Torzyński mówi by nie ulegać DEMONOM w sprawie spalarni odpadów

Obecny radny Radosław Torzyński i były prezydent Ostrowa Wielkopolskiego zabrał głos w sprawie głosów przeciwnych powstaniu spalarni odpadów na terenie ZNTK. Mówił by nie ulegać demonom i strachom i czasami warto robić wbrew opinii pojedynczych mieszkańców.

W samorządzie jestem od 1994 roku. Obserwowałem różnego rodzaju protesty społeczne. Za kadencji prezydenta Kruszyńskiego miał się budować Orlen. Nasze miasto miało być zablokowane cysternami, a nad miastem miało cały czas pachnieć benzyną. Jakoś ani benzyny nie czujemy ani też cysternę trudno wypatrzeć. Grunty w Lamkach i Gorzycach miały mieć strasznie obniżone wartości gruntów. A to są miejsowości, które na tle niektórych dzielnic Ostrowa przeżywają rozkwit.

W mojej kadencji zgodziliśmy się na budowę Eurovii przy ulicy Osiedlowej. Też przeżyłem protesty. Samochody z kruszywem miały zablokować ulice. Przewodniczący tamtej rady osiedla ironizował, że będzie lecieć tylko ekologiczny dymek. Jak widać auta ciężarowe nie zablokowały ulic, a sam zakład nie emituje niczego co byłoby wyraźnym problemem.

Za czasów prezydenta Urbaniaka była podobna dyskusja, że śmieciarki zablokują całą Staroprzygodzką. Mieszkam w pobliżu i nie ma blokady przez śmieciarki. Jest tam inny problem, którego nikt nie podnosił czyli uciążliwe zapachy wynikające z większej ilości śmieci niż instalacja jest nominalnie przyjąć, ale te strachy ludzi się nie sprawdziły.

Jestem w czasie gdy zaczyna się podobna dyskusja. Łatwo jest ulec takim demonom i strachowi. Za czasów prezydenta Świątka gdy byłem opozycyjnym radnym, wspierałem grupę mieszkańców by przy ulicy Dobrej gdzie budowane jest teraz przedszkole nie powstał GPZ (Główny Punkt Zasilania). Kiedy zostałem prezydentem zostałem uświadomiony, że Ostrów ma problem z zasilaniem i trzeba znaleźć miejsce na jego powstanie. Sam siebie przeklinałem jaki byłem głupi, że nie optowałem by ten GPZ powstał. Ostatecznie przy Kilińskiego kilka lat później. 2-3 lata temu mieszkańcy mówili, że jest niebezpieczeństwo, promieniowanie magnetyczne, spadnie wartość nieruchomości. Jakoś w sąsiedztwie na rynku nieruchomości nie zamarł, a wręcz kwitnie. Znam przykład kilku nowych budynków, których właściciele nie zauważyli, że powstał GPZ, którego forma jest pozytywnie zaskakująca w porównaniu do tych powstających kilkadziesiąt lat wcześniej.

Zmierzam do tego, że warto jest rozmawiać i tłumaczyć w szerszym kontekście. Dziś systemu ciepłownicze stają się przeżytkiem, ale nie wykasujemy go z dnia na dzień i przez kolejne kilkadziesiąt lat jeszcze będą funkcjonować.

Warto jest z mieszkańcami rozmawiać i może niekoniecznie robić coś wbrew opinii mieszkańcom, ale czasami warto mieć odwagę robić rzeczy słuszne i potrzebne pomimo opinii pojedynczych mieszkańców.

Prezydent Klimek zapowiedziała szeroką debatę nt. spalarni i dała do zrozumienia, że raczej na pewno ona powstanie.

POLECANE NEWSY

59 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr Kuźma
1 miesiąc temu

Moim zdaniem powstanie spalarni odpadów jest konieczną inwestycją w szerokiej perspektywie i z myślą o kolejnych miejskich inwestycjach, i myślę że decyzja o rozpoczęciu tej inwestycji spotka się z pozytywnym odbiorem społecznym wśród mieszkańców Ostrowa i spelni ich oczekiwania.

Ben
1 miesiąc temu

Panie Torzyński to że matka z ojcem nauczyli pisać i otwierać usta to nie fakt żeś Pan jest dobrym negocjatorem technicznym. Nie masz Pan zielonego pojęcia ani w ciepłownictwie, ani w energii i tylko bazujesz na postronnych podpowiadaczach.

