Zaskakująco-szokujące informacje dotyczące szczepionek i pandemii

Ministerstwo Zdrowia najpierw poinformowało, że z powodu słabnącego zainteresowania informacjami o ogłoszonej pandemii, ograniczy informowanie o liczbie osób zakażonych. Komunikat będzie pojawiać się co środę. Dodatkowo rząd, który zamówił kilkadziesiąt milionów dawek preparatu mającego poprawiać ochronę przed COVID-19, wypowiedział umowę firmie Pfizer.

„Pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawiamy przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i odmawiamy wykonywania płatności za nie” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na antenie TVN24 dodał, że obecnie na terenie Polski w magazynach znajduje się 25 milionów szczepionek przeciw COVID-19. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamówił wcześniej 70 milionów dawek. Do tej pory aż 30 milionów dawek ODDANO lub sprzedano innym krajom.

Niedzielski z Morawieckim chcieli w obecnej sytuacji rozłożyć dostawę kolejnych dawek – wbrew hasłu OSTATNIA PROSTA – na kolejne 10 lat.

– Niestety, tutaj spotkaliśmy się z kompletnym brakiem elastyczności po stronie producentów. Nie było takiej sytuacji, żebyśmy mogli poważnie zmienić warunki tego kontraktu, a ten kontrakt był podpisywany w sytuacji kryzysowej. Można było powiedzieć, że nie mamy aż takiej swobody podejmowania decyzji w tym kontrakcie – powiedział szef MZ.

Odniósł się do stwierdzenia, że kontrakt „związał nam w dużej mierze ręce”. Tak, to są poważne obciążenia finansowe. My szczególnie – mówię tutaj o Polsce – mamy w tej chwili napięcia finansowe związane z napływem uchodźców, więc też czujemy, że w skali Unii mamy pewne prawo do oczekiwania, że specjalne instrumenty, które będą dawały nam chociażby większą elastyczność w takich kontraktach, będą dla nas projektowane i będzie pewna swoboda – zaznaczył minister.

Klauzula siły wyższej

Niedzielski był dopytywany, czy oznacza to, że szczepionki jednak do Polski dotrą. – Chcę państwu powiedzieć, że w zeszłym tygodniu, pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że odmawiamy przyjmowania tych szczepionek, odmawiamy również wykonywania płatności. Rzeczywiście konsekwencją tego będzie konflikt prawny, który już ma miejsce – poinformował Niedzielski.

Kontrakt opiewa na olbrzymie pieniądze. – To są miliardy złotych. Ten nasz kontrakt z tylko jedną firmą to jest 6 mld zł do końca 2023 r., a w tym roku to są ponad 2 mld – poinformował Adam Niedzielski.

CZYTAJ  18-latka reanimowana przed domem (aktualizacja)
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

84 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PUTIN W.
1 rok temu

A u nas na rysyjii tylko 1.5 procenta zaszczpione populacyji, zyjem i mamy się dobru i smiejem się z usa i reszty europu

moni
1 rok temu

Czy kogoś jeszcze ten temat interesuje. Ludzie po dwóch latach mają na to wywalone i rzygają tym tematem. Skończyli jeden film zmienili scenariusz zaczęli drugi film. Nich sprzedają Chinolą oni dalej próbują straszyć ludzi, tylko tam to przechodzi a u nas nie.

nie szczepiony anty pisior
1 rok temu

Nich sobie je teraz PIS wsadzi w PISde.
Po jakiego grzyba tyle kupili, nie wiedzą ile Polska ma ludności.
To ich problem niech to odkręcają albo nich wyślą Ukrom.

Putter
1 rok temu

A tu wykres z ostatniej chwili które kraje zostaną najechane zaraz po Ukrainie.
ps. sorry na które pójdzie atom.

Maciej P.
1 rok temu

Kończą cyrk bo nikt nie chce się już szczepić. Czterdzieści procent polaków ma to w nosie i nie będzie w tym cyrku uczestniczyć.

Filip z konopii
1 rok temu

Skrobie się łyżką o dno miski.

adam miller
1 rok temu

c19 skończone teraz można poliniaków straszyć wojną
zresztą kowidity po trzech szprycach są posrane wojną 2 lata ich straszyli wirusem teraz się ich straszy wojną]

TM
1 rok temu

W historii pandemii z okresu ostatnich tysiąca lat ta plandemia miała najmniejszą ilość zgonów !!!
Ale 100 la temu nie było TV i media ścierwa które zrobiło z tego niezłą gówno burzę.
Dla tych co TV jest ich wyrocznią przypominam. Przez dwa lata zmarło 5 mln ludzi na całym na C19 – tak to straszne boże, tylko w tym samym czasie zmarło na nowotwory 40 mln !!!
A czy dla raka ktoś zamyka cały świat i mówi jaki to żarcie szkodliwe, fajki itp ? NIE !
Wiec debile wyłączamy TV a załączamy myślenie.
Pozdrawiam środkowym palcem kow idiotów.

Małgosia
1 rok temu

Ja wczoraj szczepiłam się z moim starym, miałam wspaniały orgazm.

Hanna Baniasik
1 rok temu

Nakupili szajsu teraz nie wiedzą co z tym zrobić.

84
0
Napisz co o tym sądziszx