Oni jeżdżą z głową. A Ty?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Na rowerze, na hulajnodze, jeżdżąc na rolkach, czy deskorolce warto mieć kask. Na plakatach i billboardach w mieście zobaczycie ostrowian, którzy zachęcają do jeżdżenia z głową… w kasku. To efekt miejskiej akcji “Jedź z głową. Kask ratuje życie”.

Chcieliśmy pokazać, że noszenie kasku to nie wstyd, a rozsądek i troska o bezpieczeństwo. A kto lepiej przekona do dbania o swoje bezpieczeństwo jak nie nasi najbliżsi, przyjaciele i sąsiedzi? Właśnie dlatego zaprosiliśmy ostrowian do włączenia się w nasze działania. Dziękuję wszystkim bohaterom bilbordów i plakatów za udział w tej akcji. Razem zachęcamy – jedźcie z głową! – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Bezpieczniej w kasku!

Według polskiego prawa, noszenie kasku w czasie jazdy rowerem nie jest wymagane. Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie zobowiązują rowerzystów do noszenia kasków ochronnych. Jednak wsiadając na rower, warto pamiętać, że kask chroni głowę – to część ciała najbardziej narażona na urazy. Kask na głowie rowerzysty zmniejsza ryzyko utraty zdrowia i życia. Jazda w kasku to nie wstyd – to rozsądek i bezpieczeństwo.

Rowerzyści, osoby poruszające się na hulajnodze czy na rolkach są to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, co oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, nawet przy niedużej prędkości doznają poważnych obrażeń albo ponoszą śmierć. Dlatego należy podkreślić, jak ważnym elementem, który wpływa na nasze bezpieczeństwo w trakcie zdarzenia drogowego jest kask ochronny. Pamiętajmy, iż zakładając kask, chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Powinien być on odpowiednio dopasowany, ale przede wszystkim musi być zapięty. Ostrowska Policja zachęca również do zakładania kamizelek, szelek odblaskowych, czy opasek, które ułatwiają dostrzeżenie osoby poruszającej się na rowerze, hulajnodze czy na rolkach przez kierowcę, zwłaszcza wieczorem lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Przypominamy również, że wpływ na bezpieczeństwo na drodze, ma przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. – mówi mł.asp. Ewa Golińska-Jurasz z Komendy Powiatowej w Ostrowie Wielkopolskim

Ambasadorami akcji “Jedź z głową” zostali ostrowianie: Ernest i Filip, Łukasz i Ania z Matyldą i Marceliną, a także Maja, Kalina, Lena i Marika oraz Olga. Plakaty i bilbordy w przestrzeni miejskiej to jednak nie koniec akcji “Jedź z głową”. Szczegóły wkrótce.

CZYTAJ  Wypasiony radiowóz trafił do Ostrowa

19 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wolnościowiec
4 miesięcy temu

Każde wymyślanie sztucznych ograniczeń to ograniczanie swobod obywatelskich. Od małych spraw się zaczyna a kończy na dyktaturze jak obecnie panuje.

rowerzysta 🚴
4 miesięcy temu

O swoje bezpieczeństwo każdy sam dba. To jego i ubezpieczalni problem a nie Policji czy innych bez produktywnych urzędasów od wymyślania zakazów, nakazów i bzdurnych przepisów.

Igor
4 miesięcy temu

Mam pytanie …. kiedy w końcu milicja weźmie się za rowerzystów i korzystających z hulajnóg którzy nagminnie i bezczelnie przejeżdżają przez przejścia dla pieszych … dziś na Paderewskiego widziałem jak jakiś cymbał na rowerze wjechał koło sklepu Grosik kolesiowi przed maskę na przejściu dla pieszych, nie dość że pochmurno na maxa to jeszcze dzban ślepy bo znaku nie widział to
miał okulary na nosie jakby słońce świeciło co najmniej jak w Kalifornii i wykrzykiwał swoje mądrości że to on ma pierwszeństwo … karać mandatami za takie zachowanie w końcu to ich nauczy że przepisy ruchu drogowego obowiązują wszystkich którzy korzystają z dróg publicznych.

Mikka
4 miesięcy temu

Za granicą jest to normalne wszyscy jeżdzą w kaskach i nikt nie widzi w tym problemu a w Pl ludzie jeszcze nie dorośli bo sie wręcz wstydzą. A to ratuje życie przy ewentualnym upadku!

Przedstaw się
odpowiada  Mikka
4 miesięcy temu

Gamoniu, dziwne że przez dziesięciolecia kolejne pokolenia jeżdżąc rowerami bez kasków na głowach się same nie wytłukły przy tysiącach kraks rowerowych 🙂 Idź trząść dupą gdzie indziej.

