Sprzeciw wobec pseudograffiti i wlepek

Niecenzuralne, małoestetyczne i często obraźliwe napisy, które pojawiają się w przestrzeni publicznej to nie graffiti i z pewnością nie dzieła artystów. Zarówno pseudograffiti, jak i niszczenie mienia publicznego to przestępstwo i dewastacja naszego Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto mówi stanowcze STOP takim zachowaniom. Powiedz i Ty reagując na wandalizm.

– Wandalizm w mieście to niepokojący proceder, który złości wielu z nas. Nigdy nie było i nie będzie mojej zgody na mowę nienawiści i niszczenie naszego miasta. Proszę Was o to samo. Możemy zamalowywać pseudograffiti i naprawiać, to co zniszczono. Robimy to. Niestety nie powstrzymuje to autorów tychże przestępstw… Z ogromnym smutkiem spoglądam na, nie tak dawno, zrewitalizowany Amfiteatr, który miał służyć kulturze w mieście… Dziś jest on pełen malunków, napisów i zniszczeń. Nie bójcie się reagować i gdy widzicie, że ktoś łamie prawo – zgłoście to. Dzięki temu policja będzie miała szansę na zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zniszczenie i uszkodzenie cudzej rzeczy, także mienia publicznego, to wykroczenie bądź przestępstwo. Czyny te rozróżnia wartość zniszczonego mienia. Jeśli szacunkowa wartość zniszczonego mienia to powyżej 500 złotych, jest to przestępstwo. Za co zgodnie z kodeksem karnym, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności oraz grzywny.

– Tutejsza jednostka policji od początku roku odnotowała kilka incydentów, gdzie ktoś umyślnie niszczył cudze mienie, w tym mienie publiczne. Było to m.in. zniszczenie elewacji budynku. Trudno racjonalnie wytłumaczyć powody, jakimi kierują się osoby malujące różnego rodzaju symbole, czy też napisy na budynkach. Gdy zauważymy akty wandalizmu, nie wahajmy się, powiadomić odpowiednich służb. Pamiętajmy – my sami możemy mieć wpływ na bezpieczeństwo oraz to jak będzie wyglądała nasza dzielnica. Ponadto nie każdy napis lub rysunek to „tylko” zniszczenie mienia. Czasem może mieć to związek z dużo poważniejszym przestępstwem wynikającym z „mowy nienawiści”. Nasza obojętność oznacza przyzwolenie na takie zachowania. Nie bójmy się reagować. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i powiadomić odpowiednie służby – podkreśla mł.asp. Ewa Golińska-Jurasz z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ  Znamy wszystkie gwiazdy Majostaszków

Jeśli jesteście świadkami przestępstwa, także niszczenia mienia, malowania pseudograffiti, napisów zachęcających do nienawiści danych grup społecznych… zgłoście to pod numerem 112.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ciepłownik
1 rok temu

Okazuje się, że pieniądze na monitoring, to pieniądze wyrzucone w błoto. I to grube pieniądze.

Ja
1 rok temu

Aby wybazgrolić te napisy, trzeba trochę czasu. Brak zaangażowania policji jest ewidentny, ale co tam to nie moje.

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Ja
Śmiechu Warte
1 rok temu

Mieszkańcy mają gonić penerów, żeby policjanci mogli sobie spokojnie pospać w radiowozie – Bareja w czystej postaci 😂😄😆

Przedstaw się
1 rok temu

Pacyna bezkarny

19
0
Napisz co o tym sądziszx