Miasto reaguje na podwyżki za ciepło

Prezydent Beata Klimek poinformowała na dzisiejszej konferencji prasowej o pomysłach władz miasta na szalejące podwyżki wpływające na ceny ogrzewania.

Z jednej strony chcemy odnieść się do ekstremalnie trudnej sytuacji w sektorze ciepłowniczym spowodowanej:

bardzo poważnym, globalnym kryzysem energetycznym,
kilkusetprocentowymi podwyżkami cen surowców
szalejącą inflacją oraz pozostałymi czynnikami, które składają się na bardzo trudne i niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne, w którym zmuszeni jesteśmy funkcjonować.
Z drugiej strony natomiast, chcemy przedstawić plan naszych działań zaradczych wobec wyzwań i problemów, z jakimi musi teraz mierzyć się niemal każdy polski samorząd.

Sytuacja Drodzy Państwo jest naprawdę poważna. Jasno i dobitnie świadczą o tym twarde dane publikowane przez Bank Centralny.

Dla przykładu, w lecie tego roku, cena ropy naftowej była ponad 2-krotnie wyższa niż przed pandemią; cena węgla na rynkach światowych niemal siedmiokrotnie wyższa, a cena gazu ziemnego blisko ośmiokrotnie wyższa. Wzrosty cen w tym zakresie w znacznej mierze spowodowane są konsekwencjami wojny na Ukrainie i oczywiście nie pozostają bez wpływu na sytuację firm odpowiedzialnych za produkcję ciepła. Jednocześnie wysokie opłaty za uprawnienia do emisji CO2, które w ciągu ostatnich 4 lat wzrosły o ponad 1200 proc. – z ok. 5 euro do ponad 90 euro za tonę – powodują, że lokalne ciepłownie stoją na skraju bankructwa i zmuszone są do podwyżek cen ciepła.

Dla przykładu Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w roku 2018 za prawa do emisji płacił rocznie 784 tysięcy zł, natomiast w roku 2022 – kwota ta wzrosła do ponad 16,5 milionów zł. Dlatego w obliczu ogromnego – światowego kryzysu energetycznego konieczne jest zawieszenie opłat za emisję CO2 – w unijnym systemie ETS, przynajmniej do czasu ustabilizowania się sytuacji na światowym rynku paliw.
Z tych względów, jak już Państwo wiecie, zwróciłam się z wnioskiem do Komisji Europejskiej i naszych europarlamentarzystów o czasowe zawieszenie opłaty
za emisję CO2. To niewątpliwie pozwoliłoby złagodzić skutki ogromnego kryzysu, którego konsekwencje odczuwać będziemy już podczas najbliższej zimy.

CZYTAJ  Dziupla samochodowa w powiecie ostrowskim

Wprawdzie zatwierdzone przez URE podwyżki cen ciepła w Ostrowie, wynoszące średnio 120% i tak nie są najwyższymi, gdyż nie sięgają 250-ciu, 300-stu czy niemal 400 % jak dzieje się to w innych polskich miastach, takich jak: Szczecin, Tarnów czy podwarszawskie Piaseczno – to i tak należy uznać je za bardzo wysokie.

Dlatego stoję konsekwentnie na stanowisku, że w obliczu tak potężnego kryzysu energetycznego, który przybrał na sile w związku z konsekwencjami wojny na Ukrainie – zawieszenie opłat za emisję CO2 – byłoby obecnie optymalnym, najbardziej pożądanym i racjonalnym posunięciem ze strony władz Unii Europejskiej. W przeciwnym razie, w moim przekonaniu grozi nam postępująca eliminacja z rynku wielu firm zajmujących się produkcją ciepła oraz przenoszenie wysokich kosztów działalności na klientów. Część z nich, może nie poradzić sobie z tą sytuacją.

W związku z kryzysową sytuacją na rynku surowców energetycznych, podejmujemy również szereg działań zabezpieczających miasto i jego mieszkańców przed skrajnie dotkliwymi skutkami podczas najtrudniejszego sezonu grzewczego ostatnich kilkudziesięciu lat.

Po 1. aby nie pozostawić bez ciepła mieszkańców, którzy korzystają z miejskiej sieci OZC – podejmujemy interwencję w formie udzielenia przez miasto poręczenia dla OZC S.A. w wysokości 10 mln 838 tys. zł głównie na zakup węgla i pozostałych paliw, takich jak gaz czy biomasa. Stosowny projekt zostanie dzisiaj przekazany radnym do zaopiniowania. Decyzji w tym zakresie spodziewany się
14 września podczas najbliższej Sesji Rady Miejskiej. Warto również podkreślić, że wcześniej wsparcia finansowego Ostrowskiemu Zakładowi Ciepłowniczemu w wysokości 5 milionów zł udzieliło już Centrum Rozwoju Komunalnego S.A.

