Tragiczny wypadek koło galerii. Przedsiębiorca pójdzie siedzieć

Udostępnij
Tweet

Po niemal ośmiu latach zapadł prawomocny wyrok w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło w 2014 roku przy galerii Ostrovia. Wówczas przy skrzyżowaniu zderzył się samochód osobowy z koparką.

Kaliski przedsiębiorca Remigiusz K. został ostatecznie skazany na 3 lata i 6 miesięcy bezwzględnego więzienia za doprowadzenie do wypadku i nieudzielenie pomocy. Wyrok jest prawomocny – ogłosił we wtorek sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu. Wyroki usłyszeli też dwaj synowie biznesmena. 41-letni Tomasz K. za utrudnianie śledztwa został skazany na 6 miesięcy więzienia. Jego brata – 43-letniego Piotra K. – sąd uniewinnił od tego zarzutu. Czwarty z oskarżonych Jerzy C., który pracował u rodziny K., usłyszał wyrok 2 lat i 6 miesięcy więzienia. Trwający wiele lat proces dotyczył wypadku drogowego, do którego doszło w kwietniu 2014 roku na DK 25 w Ostrowie Wlkp. Feralnej nocy samochód osobowy marki Citroen Xsara z wracającymi z pracy pracownikami Com40 uderzył w koparkę gąsienicową, której operator usiłował pokonać jezdnię w poprzek. Samochodem podróżowały trzy kobiety i mężczyzna. Kobiety doznały licznych obrażeń ciała, pasażer siedzący z przodu zginął na miejscu.

Prokuratura podczas śledztwa wystąpiła do sądu o aresztowanie Jerzego C., który kierował koparką oraz Marcina C., który pomógł mu uciec z miejsca wypadku. Po ich zeznaniach zdecydowano, że należy także zatrzymać biznesmena Remigiusza K. Z wyjaśnień mężczyzn wynikało, że to właśnie przedsiębiorca Remigiusz K. nadzorował ich pracę i zlecił przestawienie koparki na drugą stronę jezdni. Wszyscy – jak ustaliła prokuratura – uciekli z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy poszkodowanym.

W trakcie śledztwa ustalono, że koparka nigdy nie powinna znaleźć się na drodze, bo to koparka gąsienicowa, która musi być transportowana na lawecie. Ponadto kierujący nią Jerzy C. nie miał prawa jazdy oraz uprawnień do obsługiwania maszyny. Początkowo cała trójka przebywała w areszcie. Najpierw sąd wypuścił Marcina C., potem Jerzego C. Natomiast Remigiusza K. nie chciano zwolnić. Zdaniem sądu biznesmen mógł uciec z Polski lub nakłaniać świadków do zmiany zeznań. Ostatecznie opuścił areszt wpłacając kaucję.

CZYTAJ  Tłumy w Amfiteatrze (ZDJĘCIA)

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. w sprawie oskarżyła też synów Remigiusza K. Zarzucono im utrudnianie postępowania poprzez nakłanianie świadków do zmiany zeznań. Proces początkowo piątki, a obecnie czwórki oskarżonych (Marcin C. dobrowolnie poddał się karze) toczył się przed ostrowskim sądem. W 2018 r. Remigiusz K. został skazany na 4 lata, Jerzy C. na 3 lata. Jeden z synów został skazany na 6 miesięcy więzienia, drugiego sąd uniewinnił. W apelacji Remigiusz K. domagał się uniewinnienia lub skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia. Jerzy C. chciał natomiast złagodzenia wyroku ze względu na współpracę podczas śledztwa.

Sąd Okręgowy w Kaliszu stwierdził, że przedsiębiorca jest winny doprowadzenia do katastrofy w ruchu lądowym i nieudzielenia pomocy. Zdaniem sądu 65-latek dwukrotnie zadzwonił na numer alarmowy, ale oddalił się z miejsca zdarzenia. Dlatego sąd podtrzymał karę pozbawienia wolności, choć w niższym wymiarze z 4 lat na 3,5 roku.

Jerzemu C. obniżył karę z 3 lat na 2 lata i 6 miesięcy. „Oskarżony współpracował z policją. Składał wyjaśnienia, które przez cały czas trwania postępowania były spójne” – powiedział sędzia. Sąd podkreślił, że kluczową i fundamentalną rzeczą w tej sprawie było to, że do tego zdarzenia nie doszłoby, gdyby na drogę nie wjechała koparka. Wyrok jest prawomocny.

