Jakie jest zagrożenie w razie trafienia rakiety w bazę Orlenu?

Wojna w Ukrainie powoduje, że częściej zastanawiamy się nad naszym bezpieczeństwem. Sam Ostrów Wielkopolski nie posiada wojskowej infrastruktury, która mogłaby być w centrum zainteresowania wrogich wojsk. Jednak w bezpośrednim sąsiedztwie mamy obiekt mogący zostać celem ataku rakietowego.

Wczoraj we Lwowie trafiono rakietą bazę paliw. Według relacji w ogniu stanęły dwa zbiorniki wypełnione paliwem. Nad pożarem zaczął unosić się gęsty, toksyczny dym. Jeden z reporterów opisał, że w pobliskiej szkole wyleciały szyby w oknach.

Powyższa sytuacja pokazuje, że terminal paliw może być jednym z celów w razie konfliktu zbrojnego na terenie Polski. Kiedy w 2001 roku oddano do użytku inwestycję firmy Orlen nie przewidywano raczej, że może ona stać się obiektem ataku terrorystycznego czy wojennego. Sam obiekt określany jest jako jeden z najbardziej nowoczesnych w Europie, o czym jeszcze napiszemy.

Wracając do wczorajszego ataku, reporter Rzeczpospolitej opisał, że płonęły dwa zbiorniki, a płomienie buchały na kilkadziesiąt metrów w górę.

Orlenowskie zbiorniki są zbudowane z dodatkowym zewnętrznym płaszczem/ścianą, której zadaniem jest zapobiegnięcie wylania się paliwa, a także możliwe szybkie przeprowadzenie automatycznej akcji gaśniczej za pomocą specjalnej piany. Problem polega na tym, że rakieta spowoduje uszkodzenie zewnętrznej konstrukcji zbiornika/ów w zależności od miejsca uderzenia i mocy ładunku wybuchowego.

Jeden z wariantów to doprowadzenie do zapłonu paliw, co będzie skutkować toksycznym dymem. Ten w zależności od warunków pogodowych będzie unosił się w górę, ale może też częściowo przemieszczać się blisko gruntu. Ponieważ w Polsce przeważają wiatry zachodnie, łatwo sobie wyobrazić w jak nieszczęśliwym miejscu wybudowano ten terminal. Najprostszym rozwiązaniem dla mieszkańców jest szczelne zamknięcie okien, a w razie nieszczelności, przyłożenie mokrych ręczników. Jeśli ma ktoś możliwość to idealnie będzie wyjechać poza teren oddziaływania dymu.

Czy może dojść do spektakularnego wybuchu? Prawdopodobnie nie, ponieważ zbiorniki orlenowskie są wyposażone w system odzyskiwania oparów, a jak wiadomo to gazy są najbardziej wybuchowe. Samo paliwo będzie się spalać do momentu ugaszenia lub wypalenia.

CZYTAJ  Co się stało na Wrocławskiej? Kałuża krwi

Co jeśli płonące paliwo by się rozlało? Terminal paliw ma oddzielny system kanalizacji dla wód roztopowo-opadowych. Trafiają one do specjalnych zbiorników retencyjnych, gdzie zapewne można je zatrzymać do czasu neutralizacji, by nie skaziły środowiska.

Tak więc spektakularnego wybuchu, który zmiótłby Ostrów Wielkopolski nie będzie, ale realnym zagrożeniem jest szkodliwy dym. Najbliższe zabudowania są już w odległości 350 metrów w kierunku północnym oraz 700 m w kierunku wschodnim.
Film o systemach bezpieczeństwa w terminalu paliw w Ostrowie Wlkp.

CZYTAJ  Oferty pracy – czerwiec 2023 – cz. 1

69 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zdegustowany
1 rok temu

a zamiast SCHRONÓW budują nam CENTRA PRZESIADKOWE ( do nieba ? )

Konfederata.
1 rok temu

Putin winny inflacji, Putin winny ruiny gospodarki, Putin winny malwersacji podatków, Putin winny łamania praw obywatelskich. Putin winny szarańczy na Księżycu. To doktryna Pizdowcow z Nowogrodzkiej.

10/10
odpowiada  Konfederata.
1 rok temu

10/10. Powiem więcej, to przez Putina pisowiec to złodziej, oszust i pachołek koszernych. Pisowiec zawsze uczciwy bogobojny patriota, ale przez knowania Putina niestety jak wyżej. Oni nie chcą kraść, oni chcą uczciwie pracować dla Polski. Ale przez tego okropnego rzeźnika ukraińskich niewiniątek pisowiec niechcący jest jaki jest.

krytyk
1 rok temu

Jedna rakieta w ORLEN pod Ostrowem a druga w tłocznię gazu z Norwegii w Odolanowie i możemy ustawiać się w kolejce do bramy Św. Piotra.

zdzieiony
odpowiada  krytyk
1 rok temu

obok tłoczni gazu mamy krio

golob
1 rok temu

Krzychu jestes coraz glupszy , za malolata kamerke w laziece we wlasnym domu zamontowales , i takie to twoje dziennikarstwo do teraz.

