Zawyją syreny w rocznicę katastrofy smoleńskiej (aktualizacja)

Udostępnij
Tweet

Jutro, 10 kwietnia br. o godz. 08:41 w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej we wszystkich województwach zostaną uruchomione syreny alarmowe. – Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Syreny zawyją również w Ostrowie Wielkopolskim.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Użycie syren alarmowych

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania.

10 kwietnia br. o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren trwający 1 minutę. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Aktualizacja
„W Katowicach nie będziemy jutro rano uruchamiać syren alarmowych. Taki niespodziewany sygnał byłby ogromną traumą dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie” – napisał w mediach społecznościowych prezydent miasta Marcin Krupa.”

„Zdecydowałam, że jutro nie zostaną uruchomione w Łodzi syreny alarmowe. W obliczu trwającej wojny w Ukrainie nadużywanie tych sygnałów przez rząd i wojewodę to skrajna nieodpowiedzialność.
Dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli w Łodzi schronienie przed bombardowaniami byłoby to pogłębianie ich traumy, a wśród Łodzian jedynie zasiałoby poczucie niepewności. Trudne czasy wymagają od nas wyjątkowej empatii i wierzę, że powinnismy zdać jutro ten test.”- Hanna Zdanowska prezydent Łodzi.

CZYTAJ  Tancerze świętowali

Jaka decyzję podejmie Beata Klimek?

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

70 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Assasin
1 rok temu

Dzisiaj to Antoni wył na konferencji. 25 mln przewalił na raport z d…py

Konfederata.
1 rok temu

Jedno z wielu kłamstw Pizdiwców. A naród ma w te kłamstwa dotyczące zamachu wierzyć. Dopuki przestępcy są przy korycie kłamstwo klamstem pogania.

ola
1 rok temu

Nie litosci

edex
1 rok temu

Dobry pomysł może ukry pomyślą że ruskie najechały na polin i spieprzą dalej

Bareja
1 rok temu

Niech wyją te wszystkie radiowozy co to pod domem kaczora parkują! Będzie miał wesoło!

dziadek
odpowiada  Bareja
1 rok temu

pod domem psychicznego Antka też by się przydały

1 3 4 5
70
0
Napisz co o tym sądziszx