Jakie jest zagrożenie w razie trafienia rakiety w bazę Orlenu?

Wojna w Ukrainie powoduje, że częściej zastanawiamy się nad naszym bezpieczeństwem. Sam Ostrów Wielkopolski nie posiada wojskowej infrastruktury, która mogłaby być w centrum zainteresowania wrogich wojsk. Jednak w bezpośrednim sąsiedztwie mamy obiekt mogący zostać celem ataku rakietowego.

Wczoraj we Lwowie trafiono rakietą bazę paliw. Według relacji w ogniu stanęły dwa zbiorniki wypełnione paliwem. Nad pożarem zaczął unosić się gęsty, toksyczny dym. Jeden z reporterów opisał, że w pobliskiej szkole wyleciały szyby w oknach.

Powyższa sytuacja pokazuje, że terminal paliw może być jednym z celów w razie konfliktu zbrojnego na terenie Polski. Kiedy w 2001 roku oddano do użytku inwestycję firmy Orlen nie przewidywano raczej, że może ona stać się obiektem ataku terrorystycznego czy wojennego. Sam obiekt określany jest jako jeden z najbardziej nowoczesnych w Europie, o czym jeszcze napiszemy.

Wracając do wczorajszego ataku, reporter Rzeczpospolitej opisał, że płonęły dwa zbiorniki, a płomienie buchały na kilkadziesiąt metrów w górę.

Orlenowskie zbiorniki są zbudowane z dodatkowym zewnętrznym płaszczem/ścianą, której zadaniem jest zapobiegnięcie wylania się paliwa, a także możliwe szybkie przeprowadzenie automatycznej akcji gaśniczej za pomocą specjalnej piany. Problem polega na tym, że rakieta spowoduje uszkodzenie zewnętrznej konstrukcji zbiornika/ów w zależności od miejsca uderzenia i mocy ładunku wybuchowego.

Jeden z wariantów to doprowadzenie do zapłonu paliw, co będzie skutkować toksycznym dymem. Ten w zależności od warunków pogodowych będzie unosił się w górę, ale może też częściowo przemieszczać się blisko gruntu. Ponieważ w Polsce przeważają wiatry zachodnie, łatwo sobie wyobrazić w jak nieszczęśliwym miejscu wybudowano ten terminal. Najprostszym rozwiązaniem dla mieszkańców jest szczelne zamknięcie okien, a w razie nieszczelności, przyłożenie mokrych ręczników. Jeśli ma ktoś możliwość to idealnie będzie wyjechać poza teren oddziaływania dymu.

Czy może dojść do spektakularnego wybuchu? Prawdopodobnie nie, ponieważ zbiorniki orlenowskie są wyposażone w system odzyskiwania oparów, a jak wiadomo to gazy są najbardziej wybuchowe. Samo paliwo będzie się spalać do momentu ugaszenia lub wypalenia.

CZYTAJ  Powiat nagrodził ludzi sportu

Co jeśli płonące paliwo by się rozlało? Terminal paliw ma oddzielny system kanalizacji dla wód roztopowo-opadowych. Trafiają one do specjalnych zbiorników retencyjnych, gdzie zapewne można je zatrzymać do czasu neutralizacji, by nie skaziły środowiska.

Tak więc spektakularnego wybuchu, który zmiótłby Ostrów Wielkopolski nie będzie, ale realnym zagrożeniem jest szkodliwy dym. Najbliższe zabudowania są już w odległości 350 metrów w kierunku północnym oraz 700 m w kierunku wschodnim.
Film o systemach bezpieczeństwa w terminalu paliw w Ostrowie Wlkp.

CZYTAJ  Nowy sekretarz Urzędu Miejskiego

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

69 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zdegustowany
2 lat temu

a zamiast SCHRONÓW budują nam CENTRA PRZESIADKOWE ( do nieba ? )

Konfederata.
2 lat temu

Putin winny inflacji, Putin winny ruiny gospodarki, Putin winny malwersacji podatków, Putin winny łamania praw obywatelskich. Putin winny szarańczy na Księżycu. To doktryna Pizdowcow z Nowogrodzkiej.

10/10
odpowiada  Konfederata.
2 lat temu

10/10. Powiem więcej, to przez Putina pisowiec to złodziej, oszust i pachołek koszernych. Pisowiec zawsze uczciwy bogobojny patriota, ale przez knowania Putina niestety jak wyżej. Oni nie chcą kraść, oni chcą uczciwie pracować dla Polski. Ale przez tego okropnego rzeźnika ukraińskich niewiniątek pisowiec niechcący jest jaki jest.

krytyk
2 lat temu

Jedna rakieta w ORLEN pod Ostrowem a druga w tłocznię gazu z Norwegii w Odolanowie i możemy ustawiać się w kolejce do bramy Św. Piotra.

zdzieiony
odpowiada  krytyk
2 lat temu

obok tłoczni gazu mamy krio

golob
2 lat temu

Krzychu jestes coraz glupszy , za malolata kamerke w laziece we wlasnym domu zamontowales , i takie to twoje dziennikarstwo do teraz.

69
0
Napisz co o tym sądziszx