Endrju
4 miesięcy temu

Beatka taka nowoczesna, uśmiechnięta i pozytywna – a trudno jej na ulicy odpowiedzieć „dzień dobry” zwykłemu mieszkańcowi. Dwa razy okazałem jej szacunek pomimo, iż z nią nie sympatyzuję – a ona zachowała się, jak buractwo. Proponuję więc akcję „kultura wśród przedstawicieli samorządu” – niech pokażą, że są normalnymi, życzliwymi ludźmi

Bodzio
4 miesięcy temu

Jeżdżę rowerem, ale bardzo nie podoba mi się zachowanie wielu użytkowników rowerów na Piaskach. Traktują ścieżki jak tor wyścigowy. Byłem świadkiem kilku kolizji osób dorosłych i dzieci. Brakuje empatii i rozsądku. Kask to za mało jak w głowie siano.

Przedstaw się
odpowiada  Bodzio
4 miesięcy temu

A gdzie mają cisnąć swoimi rowerami? Na drogach nie wolno, bo porobili ścieżki rowerowe, no to cisną ścieżkami. I dobrze! Noga daje panie i panowie!

Bodzio
odpowiada  Przedstaw się
4 miesięcy temu

Zmienisz zdanie, jak Cię ktoś „puknie”. Kolarze jednak nie ścigają się po ścieżkach rowerowych, tylko po drogach lub innych bezpiecznych miejscach.

Przedstaw się
odpowiada  Bodzio
4 miesięcy temu

Co chwilę stoi znak zakaz jazdy rowerami, więc chcąc nie chcąc trzeba cisnąć ścieżką. Są na prawie. Ścieżka służy do jazdy rowerem więc niech śmiało cisną.

Bodzio
odpowiada  Przedstaw się
4 miesięcy temu

ooo… widzę, że jesteś nie tylko entuzjastą „ciskania”, ale również znawcą prawa ruchu 🙂

Tomek
odpowiada  Bodzio
4 miesięcy temu

To prawda na dlugie kręcenie mozna fajnymi drogami bocznymi zdala od.miast i sciezek rowerowych i oczywiscie zawsze w kasku

Skower
4 miesięcy temu

Caryca jaka troskliwa o nasze zdrowie , kaski każe nam zakładać. Ło jeja bo się wzruszę. Szkoda , że o nasze portfele się tak nie troszczy. Hipokrytka jedna. I znów jej lans jaka to ona jest cacy i w ogóle. Już nie dobrze mi się robi od samego czytania na jej temat. 🤮🤮🤮

Caryca K.
odpowiada  Skower
4 miesięcy temu

Sam się zatroszcz o swój portfel. Malkontentom mówimy nie.

Darmowa porada dla trzęsidup
4 miesięcy temu

Odstawiając rower i nie wyłażąc z domu jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko utraty zdrowia i życia! Siedź w domu na doopie i nie wyłaź.
Akcję propagandową opłaca jakiś producent owych eleganckich hełmów na łeb? I co z pieszymi? Oni tez chcą zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia i życia! Przy potknięciu i upadku durny dekiel byłby chroniony. Nie wspominając już o (tfu tfu) potrąceniu przez auto. Jak to było… skinie załóż czapkę załóż czapkę skinie:) załóż kask rowerzysto dekiel przykryj kaskiem

ja
odpowiada  Darmowa porada dla trzęsidup
4 miesięcy temu

Gościu, rowerem można spokojnie jechać 30km/h i więcej, wywal się z roweru głową na chodnik przy takiej prędkości skoro taki mądry jesteś.. Kask to podstawa

Ilu
odpowiada  ja
4 miesięcy temu

Ja świadomie wolę jezdzić bez, nawet w zawodowym peletonie kask jest dopiero od palu lat. Krępuje ruchy, i kosztuje miliony cebulionów, wole kupic nową Ultergre niź kask

Darmowa porada dla trzęsidup
odpowiada  Ilu
4 miesięcy temu

Nie jesteś trzęsidupą po prostu. Szacun. Powiem więcej. W speedwayu, sporcie cholernie niebezpiecznym przecież, nawet nie wszyscy zawodnicy używają podgardlanki jako ochrony przez skręceniem karku. I co? Nie wiedzą że mogą się połamać? Doskonale wiedzą. Podgardlanka nie chroni? Na pewno mocno chroni! Ale ogranicza swobodę, przeszkadza, zabiera komfort jazdy. To samo z kaskami na dekle rowerzystów. Jedzie taka trzęsidupa do sklepu po chleb i będzie hełm na dekiel zakładać:) A niech zakłada, nic mi do tego, ale apele to tylko strata czasu, pieniędzy i energii które można spożytkować na sensowne rzeczy. Co za czasy…czym większy błazen tym bardziej szanowany.

Retkall
odpowiada  Darmowa porada dla trzęsidup
4 miesięcy temu

Jak byś miał kawałek mózgu zauważyłbyś że każdy na tych zdjęciach ma kask innego producenta, wiec na cholerę pierdol..enie o tym ze ktoś sponsoruje akcje…. Jedz rowerem i palnij się w łeb o drzewo bez kasku ~ może zmądrzejesz

19
0
Napisz co o tym sądziszx