Startuje ostrowski program dla zwierząt

Miasto Ostrów Wielkopolski kontynuuje program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Obejmuje on między innymi sterylizacje i kastracje oraz czipowanie psów i kotów, które mają właściciela, a także sterylizacje i kastracje kotów wolno żyjących i czipowanie kotek wolno żyjących i również leczenie kotów wolno żyjących. Od dziś, właściciele i opiekunowie zwierząt, mogą zapisywać czworonogi na zabiegi.

– Los zwierząt jest dla nas ważny. Każdego roku dokarmiamy, leczymy, ale i sterylizujemy i kastrujemy koty, które żyją wolno. W ubiegłym roku wdrożyliśmy także nowe rozwiązania, które mają pomóc zrealizować nasz cel, a więc zapobiec bezdomności zwierząt w mieście. Nowe punkty programu cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego stawiamy na ich kontynuację – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W 2021 roku z programu opieki nad zwierzętami skorzystały setki zwierząt: 146 czworonogów, które mają właściciela, przeszło zabieg sterylizacji lub kastracji, czipy wszczepiono 54 zwierzakom właścicielskim. Dodatkowo w ramach zadania “Ograniczenie bezdomności zwierząt poprzez czipowanie, sterylizacje/kastracje, psów i kotów właścicielskich” Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowano 153 sterylizacji i kastracji kotów i psów, a 134 czworonogi zostały oznakowane poprzez czipowanie. Ponadto 344 koty i kotki wolno żyjące przeszły zabiegi sterylizacji lub kastracji, a zaczipowano 181 kotek. Jednym z punktów programu jest także leczenie kotów wolno żyjących – w sumie wyleczono 238 kotów.

– W ostrowskim programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt stawiamy na działania profilaktyczne, które z czasem ograniczą zjawisko bezdomności zwierząt. Nowe punkty tego programu, a więc czipowanie, sterylizacja i kastracja, także zwierząt, które mają właścicieli docelowo mają pomóc nam ograniczyć bezdomność zwierząt w mieście. W ubiegłym roku wskazane zabiegi przeszło ponad tysiąc zwierząt – podkreśla Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Od 11 marca 2022 roku Miasto Ostrów Wielkopolski kontynuuje wskazane zadania programu. W celu skorzystania z bezpłatnego zabiegu należy pobrać odpowiednie zgłoszenie, wypełnić i złożyć w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim przy al. Powstańców Wielkopolskich 18.

CZYTAJ  Oddali hołd pod pomnikiem Papieża po publikacji TVN o kryciu księży. Stanowisko Papieża Franciszka

Warunkiem skorzystania z bezpłatnej usługi sterylizacji/kastracji oraz czipowania psa lub kota mającego właściciela, jest posiadanie przez jego właściciela książeczki zdrowia psa, z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym, a przez kota książeczki zdrowia z aktualnym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym.

Weryfikacji zgłoszenia dokonuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Referat Ochrony Środowiska (pokój numer 9, parter budynku) na miejscu, a następnie osoba zgłaszająca wybiera jeden gabinet weterynaryjny spośród wyłonionych do realizacji danego zabiegu. Zabiegi są wykonywane przez wymienione gabinety weterynaryjne do wyczerpania środków finansowych, jednak nie dłużej niż do 15 grudnia 2022 roku.

W Ostrowie Wielkopolskim w 2021 roku było 55 opiekunów kotów wolno żyjących, którzy wpisali się do specjalnego rejestru. Pod ich opieką pozostawało ponad 600 kotów. Miasto Ostrów Wielkopolski każdego roku przekazuje opiekunom karmę. Zakupiono również 50 domków dla kotów, które rozlokowano na terenie miasta. dwa czytniki mikroczipów, które zostały przekazane ostrowskiej Straży Miejskiej oraz trzy stojaki z miskami na wodę dla psów.

Dodatkowo w minionym roku Miasto dokonało zakupu dziesięciu klatek służących do wyłapywania kotów wolno żyjących. Opiekunowie kotów wolno żyjących mogą wypożyczyć bezpłatnie taką klatkę z Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim na okres dziesięciu dni. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek, który jest dostępny w Referacie Ochrony Środowiska, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (pokój nr 9, parter budynku).

Miasto Ostrów Wielkopolski realizując zadanie w zakresie dokarmiania wolno żyjących kotów finansuje zakup karmy. W tym celu prowadzony jest rejestr karmicieli i opiekunów kotów wolno żyjących na terenie miasta. Osoby dokarmiające oraz opiekunowie kotów wolno żyjących chcący skorzystać z tego typu pomocy winny złożyć odpowiedni wniosek o wpis do ww. Rejestru w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim (Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Referat Ochrony Środowiska). Karma dla kotów wolno żyjących zostaje zakupiona przez ostrowski urząd dwa razy w roku, tj. w okresie wiosenno-letnim oraz jesienno-zimowym.

CZYTAJ  Eleganckie warunki dla uczniów

Realizacja powyższych zadań jest finansowana ze środków budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W bieżącym roku na ich realizację zadań Miasto przeznaczy kwotę w wysokości 138 000 złotych.