Dyzma
1 rok temu

Tusk i jego drużyna zwijali wojsko teraz widzimy jakie zagrożenia od sowietów ,morderców mamy …

Tusk
odpowiada  Dyzma
1 rok temu

Następny k**wa! Wina Tuska. Ludzie puknijcie się w łeb. Już słyszałem komentarze że za te podwyżki wszystkiego aktualnie, gazu żywności, paliwa itd też winny jest Tusk, a nie radzący od 10 lat p****wcy. Oni nie mają w ogóle wpływu na te podwyżki. Śmiech na sali. Poj**ani ludzie

Filipzkonopi
odpowiada  Tusk
1 rok temu

Nie wytłumaczysz komuś kto opiera postrzegania rzeczywistości na wiadomościach z TVP i TV Trwam.

Konfederata
1 rok temu

Pi**owska propaganda straszenia wojną. Cel – zakrycie upadku gospodarki pod rządami tej przestępczej organizacji. Nie będzie Pi***wcow w kraju nie będzie biedy.

Dyzma
odpowiada  Konfederata
1 rok temu

Ty konfederato z braunem i Korwinem kup sobie lepiej flaszkę i jebn.j się w czaszkę.

10/10
odpowiada  Dyzma
1 rok temu

Coraz więcej osób widzi że pisowiec to synonim złodzieja, bandyty.

Lividium
1 rok temu

Biorąc pod uwaga litraż paliwa to przy jednoczesnym wybuchu całości ostanie szyby polecą w Starych Skalmierzycach i w każdą stronę od epicentrum

Ghd
1 rok temu

Pamietajcie jak dojdzie do konfliktu to biala flaga na domy i wyjeb niech walczyc ida elity rzadzace ktore ruch.. nas na kazdym kroku to teraz beda mialy okazje sie wykazac . Jeszcze jakby bylo o co o ukraine prosze was Przyjdzie wrzesien bedziemy ich wyganiac i przeganiac bo wejda nam na glowe

Ostrowianka
odpowiada  Ghd
1 rok temu

Zmień pampersa . Gdyby nie Polski Rząd to dzisiaj byś w mundurku putina mordował Ukrainców !

mati
odpowiada  Ostrowianka
1 rok temu

już takie głupoty piszesz że nie ma nawet jak tego komentować

win
odpowiada  Ghd
1 rok temu

Popłyń tam, gdzie ruski korabl, OK?

zas
odpowiada  Ghd
1 rok temu

tak jak oni nas mordowali koleżanka ostrowianka widzie z historii noga. Proponuje obejrzeć film Wołyń tam jest namiastka horroru jaki ten naród sprawił Polaką. Ale co ty tam możesz wiedzieć na fejsbuku tego ci nie wyświetla w obrazkach .

Czekoladowy deser
odpowiada  zas
1 rok temu

Kolego owszem mordowali, nawet miałem w rodzinie osobę która to przeżyła lecz pamiętaj że tamte pokolenia zabijały . Większość tych ludzi nie żyje już więc proszę nie wszystkich oskarżać o mordy. Niemcy wymordowali sporo Polaków i to na rozmaity sposób począwszy od pierwszych dni wojny np.Winiary . Polacy szybko zapomnieli za marki i euro , teraz Niemcy dobre bo mamy korzyści i nie jeden tam do pracy jedzie hmmm taka natura Polaków haha

Anna
odpowiada  zas
1 rok temu

Jak taki z Ciebie historyk to poczytaj sobie o zbrodniach AK i zauważysz, że Polacy również nie byli święci

Jacek
odpowiada  Ghd
1 rok temu

Co na to lekarz?

Dyzma
1 rok temu

W Ostrowie nie ma wojska bo ta ruda świnia Tusk i jego drużyna zwijała wojsko ( wojska pilnowali ochraniacze cywilni kpina była za Tuska)

xxxxx
odpowiada  Dyzma
1 rok temu

Proponuję wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i skierowanie na rezonans głowy.

Nietusk
odpowiada  Dyzma
1 rok temu

Dyzma, Tusk był Premierem od 2007 roku a JW 1956 w Ostrowie Wielkopolskim zlikwidowano w 2005 roku. Mniej mięska, więcej warzyw papusiaj.

Jacek
odpowiada  Nietusk
1 rok temu

Decyzja zapadła przed 2005 rokiem Dyzmo do 2!

Tusk
odpowiada  Dyzma
1 rok temu

Roz****dalają mnie komentarze ludzi którzy do tej pory gadają że w jakiejś kwestii jest wina Tuska, który już od prawie 10 lat nie rządzi. J**nijcie się ludzie w te tępe łby. Od tego jest obecny rząd, z resztą z**bany, żeby wprowadzać jakieś zmiany na lepsze a od 10 lat jest dno

vcr
odpowiada  Tusk
1 rok temu

Tusk przestał być premierem 22 września 2014 roku, mamy 28 marca 2022 roku, nie ma nawet 8 lat od tego czasu, ale oczywiście najlepiej powiedzieć o 10 latach bo tak lepiej brzmi

Tusk
odpowiada  vcr
1 rok temu

Faktycznie to zmienia postać rzeczy. 8 lat rządów PiSu to napewno nie ma wpływu na sytuację w Polsce od kilku lat

69
0
Napisz co o tym sądziszx