Norki zakażone koronawirusem. Co się z nimi stanie?

Pierwsze ognisko koronawirusa SARS-CoV-2 w Wielkopolsce zostało wykryte na niedalekiej fermie norek w powiecie krotoszyńskim w miejscowości Biadki. Stado liczy pół tysiąca zwierząt, a koronawirusa wykryto podczas rutynowej kontroli.

Do zbadania pobrano próbki od 20 norek. Aż 18 z nich miało wynik dodatni. Kontrola objęła gospodarstwo liczące 470 norek stada podstawowego. Obecnie nie było norek przeznaczonych stricte na futra.

Pozytywne wyniki spowodowały wdrożenie procedur z pomocą których będą zwalczać koronawirusa u norek.

Po raz pierwszy o tym, że norki mogą chorować na COVID-19 usłyszeliśmy w październiku 2020 roku, kiedy to na fermach w Danii wykryto zmutowanego koronawirusa u zwierząt futerkowych. Skończyło się to masowym zabiciem zwierząt.

Wtedy też w Polsce rozpoczęły się masowe kontrole na fermach norek, prowadzone przez inspekcje weterynaryjne. Stado objęto kwarantanną liczącą 90 dni, podczas której będą prowadzone dalsze badania. Na ten moment norki są zakażone bezobjawowo. Nie stwierdzono także podwyższonej śmiertelności wśród nich.

Jedna z hipotez zakłada, że norki zakaziły się od człowieka. Dlatego od pracowników pobrano wymazy na obecność SARS-CoV-2.

Stado uniknie śmierci jeśli po 90 dniach nie będzie miało dodatnich wyników. Kiedy rok temu w Danii wykryto koronawirusa, całe stado zostało od razu zabite.

POLECANE NEWSY
33 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ksiądz Antoni
1 miesiąc temu

A jakie objawy miały

pis
1 miesiąc temu

co zrobic – gaz i do pieca. kmiot jak ma ubezpieczone to OK . Nie- jego sprawa. Z podatków w tym moich ZAKAZ.

Przedstaw się
1 miesiąc temu

Od nowego roku norki wyłącznie w maseczkach.

JA
1 miesiąc temu

To teraz już wiadomo gdzie co niektórych zaszczepów można izolować, przecież oni chcą izolacji (czytaj – obozów). Tylko czy biedne norki nie zarażą się wścieklizną?

Cala ta Farsa
1 miesiąc temu

a mówili ze zwierzęta nie przenoszą tera będą antyzwerzonkowcy szczepionkowycy którzy strajkują by norki się zaszczepiły coś tu się kroi lecz nie wiem co ale coś grubego niedługo się dowiemy XD

Rybak z córką rybaka
1 miesiąc temu

Ja ostatnio złowiłem karpia. A że zupełnie przypadkowo miałem 5 szit testów na covid19 mowię sobię…. A zbadam gnoja. No i 2 były na pozytyw 2 negatywne i jeden wykazał, ze to co badałem to nie ryba….Ludzie, ogarnijcie się! W to korona gówno według statystyk już nie wierzy 63% polaków. A reszta niech ogląda paski tvn o statystykach i niech zap***dala se strzelić 3dawkę przypominającą bo im ” odporność spadnie”….

Hjj
1 miesiąc temu

A kiedy szczepienia ptakòw 🐦. Ryb 🐟 i owadòw🐜🐝🦗.haha

Ksiądz Antoni
1 miesiąc temu

Przecież mówią o tym badania że zwierzęta nie chorują na to

Mieszko
1 miesiąc temu

Ciekaw jestem czy te 500 zakażeń wliczane jest do zakażeń covidowych podawanych codziennie przez ministerstwo zdrowia? Jeżeli tak to wliczając wszystkie ogrody zoologiczne, schroniska dla psów oraz fermy drobiu Polska niedługo będzie przodować w świecie z największą ilością zakażeń.

Jurand
1 miesiąc temu

Nie wiem jakim foliarzem trzeba być żeby wymyślać takie bujdy na resorach. A ci co wierzą jeszcze w te wymysły chyba sami mają w głowie białe myszki. Niech się ludzie logicznie zastanowią, czy dwa lata temu ktoś by uwierzył w takie coś? Niektórzy już kompletnie ocipieli od tego covida.

33
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x