Poszkodowani do dzisiaj nie uzyskali odszkodowania. Ten wyrok otwiera furtkę do otrzymania należnych pieniędzy.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sprawiedliwy
2 lat temu

Przecież siedzieć pójdzie tylko ten który wykonywał polecenia szafa a on sam ma się dobrze i cały czas załatwia swoje kręte interesy na pewno nie pójdzie siedzieć ma za dużo kasy za sobą.

Znający sprawę
2 lat temu

Przecież on chciał upozorować kradzież koparki dlatego przejeżdżał nocą bez świateł na drugą stronę gdzie czekała już laweta ciężarowa… koparka była ubezpieczona, także zgarnęło by się kasę z ubezpieczeni i za koparkę.To nie pierwszy taki numer tego typ(a)y, ciągle mało…wiem co piszę.Przez takiego debila zginął człowiek!

Aga
2 lat temu

Moim zdaniem za taką opieszałość w prowadzeniu sprawy sędzia powinien trafić do pierdla na 8 lat

Polak
2 lat temu

Jak dla mnie to pachnie zemsta konkurencji czy coś w tym stylu… Moim zdaniem krótko i na temat… Kto kierowca jest?, kierowca jest pełno sprytny więc on odpowiada za pojazd, jak nie miał uprawnień to po co wsiadał, doskonale wiadomo że tym trzeba umieć jeździć, obsługiwać, nikt pierwszy lepszy z łapanki nie będzie umiał tego prowadzić.. Po co wyjezdzal na ulice bez świateł czy dodatkowego zabezpieczenia. Po co kierowca tej koparki zwiał, pewnie wypity, a winny przedsiębiorca, właściciel świadek… No sorry ale to jest polska kraj przekrętów i kolesiostwa, komuś bardzo zależy żeby udupić szefa… Czyli patrząc z Mojej strony, mam firmę transportowa, mój kierowca odpierdzieli maniane, zwieje z miejsca zdarzenia i powie ze ja mu kazałem to ja pójde do pierdla. Dla mnie dziwne… Jak to mówią kierowca jesteś Ty i żaden inny…… Nie opowiada…

Hudy81
odpowiada  Polak
2 lat temu

No właśnie ty pójdziesz do pierdla.chyba raczej nie masz firmy transportowej i nawet nie wiesz co piszesz

xxx
2 lat temu

Wyroki śmiesznie niskie. Tylko nie rozumiem dlaczego przedsiębiorca wyższy niż sprawca. Przecież winny jest zawsze kierowca. Jak nie ma uprawnień to po co siada za kierownice? Pracodawca nie jest od wydawania rozkazów wiec nie wiem co niby ma z tym wspólnego. Za nieudzielenie pomocy to inna kwestia, ale chyba było tam wystarczająco dużo ludzi więc wina trochę się rozmywa.

Audi a1
2 lat temu

Remi to oszust. Mają salony i na wacie wałki

Złotnik
odpowiada  Audi a1
2 lat temu

A ty co masz że mu tak zazdrościsz?! Pewnie żal ci dupę ściska że ktoś się w życiu dorobił a ty całe życie biedę klepiesz.

Putin
odpowiada  Złotnik
2 lat temu

Nie udawaj każdy wie jak ubeckie kacyki i znajomi się dorobil

Doktorek
2 lat temu

No proszę, a w pogramie INTERWENCJA w Polsacie przedstawiali go jako biednego, niewinnego człowieka, który niesłusznie był aresztowany….
o tutaj: https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2015-03-03/sprawca-wolny-swiadek-w-areszcie_1432510/

Ostatnio edytowany 2 lat temu by Doktorek
Zorientowany
odpowiada  Doktorek
2 lat temu

Był też odcinek w „Sprawie dla reportera” na TVP, również w podobnej narracji.

hmmmm
2 lat temu

Wyrok taki, żeby nie poszedł siedzieć. Zaliczą mu pobyt w areszcie i resztę odsiadki warunkowo umorzą.

Wyrok zapadł
odpowiada  hmmmm
2 lat temu

Co Ty bredzisz?! Jest wyraźnie napisane że pójdzie pierdzieć w pasiak.

25
0
Napisz co o tym sądziszx