Co zrobić gdy zawyją syreny alarmowe?

Co oznacza dźwięk syren alarmowych i jak na nie zareagować? Przy okazji obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej zrobiło się głośno na temat syren, ale nie w takim kontekście w jakim powinno. System syren alarmowych w każdym mieście jest jednym z pierwszych elementów, które mają nas ostrzec przed zagrożeniem, dlatego warto wiedzieć, co oznacza konkretny dźwięk. 

We wspólnej przestrzeni publicznej najczęściej możemy usłyszeć dźwięk syren strażackich. W ten sposób konkretna jednostka OSP informuje lokalną społeczność, ale również swoich druhów o zagrożeniu. 3 sygnały syreny strażackiej o długości kilkunastu sekund każdy oznacza gotowość bojową i taki alarm uruchamiany jest zazwyczaj przy lokalnym zdarzeniu, np. na wypadek pożaru.

Czym innym jest dźwięk syren Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Specjalne głośniki rozmieszczone są w kilku miejscach w Kaliszu, tak by swoim zasięgiem obejmowały jak największy obszar miasta. Syreny testowo uruchamiane są raz na kwartał, by sprawdzić ich stan techniczny. Takie „próbne alarmy” poprzedzane są przez służby wojewody komunikatami w lokalnych mediach, by mieszkańcy wiedzieli, że to to tylko ćwiczenia.

W przypadku realnego zagrożenia sygnał alarmowy będzie trwał trzy minuty, będzie to modulowany dźwięk syreny o wzrastającej i opadającej tonacji – ten sam dźwięk odwołuje alarm – a po nim nastąpi komunikat słowny, poprzedzony trzykrotnym zawołaniem „uwaga”. Dalej nastąpi konkretna informacja, która określi zagrożenie i da wskazówki jak się mamy zachować. W przestrzeni publicznej może pojawiać się też żółty trójkąt, który jest wizualnym sygnałem alarmowym.

Co dalej?

  • jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej, włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami,
  • sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie,
  • gdy jesteś poza domem, skontaktuj się z najbliższymi, informując ich o sytuacji, miejscu swego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktowania się,
  • nie wpadaj w panikę, dawaj przykład rozumnych zachowań – czytamy na stronie internetowej MSWiA.
CZYTAJ  Żużlowcy dostali kasę z miasta. To dużo?

źródło: faktykaliskie.info

46 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mario
10 miesięcy temu

Nic nie robić. To będzie znak że PIS przekroczył pewne granice i jest pozamiatane. Najpierw dwa lata robili ludziom gówno z mózgu z c19 teraz straszą wojną i tak kombinują że sprowokują ruska aby na nas uderzył. Po schronach została historia więc zawyją te syreny tylko dla hecy bo i i tak nie ma się gdzie schować. Miejmy tylko nadzieję że atom i pierwsze rakiety za…ą w gniazdo os tj. pis.

Wiesiek
10 miesięcy temu

Bez zwłoki udać się kłusem po 5 dawkę

Piguła.
odpowiada  Wiesiek
10 miesięcy temu

Nie tak szybko kolego a czwarta dawka ?

Hehh
10 miesięcy temu

Anonim. Podobno już Piłsudski powiedział.. Polska to kochany kraj, ale ludzie w nim to k…y.

Rambo 70
10 miesięcy temu

NO CÓŻ JAK BĘDZIEMY TŁUKLI SOVIECKIE GNIDY TO ZAWYJĄ Z RADOŚCI ! BO DOBRY SOVIETA TO MARTWY SOVIETA 🇺🇦🇵🇱

pati
odpowiada  Rambo 70
10 miesięcy temu

napisał ten który jeździ na ruskim paliwie i grzeje dom ruskim gazem
haha
jeszcze powiedz że majonezu z winiar też nie jesz cepie

wewa
odpowiada  pati
10 miesięcy temu

pati masz rację w 100% – cep bedzie tłuk cepem ruska . Gówniarz na mitingu w Kaliszu nasłuchał sie idjotyzmów i mysli że nasz MON to MON USA. debil

J23
10 miesięcy temu

a w Ostrowie schronów nie ma….były pod koszarami ale koszry to teraz blokowisko bo pan Klich wojsko zlikwidował

Jarek
10 miesięcy temu

Totalny burdel zrobili na calym swiecie Globalisci i tyle No Coment 🤷‍♀️👽🌍🌎🌏🌑

bolo
10 miesięcy temu

Nie mam radia i telewizora. Co robić?

Tadeusz
odpowiada  bolo
10 miesięcy temu

radio Maryja dociera bez anteny i odbiornika spokojnie synu .

Hehh
10 miesięcy temu

Mieszkaniec. Gdyby w Polsce obywatele posiadali broń w domu, to by się pozabijali wzajemnie. W tamtych krajach obywatele między sobą po rogach się tak nie walą jak w polin.

Anonim
odpowiada  Hehh
10 miesięcy temu

Masz bron w domu…nóż i zabiłes kogos? Włacz myslenie zamiast pisac durne komentarze

Vinegrey
10 miesięcy temu

Nic iść do pracy Polska to taki zacofany kraj na wszystko zezwolenie a broń była by choćby dla własnego bezpieczeństwa a innaczej możesz się bronić gazem co mozna sobie to we dupe wsadzić

Nie
10 miesięcy temu

Porady warte tyle co modlitwa

46
0
Napisz co o tym sądziszx