O 70% ograniczyliśmy również moc oświetlenia ulicznego i drogowego. Ponadto złożyliśmy wniosek do Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska o przeanalizowanie ograniczenia oświetlenia budynków użyteczności publicznej oraz dalszej redukcji oświetlenia ulicznego i drogowego w mieście.

Zapewniam jednocześnie, że nie zamierzamy całkowicie wyłączyć oświetlenia w mieście. W naszej ocenie wpływałoby to na obniżenie bezpieczeństwa, na co nie chcemy pozwolić.

CZYTAJ  Urodziny najstarszej mieszkanki powiatu

Poważnej redukcji mówimy TAK, całkowitemu wyłączeniu oświetlenia – zdecydowane NIE.

Ponadto, przygotowane przez OZC taryfy na kolejny sezon grzewczy – przewidują kilkustopniowe obniżenie temperatury w nocy. Mówimy tu zarówno o takich obiektach, jak szkoły, przedszkola, żłobki, urzędy, jak i o mieszkaniach odbiorców indywidualnych.

Ten zabieg w żaden sposób nie spowoduje odczuwalnych zmian w komforcie życia mieszkańców, za to pozwoli ograniczyć koszty wytwarzanego ciepła, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta. Dokonaliśmy również audytu zamówionych mocy na energię elektryczną w budynkach użyteczności publicznej. Takie audyty przeprowadziliśmy już w placówkach oświatowych i zmiana taryf w tym zakresie pozwoli na kolejne oszczędności. Przed nami kolejne audyty w tym obszarze.

60 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
prezes
8 miesięcy temu

W nawiązaniu do dzisiejszej audycji w kablówce do pani prezydent kilka pytań: Ilu pracowników liczy sobie spółka CRK Energia? Ilu z nich ma uprawnienia do przeprowadzania audytów energetycznych? Czy przypadkiem spółka nie zatrudnia do tych audytów podwykonawców? Czy prawdą jest, że spółka CRK Energia nie posiada do dziś koncesji na handel prądem tylko promesę? Do obu pań: na ilu budynkach użyteczności publicznej zainstalowane są SOLARY? Obie panie używały tej nazwy, pani prezydent stwierdziła, że na większości, a ja twierdzę, że na żadnym. Solary to nie ogniwa fotowoltaiczne. No i na koniec, zachęcam mieszkańców do zabawy w wyliczanie na ilu żłobkach, przedszkolach, szkołach miejskich i innych obiektach NIE MA ogniw fotowoltaicznych. Obawiam się, że na większości. No to jak to się ma do wypowiedzi pani prezydent?

prezes
8 miesięcy temu

Centrum Rozwoju Komunalnego najpierw przez kilka lat doiło OZC z dywidend, ponad 10 mln. A teraz pożyczyło OZC 5 mln na procent. To dopiero gospodarność wielkopolska.

IWONA
odpowiada  prezes
6 miesięcy temu

ZA TEN % TO BĘDZIE CUDOWNY PARK DLA PIESKÓW W TYCH TRUDNYCH CZASACH. TU PANI PREZYDENT JEST MISTRZYNIĄ. ZADŁUŻA MIASTO ALE UDZIELA POŻYCZEK. CUDOWNIE GOSPODARNA OSÓBKA…

mieszkaniec
8 miesięcy temu

W Polsacie wystąpienia wice Górskiego i Bolacha. Bolach gwarantuje ciepło w domach z tym, że w nocy tylko 17 stopni, a w dzień 20. cieszcie się obywatele, bo mógłby jeszcze Wam obniżyć. Prezes wszystkich prezesów jest lepszy, pozwala palić wszystkim poza oponami. Można zakupić granulat z opon i będzie groszek do palenia. Do tego papiery, śmieci, plastiki i jakoś się przezimuje. A ciekawe czy wydział zamiejscowy Urzędu Miejskiego na ul. Wolności czyli Proart,też obniży temperaturę w miejscu pracy?

Piotrek
8 miesięcy temu

Gdzie trafiają pieniądze za prawa do emisji CO2? Do budżetu państwa Polskiego. I na co idą te pieniądze? 13,14 emerytura, 500+. A gdzie inwestycje w energetykę? Przejedzone pieniądze.

będzie tylko gorzej
8 miesięcy temu

Złożono wniosek o koniec hodowli zwierząt na ubój w UE. Bill Gates tylko czeka, aby jego laborki zaczęły produkować nam mięso?” Przypadek? Raczej nie. Czemu nie zabroni się wycinania lasów a gada się tak dużo o CO2 i co chwila są z tego tytułu podwyżki?Czemu o tym nikt nie pisze? Czemu o tym się nic nie mówi? Jest tyle rzeczy, które mają zastępować te problemy z grubszym kalibrem.

Innym tematem może być że, nasz „Rząd Warszawski” wydał rozporządzenie dot. wyłączania prądu. Konsekwencje niech sobie każdy wyobrazi.
TV PIS Polsat TVN i inne tego przekupione cuda raczej nie przekażą.

mieszkaniec
odpowiada  będzie tylko gorzej
8 miesięcy temu

W Ostrowie pani zapowiedziała przygaszenie lamp ulicznych o 70%, będzie ponuro. A czy miasto wyłączy podświetlanie kościołów?

