Budują elektrownię fotowoltaiczną

Elektrownia fotowoltaiczna w Rąbczynie stanie jeszcze w 2023 roku. Inwestycja spółki WODKAN pozwoli na roczną produkcję energii porównywalną ze średnim zużyciem energii przez 230 gospodarstw domowych. We wtorek, 4 października, podpisano umowę na inwestycję o wartości ponad 6 mln złotych.

– Farma fotowoltaiczna, którą WODKAN rozpoczyna budować już w październiku, to ważna inwestycja dla naszego miasta. To kolejne już zadanie związane z odnawialnymi źródłami energii i kolejne, które pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania, w tym przypadku, spółki WODKAN. Te oszczędności szacujemy na 2,3 mln złotych w skali roku – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Umowę na budowę Elektrowni Fotowoltaicznej podpisano we wtorek, 4 października. To kolejny krok spółki WODKAN Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w drodze do obranego celu, a więc modernizacji przedsiębiorstwa z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku. Wykonawcą inwestycji została ostrowska firma „CONCEPT”.

Wartość zadania to ponad 6 mln złotych. Na całą kwotę WODKAN otrzymał pożyczkę na preferencyjnych warunkach (z możliwością częściowego umorzenia do kwoty 800 tys. złotych) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Zadanie będzie realizowane na działkach spółki WODKAN znajdujących się za Oczyszczalnią Ścieków w Rąbczynie. Prace ruszą jeszcze w październiku. Inwestycja ma zostać zakończona do końca sierpnia 2023 roku.

Produkowana z paneli fotowoltaicznych energia będzie przeznaczona na potrzeby własne: funkcjonowanie obiektów Oczyszczalni Ścieków, a w szczególności suszarni osadów. Instalacja fotowoltaiczna, która powstanie w Rąbczynie, pozwoli na roczną produkcja energii porównywalną ze średnim zużyciem energii przez 230 gospodarstw domowych. Inwestycja ta da możliwość ograniczenia kosztów spółki dzięki obniżeniu wysokości opłat za prąd, zwłaszcza przy rosnących cenach energii.

– Jestem pełen nadziei, że warunki atmosferyczne i rynek dostaw materiałów pozwolą nam na sprawną realizację inwestycji bez żadnych opóźnień. Rozpoczynamy niemal natychmiast. Po przekazaniu terenu budowy i uporaniu się z pracami ziemnymi, postawimy konstrukcje, by wiosną móc pokryć stoły konstrukcyjne panelami fotowoltaicznymi. Na początku 2023 roku postawimy tam również stację transformatorową, która będzie dedykowana tej instalacji. To główne elementy działań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na maj zaplanowano pierwsze uruchomienia elektrowni, a w sierpniu ostateczne odbiory inwestycji – zaznacza Zdzisław Stachowiak z firmy CONCEPT.

CZYTAJ  Wypadki motocyklistów w centrum Ostrowa

To kolejna inwestycja spółki WODKAN związana z odnawialnym źródłem energii wykorzystującym promienie słoneczne.

Od 2019 roku funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna, która częściowo zasila Przepompownie Ścieków przy ul. Gdańskiej. Natomiast na Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie, w procesie oczyszczania ścieków, powstaje biogaz – gaz palny zawierający ok 63% metanu. Stanowi on źródło odnawialnej energii, wykorzystywanej na potrzeby własne oczyszczalni. Początkowo było to tylko zapewnienie potrzeb cieplnych, dziś biogaz jest wykorzystywany w pełni – do produkcji energii elektrycznej i ciepła – tłumaczy Marek Karolczak, prezes spółki WODKAN.

Układ kogeneracyjny pracuje równolegle z siecią elektroenergetyczną, ale może również stanowić rezerwowe źródło energii dla oczyszczalni w razie awarii na sieci. Wytworzona energia elektryczna zużywana jest głównie na potrzeby własne oczyszczalni ścieków i pokrywa obecnie do 90% zapotrzebowania. Wytworzona energia cieplna zużywana jest również na potrzeby własne oczyszczalni i pokrywa je praktycznie w całości.

– Własne instalacje odnawialnych źródeł energii zapewniają spółce WODKAN większą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, które w obecnych czasach jest na wagę złota – dodaje prezes Marek Karolczak.

– Budujemy niezależność energetyczną. W dobie niepewności, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej, jest bardzo ważne. Budujemy drugi ring energetyczny. Musimy przeredagować inwestycje, w tym przypadku realizowane przez OZC, bo musimy przede wszystkim zapewnić dostępność ciepła mieszkańcom, a więc zakupić węgiel, zakontraktować gaz i energię elektryczną. Nie zrezygnujemy z co najmniej jednej inwestycji – budowy ringu energetycznego. Będziemy jednym z nielicznych samorządów w Polsce, które budują własne sieci energetyczne, zapewniając sobie bezpieczeństwo energetyczne – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Zostań ławnikiem sądowym

57 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
krzyś
7 miesięcy temu

Jak władze Ostrowa budują przedszkole za 15 ml to ich inwestycją powinny się przyglądać służby.

Ladacznica proboszcza
7 miesięcy temu

Nikt Ci tyle nie obieca ile Beata da swoim zaprzyjaznionym firmom

GoGo
7 miesięcy temu

A może tak elektrownię jądrową? Tylko jądra ….jaja z ludzi!

Ojciec
7 miesięcy temu

Szkoda że dla mieszkańców nie ogarnęli fotowoltaniki, kolega z Turku zapłacił 3000 zł za całość resztę ogarnął samorząd a w tym durnym Ostrowie figa z makiem.

Niekoszer
odpowiada  Ojciec
7 miesięcy temu

Nie samorząd tylko podatnicy.

obywatel
7 miesięcy temu

A tu rachunki z OZC – ogrzewanie droższe niż prądem za GJ

Marcin
odpowiada  obywatel
7 miesięcy temu

Jest wzrost o120z% a miało być max.40,%.O co chodzi?

Knorke
7 miesięcy temu

🤢🤮 jak ich widzę

Endrju
7 miesięcy temu

Ta tłusta w czerwonym to chyba dzień i noc coś buduje

krzyś
odpowiada  Endrju
7 miesięcy temu

buduje wrzoda na Ostrowie

Ciepłownik
7 miesięcy temu

Ring wolny, pierwsze starcie, panie Kostka. Tylko nie zadłużajcie miasta po uszy, bo to nie będzie starcie pierwsze, ale ostatnie.

Zenek
7 miesięcy temu

Dzisiaj w Radio Centrum Becia mówiła, że buduje „fermę”:)

Przedstaw się
odpowiada  Zenek
7 miesięcy temu

Wierzę. Baba prosto z targu to nie wie co plecie.

Józwa Butrym
odpowiada  Przedstaw się
7 miesięcy temu

A co tam pani posadzi? Ano panele z buroków, panocku.

Mikołaj Jarociński
7 miesięcy temu

CRK Energia – spółka, w której oprócz prezesa (z czasów Bizancjum) jest dwóch pracowników, którym płaci… OZC ! Taka ona wysokospecjalistyczna jak E-Ostrów energetyczny. Miasto płaci za energię elektryczną 4 razy więcej niż powiat !

Józwa Butrym
odpowiada  Mikołaj Jarociński
7 miesięcy temu

Amen.

57
0
Napisz co o tym sądziszx