Pierwszy raz świętujemy to wydarzenie

27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Był to największy zwycięski zryw powstańczy w historii naszego kraju. W tym roku pierwszy raz w historii ten dzień obchodzimy jako nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

– Z samego rana złożyliśmy znicze i kwiaty pod tablicą Powstania Wielkopolskiego umieszczonej na budynku Urzędu Miejskiego, który znajduje się przy Alei Powstańców Wielkopolskich, by uczcić patriotyczną postawę mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Z tej okazji powstańczymi flagami udekorowano całą Aleję Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim.

Jeszcze dziś, o godzinie 17:30 odbędzie się uroczysta msza święta w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim. Po mszy delegacje władz samorządowych Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Powiatu Ostrowskiego złożą kwiaty w miejscach pamięci – na ul. Wrocławskiej – pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich.

Bądźmy dumni z Wielkopolski!

POLECANE NEWSY
29 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do julian
29 dni temu

Jaka godz. milicyjna ? po 3 dniach ludzie chodzili po ostrowie wlkp o pólnocy bez zadnego problmu.
15 tys. roboli pracowało w ostrowskich zakładach na 3 zmiany – wiec ograniczenia były fikcja . Milicjanci spacerowali sobie po rynku jak dzisiaj. wiec lanie wody gosciu.

do d julian
29 dni temu

do julian – Nie ORMO, Nie koksownik ale pracownik ZNTK – brałem udział w strajku, – strajk był spontaniczny, ekonomiczny, . Takie były pierwsze żądania na hali Z-2 . /mieszkania, buty, zywność, ceny itp/ . Nie było tam żadnych działaczy solidarności, Nie było tam żadnych postulatów solidarnosci .Nie było tam żadnych polityków KOR itp. Nie było tam milicji czy gumowania-palowania.
ZOMO siedziało w bursie przy Al. Słowackiego. W pierwszym dniu , w pierwszej godzinie jak Z-3, Z4 zeszła w dół, wywalili dyr. J.. do góry nogami, poleciały kamienie w stronę budynku administracji, przegoniono kundli z ochrony z ich budy. Nikt z nas nie był pałowany, internowany.
W Ar. Sledczym siedzieli ale złodzieje i poru niby działaczy z polski. Ostrowscy działacze niby solidarnosci na SB podpisała lojalność z PRL -kopa w d/// i do domu. I dlatego żaden z nich nie dostał posady w Warszawie do dzisiaj . A dzisiaj skąd sie nagle biorą ci działacze na ZNTK , co niby walczyli o dobro robotnika ? pewnie do dzisiaj siedzieli w bunkrach ZNTK .
Najlepszym dyr. na ZNTK był własnie w tamtych czasach, własnie P. Janicki . i kazdy robol z tamtych czasów to powie. Jedyny co umiał i był u robola.

Uzbrojony
29 dni temu

Wojna i tak przyjdzie – zobaczycie!

Jon
30 dni temu

Nakrycie głowy to się zdejmuje w trakcie takich ceremonii.

Łukasz NK
30 dni temu

Dobrze wiemy co ruskie zbiry robiły i robią w Syrii. A zestrzelenie samolotu pasażerskiego to dla nich pikuś. Nu dawaj ! Urrraaa !

Łukasz NK
30 dni temu

putin dostał na łeb przez pandemię albo mu już nie staje. Czy ktoś powstrzyma tego szaleńca zanim podpali świat?

Do do Julian
30 dni temu

Nie pamiętasz bo może byłeś ORMOWCEM albo trzymałeś wartę przy koksowniku. A godzina milicyjna? 160 osób internowanych w Ostrowskim areszcie śledczym? Fakt, że incydentów spektakularnych takich jak na Śląsku czy Wybrzeżu nie było, ale bez przesady że było normalnie. Pierwsze 6 miesięcy zakaz opuszczania granic województwa bez pozwolenia, to też normalka?

guma
30 dni temu

masz racje – kariera : wzorcowa PZPR, końcówka niby ostrowskiej solidarnosci / jakoś jej na ZNTK podczas strajku nie widziano tej solidarnosci w lipcu sierpniu 1980 r., / , teraz bez mała powstanic wielkopolski. ps. działacz PO. Prawdziwy partyjny skoczek. pewnie jeszcze pisze,że go milicja gumowała . bajanie panie radny. MO i SB to pewnie gościleś w domu i to z wódą.

Do do Julian
30 dni temu

Proszę o przetłumaczenie na język polski.

do julian
30 dni temu

do julian – ty jestes z tego skaładu ? kiedy to cie tak gumowano w tym rejonie ? przygład okolicznosci . Jak pamietam tamte czasy w tym rejonie, ale tych gum NIE widziałem, nie pamietam .
Gosciu tworzysz nowa ostrowską historie .

29
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x