Torzyński mówi by nie ulegać DEMONOM w sprawie spalarni odpadów

Udostępnij
Tweet

Obecny radny Radosław Torzyński i były prezydent Ostrowa Wielkopolskiego zabrał głos w sprawie głosów przeciwnych powstaniu spalarni odpadów na terenie ZNTK. Mówił by nie ulegać demonom i strachom i czasami warto robić wbrew opinii pojedynczych mieszkańców.

W samorządzie jestem od 1994 roku. Obserwowałem różnego rodzaju protesty społeczne. Za kadencji prezydenta Kruszyńskiego miał się budować Orlen. Nasze miasto miało być zablokowane cysternami, a nad miastem miało cały czas pachnieć benzyną. Jakoś ani benzyny nie czujemy ani też cysternę trudno wypatrzeć. Grunty w Lamkach i Gorzycach miały mieć strasznie obniżone wartości gruntów. A to są miejsowości, które na tle niektórych dzielnic Ostrowa przeżywają rozkwit.

W mojej kadencji zgodziliśmy się na budowę Eurovii przy ulicy Osiedlowej. Też przeżyłem protesty. Samochody z kruszywem miały zablokować ulice. Przewodniczący tamtej rady osiedla ironizował, że będzie lecieć tylko ekologiczny dymek. Jak widać auta ciężarowe nie zablokowały ulic, a sam zakład nie emituje niczego co byłoby wyraźnym problemem.

Za czasów prezydenta Urbaniaka była podobna dyskusja, że śmieciarki zablokują całą Staroprzygodzką. Mieszkam w pobliżu i nie ma blokady przez śmieciarki. Jest tam inny problem, którego nikt nie podnosił czyli uciążliwe zapachy wynikające z większej ilości śmieci niż instalacja jest nominalnie przyjąć, ale te strachy ludzi się nie sprawdziły.

Jestem w czasie gdy zaczyna się podobna dyskusja. Łatwo jest ulec takim demonom i strachowi. Za czasów prezydenta Świątka gdy byłem opozycyjnym radnym, wspierałem grupę mieszkańców by przy ulicy Dobrej gdzie budowane jest teraz przedszkole nie powstał GPZ (Główny Punkt Zasilania). Kiedy zostałem prezydentem zostałem uświadomiony, że Ostrów ma problem z zasilaniem i trzeba znaleźć miejsce na jego powstanie. Sam siebie przeklinałem jaki byłem głupi, że nie optowałem by ten GPZ powstał. Ostatecznie przy Kilińskiego kilka lat później. 2-3 lata temu mieszkańcy mówili, że jest niebezpieczeństwo, promieniowanie magnetyczne, spadnie wartość nieruchomości. Jakoś w sąsiedztwie na rynku nieruchomości nie zamarł, a wręcz kwitnie. Znam przykład kilku nowych budynków, których właściciele nie zauważyli, że powstał GPZ, którego forma jest pozytywnie zaskakująca w porównaniu do tych powstających kilkadziesiąt lat wcześniej.

CZYTAJ  Poparzone niemowlę trafiło do Ostrowa

Zmierzam do tego, że warto jest rozmawiać i tłumaczyć w szerszym kontekście. Dziś systemu ciepłownicze stają się przeżytkiem, ale nie wykasujemy go z dnia na dzień i przez kolejne kilkadziesiąt lat jeszcze będą funkcjonować.

Warto jest z mieszkańcami rozmawiać i może niekoniecznie robić coś wbrew opinii mieszkańcom, ale czasami warto mieć odwagę robić rzeczy słuszne i potrzebne pomimo opinii pojedynczych mieszkańców.

Prezydent Klimek zapowiedziała szeroką debatę nt. spalarni i dała do zrozumienia, że raczej na pewno ona powstanie.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
59 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr Kuźma
2 lat temu

Moim zdaniem powstanie spalarni odpadów jest konieczną inwestycją w szerokiej perspektywie i z myślą o kolejnych miejskich inwestycjach, i myślę że decyzja o rozpoczęciu tej inwestycji spotka się z pozytywnym odbiorem społecznym wśród mieszkańców Ostrowa i spelni ich oczekiwania.

Ben
2 lat temu

Panie Torzyński to że matka z ojcem nauczyli pisać i otwierać usta to nie fakt żeś Pan jest dobrym negocjatorem technicznym. Nie masz Pan zielonego pojęcia ani w ciepłownictwie, ani w energii i tylko bazujesz na postronnych podpowiadaczach.

Ostatnio edytowany 2 lat temu by Ben
mm
2 lat temu

Mam pytanie do pana Torzyńskiego co tak rozkwita w rejonie GPZ przy ulicy Kilińskiego ? Chyba rozkwitają chwasty niewykoszone i błotniste kałuże które pojawiają się po każdych opadach deszczu. Zapuszczone ulice wokół jakich mało już w Ostrowie.

-_

59
0
Napisz co o tym sądziszx