Zgodnie z programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski w roku 2022:

1) sterylizacje / kastracje oraz czipowanie psów i kotów mających właściciela z terenu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wykonuje:

Gabinet Weterynaryjny

Lek. Wet. Grzegorz Mróz

ul. Grabowska 34

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel.: 609-496-556

Przychodnia Weterynaryjna

Lek. Wet. Patryk Łagodzki

ul. Wańkowicza 5

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel.: 782-422-197

2)sterylizacje / kastracje kotów wolno żyjących oraz czipowanie kotek wolno żyjących z terenu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wykonuje:

Przychodnia Weterynaryjna LABEK Katarzyna i Adam Szubert s.c.

ul. Wrocławska 146a

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel.: 695-929-263

Lecznica i Hotelik dla małych zwierząt DOGWET

Lek. Wet. Kinga Lamperska

ul. Nowa Krępa 91

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel.: 604-351-864

3)leczenie kotów wolno żyjących z terenu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wykonuje:

Lecznica i Hotelik dla małych zwierząt DOGWET

Lek. Wet. Kinga Lamperska

ul. Nowa Krępa 91

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel.: 604-351-864

Lecznica Małych Zwierząt

Lek. Wet. Stanisław Kempa

ul. Śmigielskiego 10D

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel.: 62-592-04-04

Dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim pod numerem telefonu: 62-58-22-408 / 62-58-22-407 lub na adres e-mail: [email protected]

27 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pola
8 miesięcy temu

Niektórym ludziom też przydałaby się sterylizacja, żeby bezmyślnie nie produkowali dzieci tylko dla 500+.

Majka
11 miesięcy temu

mam adoptowaną kicię, znalezioną jako maleńkie kocie i na stołówce 3 bezdomniaki

Majka
11 miesięcy temu

nareszcie !

Stefan
1 rok temu

Ludzie o wielkim sercu wyczuleni na krzywdę zwierząt dokarmiaja koty. Tez znam takiego pana który przyjeżdza codziennie ,mozna go spotkać po godzinie 16 ej , na dzialkach , koło Piasków. , Wjezdza ten pan na działki od strony ulicy Wańkowicza. Tez dokarmia kotki juz chyba z 10 lat ,Może miasto by pomogło tym osobom , które dokarmiaja te koty z własnch niewielkich oszczedności . .To sa ludzie o wielkim sercu którzy nie potrafią patrzeć i milczeć na czyjąś krzywde .Może warto było by przeprowadzić jakąś rozmowe z tymi opiekunami kotów na działce. to bardzo wartościowi ludzie. Zachecam kablówke .

Adam
1 rok temu

Ja z własnych oszczednosci dokarmiam 7 kotów od 5 ciu lat codziennie na działkach

Gimbo
1 rok temu

Może więcej Osób by się zdecydowało na jakieś zwierzątko a może i nawet większe ale moim zdaniem przeszkodą jest koszt leczenia i leki gdzie nie są refundowane

Damian
1 rok temu

Fajny patent na znikanie kasy 😀 zapewnić opiekę bezdomnym kiciusiom. Nie wiadomo ile ich jest, gdzie są i czy są faktycznie 😀

.....
odpowiada  Damian
1 rok temu

Udaj się do Toz w Ostrowie. Pokażą ile jest miejsc, działek i nie tylko gdzie są bezdomne kotki. Wtedy zrozumiesz

Mieszkaniec bloku
1 rok temu

Gdyby nie bezpańskie koty w mieście , to myszy i szczury by nas zjadły żywcem , pozarażały jakimś choróbskiem itd. One są potrzebne światu jak powietrze do oddychania.

Ryszar55
odpowiada  Mieszkaniec bloku
1 rok temu

Dokarmiaj sierściuchy i syp żarcia to dopiero zobaczysz szczury. Niebieskie/różowe granulki/kostki receptą na sukces, który przypisujesz kolejnym pasożytom.

Dxtro
odpowiada  Ryszar55
1 rok temu

Na swoje oczy jeszcze nie widziałem kota z łupem w postaci szczura. Sporadycznie mysz. Zazwyczaj duszą ptactwo i nawet tego nie jedzą. Sąsiedzi wokoło kiciusie mieli, a myszy się panoszyły. Dziwne co?

Aga
odpowiada  Dxtro
1 rok temu

A ja widziałam.Miałam łowną kotkę,która myszy,czy szczurowi nie przepuściła,potrafiła nawet przynieść łup na wycieczkę,pomimo że w domu jadła suchą i mokrą karmę.

Czytelnik
odpowiada  Dxtro
1 rok temu

Mało widziałeś…

Podatnik
1 rok temu

Widzę,że niektórzy ludzie nie rozumieją po co jest sterylizacja,czy kastracja.Niektorzy się oburzają,że fanaberia i inne głupoty.Jest to zbieg potrzebny,aby zapobiegać niepotrzebne mu,bezmyślnemu rozmnażaniu psów,czy kotów, które to później młode są uśmiercane,czy porzucane przez ludzi.Jedna kotka może mieć np 3 razy w roku miot kociąt po 5 młodych, jeżeli nikt ich nie weźmie,to kończą tragicznie.Zgadzam się,że odpowiedzialność za zwierzę ponosi właściciel,ale jeżeli ma możliwość skorzystania z programu finansowanego przez miasto,to dlaczego ma nie skorzystać.To tak samo dlaczego rodzice pobierają 500+,jak powinni sami zarobić na utrzymanie swoich dzieci.

60
1 rok temu

Co jeszcze wymyśla te nasi urzędasy aby ciągnąć kasę od ludzi a może po sklepach przejdą się i zobaczą ceny ? To jest ład aby podwyżki i dary dokładają mieszkańcom

27
0
Napisz co o tym sądziszx