Last edited 1 miesiąc temu by Ben
mm
1 miesiąc temu

Mam pytanie do pana Torzyńskiego co tak rozkwita w rejonie GPZ przy ulicy Kilińskiego ? Chyba rozkwitają chwasty niewykoszone i błotniste kałuże które pojawiają się po każdych opadach deszczu. Zapuszczone ulice wokół jakich mało już w Ostrowie.

-_

Obywatel
1 miesiąc temu

Sami znawcy: od spalarni, od Smoleńska…, potem się dziwić że taka Malągowa jest ministrem. Tylko czy ona wie ile krzywdy wyrządziła innym??? Czy zdaje sobie sprawę że nigdy nie powinna zajmować tego stanowiska,??? Jak to do niej może kiedyś dotrze to powie że winni emeryci ze wsi bo to oni na nią głosowali!!!

Bbbb
odpowiada  Obywatel
1 miesiąc temu

Mnie pani Maląg żadnej krzywdy nie wyrządziła, może sprecyzuj jaką tobie

Obywatel
odpowiada  Bbbb
1 miesiąc temu

Malągowa przy zatrudnianiu w LOSO łamały kodeks pracy, zatrudniały na niepełny rok szkolny. A to już policzalne straty dla nauczycieli. Ktoś kto łamał kodeks pracy nie ma prawa być ministrem. Kolińska przejęła nawyki po Malagowej łamiąc Kodeks Pracy. Wykazała to PIP !!!

Taxi
1 miesiąc temu

Niech wybudują spalarnie koło wysypiska i eurovii . Bo nie tracili by na transporcie . A tak muszą dodatkowe ciężarówki przewozić śmieci z wysypiska na wrocławska i znowu koszta . A rury ciepłownicze pod spalarnie by się podciąglo na ul. Osiedlową

Obywatel
1 miesiąc temu

Radzio wie co mówi. Facet ma doświadczenie. Ze Spółdzielnią Oświatową też był przeciwnikiem jej powstania i miał rację. To „dziecko” Malągowej padło z hukiem. Tylko korzystali prezesi czyli Malągowa i Kolinska. Malągowa doprowadziła do uchwalenia uchwaly pod siebie na wieczne panowanie bez kadencyjnosci. Trampolina zadziałała ona jest w sejmie bo wsie na nią głosują. Brać przykład z mądrych a nie karierowiczów. W najbliższych wyborach tylko Radzio na prezydenta. Malągowa musi odejść!!!

Urzędasy thebile
1 miesiąc temu

A GDZIE Klimek i Torzyński mieszkają?!! TAM wybudować spalarnię odpadów!!!!!

Taxi
odpowiada  Urzędasy thebile
1 miesiąc temu

Koło Klimkowej było by można bo tam są pola bo to jest region ul. Jasnej , Promienista a Pruslinska

Jua
1 miesiąc temu

Zgodnie z wymogami unijnych dyrektyw Polska może poddać spalaniu do 30 proc. zebranych odpadów. W Ostrowie jak są tacy nowocześni, to powinni wybudować reaktor na biomasę, żeby nie płacić innym i jeszcze zarobić, a i problem smrodu by przynajmniej był rozwiązany.

Jurek
1 miesiąc temu

Pan Torzymski nadzorował prace nad planami przestrzennego zagospodarowania wybranych osiedli Ostrowa. Po czasie nie potrafił zdefiniować pojęcia co to jest „nie pogarszanie warunków mieszkaniowych”.

Emeryt
1 miesiąc temu

Na ogródku działkowym zabraniają człowiekowi spalenia kilku gałązek bo to zatruwanie środowiska i mandaty dają a sami w pobliżu największych w Ostrowie ogródków działkowych spalarnię śmieci chcą budować.Brak słów.

Abc
odpowiada  Emeryt
1 miesiąc temu

Emeryt, bo te gałązki lepiej kompostować, a przy spalaniu nie masz filtrów oczyszczających spaliny, a w spalarni będą. I dodatkowo spalasz je bardzo nisko i dym leci ludziom prosto w oczy.

59
0
Napisz co o tym sądziszx