Olek
8 miesięcy temu

Na Ukrainie jest taka wojna, że u mojej koleżanki w punkcie wysyłki paczek średnio 10 ukraińców wysyła laptopy, telewizory i inny sprzęt. Masowo kupują też używane samochody. To teraz wytłumaczcie mi jak można na teren objęty wojną wysyłać cokolwiek? Coś ta wojna chyba tylko w przekazach telewizyjnych taka straszna bo jak inaczej to wytłumaczyć?

Zet jak Zorro
odpowiada  Olek
8 miesięcy temu

Tłuką się na wschodzie. Niech im ruscy dadzą popalić!

Wilhelm Tell
odpowiada  Zet jak Zorro
8 miesięcy temu

Ty, Zorro. Jesteś raczej G jak głupek.

mieszkaniec
odpowiada  Olek
8 miesięcy temu

Olku, Ukraina to drugi po Rosji największy kraj w Europie, a największy jeśli brać pod uwagę tylko tereny europejskie. Prawie dwa razy większy od Polski. Działania wojenne toczą się na południu i południowym wschodzie, na mniej więcej 20% powierzchni Ukrainy. Większa część państwa nie jest dotknięta działaniami wojennymi. Może poza największymi miastami czy lotniskami, które zostały zbombardowane. Trudno się dziwić, ze mieszkający tam Ukraińcy żyją w zagrożeniu, ale poza działaniami wojennymi.

Tina
8 miesięcy temu

Właściwe wyjaśnienie problemu a nie narzekanie na Rząd. Dziękuję.

bc
8 miesięcy temu

No prawdziwy polityk z naszej Beatki: „uprawnienia do emisji CO2, które w ciągu ostatnich 4 lat wzrosły o ponad 1200 proc. – z ok. 5 euro do ponad 90 euro za tonę”, a naprawdę były ponad 90 tylko kilka dni i nie trzeba było ich wtedy kupować, a ostatnio są około 78.

Tomasz
8 miesięcy temu

Może by jednak fotowoltaika a nie place zabaw dla psów i rewitalizacja

Przedstaw się
odpowiada  Tomasz
8 miesięcy temu

W zadek se wsadź fotowoltaike. Normalne elektrownie plus atomowe a nie foto bzdury i wiatroki. Pomysły ekocwaniaczków.

IWONA
odpowiada  Tomasz
6 miesięcy temu

MAM PIESKA ALE PLAC ZABAW MU NIE JEST POTRZEBNY BY DOBRZE SIĘ CZUĆ NA SPACERKU. PEWNIE SZEROKIE TOWARZYSTWO PANI PREZYDENT TEGO POTRZEBUJE ABY SIĘ SPOTYKAĆ PRZY KAWCE W TERMOSACH A MOŻE KAWIARENKA JESZCZE POWSTANIE DLA WŁAŚCICIELI PIESKÓW. A MOŻE OBY NIGDY DO TEGO NIE DOSZŁO- W RAZIE NALOTÓW PLACE ZABAW DLA PIESKÓW-ZAMIENIŁY SIĘ W ” S C H R O N Y” TO PIESKI PRZEŻYJĄ I WŁAŚCICIELE…

Jacek
8 miesięcy temu

W tym kontekście warto tę kwotę porównać np. z sumą nagród wypłaconych w 2014 roku, a więc w ostatnim roku kadencji Pana Prezydenta Jarosława Urbaniaka, kwota ta wynosił 840 597,55 zł brutto. Oznacza to, że w ostatnim roku kadencji Pana Jarosława Urbaniaka przeznaczono o blisko 480 tys. zł brutto więcej na nagrody dla pracowników, niż w roku 2020” – informuje prezydent miasta. Lwią część kwoty przeznaczonej w ubiegłym roku na premie nagrody rozdysponowano w grudniu. Mowa o 351 516,50 zł. Pieniądze otrzymało 85 pracowników.
Może ktoś wie jak w Ostrowie znalazł się Kostka?

  • 43 660,00 zł brutto – Mikołaj Kostka, I zastępca prezydenta miasta,
  • 38 202,50 zł brutto – Sebastian Górski, II zastępca prezydenta miasta,
  • 39 354,00 zł brutto – Michał Żabiński, skarbnik miejski,
  • 17 100,00 zł brutto – Andrzej Baraniak – sekretarz miasta,
  • 50 000,00 zł brutto – dyrektorzy wydziałów,
  • 68 400,00 zł brutto – kierownicy biur i referatów.

Premie otrzymali:

  • 20 520,00 zł brutto – Andrzej Baraniak, sekretarz miasta,
  • 124 773,22 zł brutto – dyrektorzy wydziałów,
  • 270 572,12 zł brutto – kierownicy biur i referatów.
60
0
Napisz co o tym sądziszx