Norki zakażone koronawirusem. Co się z nimi stanie?

Udostępnij
Tweet

Pierwsze ognisko koronawirusa SARS-CoV-2 w Wielkopolsce zostało wykryte na niedalekiej fermie norek w powiecie krotoszyńskim w miejscowości Biadki. Stado liczy pół tysiąca zwierząt, a koronawirusa wykryto podczas rutynowej kontroli.

Do zbadania pobrano próbki od 20 norek. Aż 18 z nich miało wynik dodatni. Kontrola objęła gospodarstwo liczące 470 norek stada podstawowego. Obecnie nie było norek przeznaczonych stricte na futra.

Pozytywne wyniki spowodowały wdrożenie procedur z pomocą których będą zwalczać koronawirusa u norek.

Po raz pierwszy o tym, że norki mogą chorować na COVID-19 usłyszeliśmy w październiku 2020 roku, kiedy to na fermach w Danii wykryto zmutowanego koronawirusa u zwierząt futerkowych. Skończyło się to masowym zabiciem zwierząt.

Wtedy też w Polsce rozpoczęły się masowe kontrole na fermach norek, prowadzone przez inspekcje weterynaryjne. Stado objęto kwarantanną liczącą 90 dni, podczas której będą prowadzone dalsze badania. Na ten moment norki są zakażone bezobjawowo. Nie stwierdzono także podwyższonej śmiertelności wśród nich.

Jedna z hipotez zakłada, że norki zakaziły się od człowieka. Dlatego od pracowników pobrano wymazy na obecność SARS-CoV-2.

Stado uniknie śmierci jeśli po 90 dniach nie będzie miało dodatnich wyników. Kiedy rok temu w Danii wykryto koronawirusa, całe stado zostało od razu zabite.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  17-latka podłączona do respiratora po wypadku na hulajnodze (FOTO)
Subskrybuj
Powiadom o
32 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ksiądz Antoni
2 lat temu

A jakie objawy miały

pis
2 lat temu

co zrobic – gaz i do pieca. kmiot jak ma ubezpieczone to OK . Nie- jego sprawa. Z podatków w tym moich ZAKAZ.

32
0
Napisz co o tym sądziszx