojna na Ukrainie zmusiła OZC SA do wystąpienia z wnioskiem o podwyżkę cen ciepła, która została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki. Niestety drastyczny wzrost cen paliw, cen emisji CO2 i ogólny kryzys energetyczny nie pozwolił na utrzymanie dotychczasowych cen za ciepło, które były stabilne na przestrzeni ostatnich kilku lat – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Na podwyżkę cen za ciepło złożyły się przede wszystkim: siedmiokrotnie wyższe ceny węgla, a także drastyczny wzrost opłat za uprawnienia do emisji CO2, które w ciągu ostatnich 4 lat wzrosły o ponad 1200 % – z ok. 5 euro do ponad 90 euro za tonę. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w roku 2018 za prawa do emisji zapłacił 784 tys. złotych (za ponad 55 tys. ton CO2), natomiast w roku 2022 – kwota ta wzrosła do ponad 16,5 mln zł! (za ponad 43,5 tys. ton CO2).

CZYTAJ  Znany sędzia przyjeżdża do Ostrowa

Aktualna średnia cena za ciepło w Ostrowie Wielkopolskim, którą od września ponosi mieszkaniec, to 133,20 zł/GJ. To wzrost o około 110%. Zmiany te zostały wcześniej zgłoszone i zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Jednocześnie ostrowskie ceny za ciepło są nadal niższe od tych, które obowiązują w wielu innych miastach, np. takich jak: Leszno (182,31 zł/GJ), Nowy Tomyśl (189,71 zł/GJ), Szczecin (294,75 zł/GJ), Tarnów (157,01 zł/GJ).

83 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowianka
1 miesiąc temu

PO komentarz widac jaka ciemnota panuje wśród ludzi co oskarżają rząd za drożyznę … ciemnoto lewacka to wg was PiS jest w całej Europie ….ha ha ha ha … TVN i rudy wyprał wam mózgi lepiej jak wybielacz .

Ostrowianka
1 miesiąc temu

OZC jak zawsze tłumaczy się tak jak nasza opozycja uważająca nas za debili co nic nie rozumieją a wierza we wszystkie bajki . Cena za GJ to skandal !! OZC podniósł ceny już od 1 lutego 2022 r tłumacząc sie cenami węgla ( kiedy była cisza cenowa) . Teraz ceną CO2 ! bazując na 90 euro za 1 tone . Ta cena była krotko i POdziekowac opozycji w PE za niszczenie polskiej gospodarki w Polsce co już doświadczyliśmy jak i doświadczamy poprzez samorządy rodem z opozycji . Pytanie gdzie był samorząd kiedy tona CO2 kosztował 4- 10 euro ??? To PO 1 a PO 2 to kłamstwo nad kłamstwem ponieważ cena za GJ w 12.2021r to 69,56 netto , od 01.02.2022 cena za 1 GJ 78,46 netto natomiast od 01.09.2022 r cena za 1 GJ to 164,28 netto !!! Ponadto to przesył – cena od m2 mieszkania to 2.746,63 netto , 2.932.30 netto i 5.286,73 netto !! Ponadto w rachunku jest cena za rozliczenie !! ( ciekawa jaka jest roboczogodzina w OZC ze liczą sobie to co do n ich nalezy , rozliczenie ) 22,34 brutto !! + opłata eksploatacyjna 15,23 brutto !! Przy zuzyciu 3,060 GJ na miesiąc !!! to kwota do zapłaty prawie 600 zł !!! ( przy 5 % VAT ) .

Spieprzajcie
3 miesięcy temu

Podziękujemy Radnym na wyborach. Woooooooooooooon, WSZYSCY. Nie walczycie o blokowiczów, to my o was też nie. Stadion itp. BZDURY, w buty sobie włóżcie. CO MIESIĄC nam dowaliliście, w czynszu.

Dość Unii
3 miesięcy temu

Pdolona UE, jej wina. Opłata unijna UE ETS z 5% na 90%!!!!!! Złodzieje. POLEXIT!!!!!! W tej Unii, wariaci rządzą. ZA CO opłata. Piorą to powietrze?

grrrrr
3 miesięcy temu

wiecej na PIS glosujcie , to wam pensja tylko na rachunki zostanie !!!

