Sprzeciw wobec pseudograffiti i wlepek

Niecenzuralne, małoestetyczne i często obraźliwe napisy, które pojawiają się w przestrzeni publicznej to nie graffiti i z pewnością nie dzieła artystów. Zarówno pseudograffiti, jak i niszczenie mienia publicznego to przestępstwo i dewastacja naszego Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto mówi stanowcze STOP takim zachowaniom. Powiedz i Ty reagując na wandalizm.

– Wandalizm w mieście to niepokojący proceder, który złości wielu z nas. Nigdy nie było i nie będzie mojej zgody na mowę nienawiści i niszczenie naszego miasta. Proszę Was o to samo. Możemy zamalowywać pseudograffiti i naprawiać, to co zniszczono. Robimy to. Niestety nie powstrzymuje to autorów tychże przestępstw… Z ogromnym smutkiem spoglądam na, nie tak dawno, zrewitalizowany Amfiteatr, który miał służyć kulturze w mieście… Dziś jest on pełen malunków, napisów i zniszczeń. Nie bójcie się reagować i gdy widzicie, że ktoś łamie prawo – zgłoście to. Dzięki temu policja będzie miała szansę na zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zniszczenie i uszkodzenie cudzej rzeczy, także mienia publicznego, to wykroczenie bądź przestępstwo. Czyny te rozróżnia wartość zniszczonego mienia. Jeśli szacunkowa wartość zniszczonego mienia to powyżej 500 złotych, jest to przestępstwo. Za co zgodnie z kodeksem karnym, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności oraz grzywny.

– Tutejsza jednostka policji od początku roku odnotowała kilka incydentów, gdzie ktoś umyślnie niszczył cudze mienie, w tym mienie publiczne. Było to m.in. zniszczenie elewacji budynku. Trudno racjonalnie wytłumaczyć powody, jakimi kierują się osoby malujące różnego rodzaju symbole, czy też napisy na budynkach. Gdy zauważymy akty wandalizmu, nie wahajmy się, powiadomić odpowiednich służb. Pamiętajmy – my sami możemy mieć wpływ na bezpieczeństwo oraz to jak będzie wyglądała nasza dzielnica. Ponadto nie każdy napis lub rysunek to „tylko” zniszczenie mienia. Czasem może mieć to związek z dużo poważniejszym przestępstwem wynikającym z „mowy nienawiści”. Nasza obojętność oznacza przyzwolenie na takie zachowania. Nie bójmy się reagować. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i powiadomić odpowiednie służby – podkreśla mł.asp. Ewa Golińska-Jurasz z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ  Obcokrajowiec postanowił naśmiecić

Jeśli jesteście świadkami przestępstwa, także niszczenia mienia, malowania pseudograffiti, napisów zachęcających do nienawiści danych grup społecznych… zgłoście to pod numerem 112.

19 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ciepłownik
6 miesięcy temu

Okazuje się, że pieniądze na monitoring, to pieniądze wyrzucone w błoto. I to grube pieniądze.

Ja
6 miesięcy temu

Aby wybazgrolić te napisy, trzeba trochę czasu. Brak zaangażowania policji jest ewidentny, ale co tam to nie moje.

Ostatnio edytowany 6 miesięcy temu by Ja
Śmiechu Warte
6 miesięcy temu

Mieszkańcy mają gonić penerów, żeby policjanci mogli sobie spokojnie pospać w radiowozie – Bareja w czystej postaci 😂😄😆

Przedstaw się
6 miesięcy temu

Pacyna bezkarny

NO RESPECT
6 miesięcy temu

To się dzieje pokątnie, nocami, jak nikt nie widzi. A jak policja od początku roku zanotowała „kilka incydentów” no to gratulacje za wykrywalność. Monitoring i nocne patrole potrzebne, bo porządni ludzie nocą śpią żeby rano do roboty wstać, w odróżnieniu od małych ćpunków, którzy to malują. No i chichot losu, bo „obrońcy Kościoła” co chronili Farę podczas strajku kobiet (której nikt nie atakował) potem przyozdobili budynki parafialne w klubowe malowidła. Taka to kibolska religijność i poszanowanie tradycji.

Ciemne i zimne miasto
6 miesięcy temu

Pod latarnią najciemniej,szczególnie jak mają być pogaszone to będą miały piesieły gdzie spać. Graficiarskie dzieła dopiero świt odsłoni.

Aaa
6 miesięcy temu

To nie jest zadanie dla zwykłego obywatela, co wraca z pracy po nocy i spieszy się do domu. Od tego jest policja. Dlaczego nie patrolują parku? Niech się przejadą tą ciemną ścieżką rowerową wzdłuż parku po 23. Trzeba wymijać pijących nastolatków. człowiek chce dojechać bezpiecznie do domu, a nie jeszcze o niszczenie mienia ich zaczepiać. Pomysł kogoś, kto sam się po ciemku po mieście nie musi poruszać. Co za niedorzeczność. Jak jako kobieta zaczepie 20 młodych chłopaków to kto wtedy obroni mnie? Bo na pewno nie policja, skoro wiadomo, że ich tam nie ma i można robić co się chce.

Urzędnik toalet publicznych
6 miesięcy temu

Kamery tylko wiszą ale jak było oddanie tego obiektu to się chwali są kamery tak jest zawsze dużo gadają

Mieszkaniec wioski Smerfów
6 miesięcy temu

I g…. prawda z reagowaniem policji. Siostra dzwoniła na policję bo widziała jak małolat maluje sprayem kamienicę. A kogo to kamienica?MZGM.To MZGM niech zgłasza jako właściciel budynku. Wszystko pic na wodę i fotomontaż. Nie ma żadnych działań ze strony policji a prośby pani prezydent to są pobożne życzenia kobiety oderwanej od rzeczywistości.

Urzędnik toalet publicznych
6 miesięcy temu

Niech policja częściej do parku zajeżdża w nocy ale co tutaj pisać po prostu boją się w nocy przyjeżdżać i tak jest jak jest cwaniakami są w biały dzień

19
0
Napisz co o tym sądziszx