Sprzęt do ratowania życia w autobusach

Dziewięć nowych defibrylatorów AED – bardzo skutecznych urządzeń do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, zostało zamontowanych w nowych autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Spółka planuje jeszcze zakup sześciu kolejnych takich urządzeń, z których mogą korzystać wszyscy, nie tylko pasażerowie MZK.

Defibrylator AED to urządzenie, które przywraca normalną pracę serca, przepuszczając impuls elektryczny o odpowiednim natężeniu przez mięsień sercowy. To niezwykle cenny sprzęt, ratujący ludzkie życie zwłaszcza w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Dzięki niemu można przeprowadzić resuscytację zarówno u małego dziecka, jak i osoby dorosłej.

To urządzenie automatyczne i proste w obsłudze. Montuje się elektrody u nieprzytomnej osoby, a defibrylator sam diagnozuje czy wymagane jest jego użycie i podpowiada, jak należy wykonać resuscytację.

Co bardzo ważne, defibrylatory w ostrowskich autobusach są przeznaczone dla wszystkich, którzy będą tego potrzebowali. W razie potrzeby, można zatrzymać autobus nawet w czasie jazdy. Kierowcy są przeszkoleni i umieją takie urządzenia obsługiwać. Używanie tego urządzenia powinno się naturalnie odbywać za zgodą kierowcy autobusu, ale jeśli na pokładzie autobusu znajduje się osoba, która używała już tego urządzenia i czuje się na siłach zrobić to ponownie, to oczywiście może użyć defibrylatora.

Pojazdy wyposażone w defibrylatory są oznaczone specjalnym piktogramem, znajdującym się z przodu i boku autobusu.

Zakupione już urządzenia są przypisane do konkretnych dziewięciu autobusów. Spółka chce jednak zakupić kolejnych sześć sztuk defibrylatorów, dofinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

POLECANE NEWSY
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zx
4 miesięcy temu

do m43 – jakby pan choć trochę poczytał , to by pan głupot nie pisał.. AED to „inteleigentne” urządzenia , ktore dokładnie,”łopatologicznie” instruują na bieżąco użytkownika , co ma robić. Potrafią analizować rytm i nie „odpalą” defibrylacji wtedy , gdy rytm tego nie wymaga..a co do pogorszenia stanu pacjenta – jak można pogorszyć stan kogoś, kto ma nagłe zatrzymanie krążenia?? Taki człowiek bez pomocy umrze na 100% , pomoc ( w tym z użyciem AED , jeśli ma np. migotanie komór ) może mu uratować życie..Nie ma się czym chwalić , panie M43..

M43
4 miesięcy temu

Po pierwsze, to jak rozumiem w autobusach będą jeździć pracownicy o statusie co najmniej ratownika medycznego do obsługi tego urządzenia? Gdyż ja się na tym urządzeniu kompletnie nie znam, nikt mnie nie przeszkolił z zakresu obsługi. Nie chciał bym, przez wadliwą obsługę jeszcze komuś pogorszyć jego i tak ciężki stan. 🙁
Po drugie.
Czy nie należałoby przenieść urządzenie bliżej kierowcy, aby ten „miał na nie oko”?
Znając miejscowych wandali, to nie wróżę mu długowieczności w działaniu w tym (pomiędzy fotelami) miejscu.

Last edited 4 miesięcy temu by M43
Max
4 miesięcy temu

defibrylator przyszły z wyposażeniem fabrycznym i też będą na wyposażeniu tych 6 co będą zamówione a nie już ktoś się lansuje !!!

Nieszczepiony ateista
4 miesięcy temu

Już widzę jak „sympatyczny” kierowcą ostrowskiego MZK udzieli sprzętu (Nie wspomnę o pomocy). Jak on widzi osobę niepełnosprawną, która nie porusza się samodzielnie to stanie daleko od chodnika. A jak taka osoba już dostanie się do autobusu to gwałtownie rusza jakby ze stadem świń by jeździl.

Ola
4 miesięcy temu

Tylko po co??? Jeśli ratowany nie będzie miał covida to i tak będzie potem w karetce czekał pod szpitalem. Teraz tylko covid się liczy!!! Słowo klucz to „liczy”…nie mylić z „leczy”.

Lividium
4 miesięcy temu

Instrukcja jest prosta i czytelna ilustracje i miejsca połozenia elektrod pokazane wystarczy nacisnąć start i nie dotykac reanimowanego i zadzwonic pod 112

Kot dżinks
4 miesięcy temu

Może się przydać każdemu, ale ta instrukcja jest za mała i zbyt skomplikowana aby ją studiować w chwili próby. Może MZK jak posiada środki sfinansuje w każdej klasie w szkołach szkolenie z obsługi. W młodzieży nadal za mało odwagi do udzielania pierwszej pomocy.

7
0
Napisz co o tym sądziszx