Ostrowianka
odpowiada  grrrrr
1 miesiąc temu

Gdyby nie PiS to dzisiaj bys PO ciemku i zimno siedział !!! Jakim dexxlem trzeba być aby nie wiedzieć gdzie leży problem cen energii . Podziekuj swoim lewackim zdrajcom za niszczenie polskiej gospodarki .

Socjal
3 miesięcy temu

Dotarło do narodu jak głęboko siedzi w czarnej dupi..e???? Czy jeszcze nie?. Ale spokojnie, już wkrótce nowe dodatki++++

Ostrowianka
odpowiada  Socjal
1 miesiąc temu

w czarnej du… siedzisz jak ta ciemnota co POza granicą Polski tyle wie co im TVN i rudy judasz POwie czyli ??? Wielkie G …

copy
3 miesięcy temu

Rząd ma obywateli w głębokim poszanowaniu, na dodatek podobno pisowskie zarządy spółek węglowych i podobno prominentni działacze pisowscy będą podobno bawić się w najbliższy piątek w topolowej obchodząc święto barbórkowe. Pewnie będą sobie gratulować jak wspaniale zażegnali kryzys węglowy i nie pozwolili zmarznac ludziom…taka to obłuda pisowskiego rządu…

Tina
3 miesięcy temu

A ile Ozec musiał oddać do holdikomu? na pensje prezesów, który p. Prezydent likwidowała już w 2014 r przed wyborami. A według rachunku za wrzesień, ciepło wzrosło o 259 %.

Adam
3 miesięcy temu

Gdzie trafiają pieniądze za emisję CO2?
Co PiS z tymi pieniędzmi robi?

ipopisie
odpowiada  Adam
3 miesięcy temu

rozdaje elektoratowi i nie jest to waloryzacja 500+, czy podwyżka dla mundurowych czy nauczycieli tylko walą non stop tym którzy są pewniakami czyli wszystko dla emerytów

Ostrowianka
odpowiada  ipopisie
1 miesiąc temu

ipopisie … tylko lewacki debil napisze te gó… co rudy opowiada . Odejdzie ci miska spod pyska to ci rozum wróci

Dziwne
3 miesięcy temu

Co ma kurs euro do opłat za węgiel, przecież nie kupujemy go z krajów należących do strefy

Dość Unii
odpowiada  Dziwne
3 miesięcy temu

Ma. Handlują energią na giełdach unijnych. I golą nas w Euro równo. Narzuca UE.

Gorzyczanka
odpowiada  Dość Unii
30 dni temu

Nieprawda. UE wcale tego nie narzuca. Tak twierdzi rząd, by przykryć swoje działania. Radzę zmienić stację TV lub przeczytać np. to:
https://oko.press/unia-kazala-rzadowi-morawieckiego-podniesc-vat

Rząd wcale nie musi z początkiem 2023 podnosić VAT dla gazu ani prądu, ani ogrzewania sieciowego do 23 % itd. bo UE wcale tego nie wymaga. Na te środki nadal może być VAT mniejszy, byle nie niższy niż 5%, bo tylko tyle prawo unijne narzuca. Wyjątkiem jest benzyna samochodowa, która musiała mieć 23% cały czas. To, że „dobry” rząd w 2022 niby „odwatował” benzynę z 23 na 8 proc. (niezgodnie z prawem UE) było po to, by nie było widać jak bardzo jednocześnie podniósł marżę samej benzyny, choc na rynkach europejskich benzyna już taniała, i gaz także. Teraz to wyłazi i jest afera, bo jak niby przywrócili VAT na benzynę do 23% (czyli na taki, jaki cały czas na benzynę powinien być) to jednocześnie obniżyli złodziejską marżę i ceny na stacjach się nie zmieniły, jakoby dzięki bohaterskiemu rządowi, który temu niby zapobiegł.
Wracajac do ogrzewania: UE nie ma nic wspólnego z decyzją rządu o podniesieniu VAT na gaz, prąd, ogrzewanie sieciowe do 23 %. Wg UE te stawki nadal moga być niskie. Ale nie są, bo tak chce rząd, i zwala winę swojej decyzji na UE.
Nie słuchajcie więc bajek wyborczych o dobrym rządzie, który rabuje Was na żądanie złej UE, bo rabuje Was dla własnej kabzy. Nie dajcie się trollowac złodziejom przeciwko Europie.

83
0
Napisz co o tym sądziszx