Unikatowe znalezisko związane z hitlerowską rakietą V-2

Kolejne szczątki pochodzące z jednej z hitlerowskich rakiet V-2 wydobyto na naszym terenie. Nie jest to przypadek, ponieważ ustalenia historyków wskazują, że na terenie południowej Wielkopolski spadło ponad 300 tych balistycznych rakiet.

Ostatniego odkrycia dokonano w Kuźnicy Grabowskiej w powiecie ostrzeszowskim. Dzięki pracom ziemnym wydobyto z głębokości 10 metrów fragmenty jednej z rakiet. Ta miała zostać wystrzelona 31 grudnia 1944 roku i po pokonaniu 225 kilometrów spadła w środku lasu.

Wyjątkowość polega na tym, że pierwszy raz udało się wydobyć całkowicie zachowany pojemnik na sprężone powietrze. Ponadto na wierzch wyciągnięto elementy silnika, żyroskopy czy kawałki głowicy bojowej. Większość z nich jest zniszczona z powodu wybuchu i siłą uderzenia. Elementy rakiety zostaną teraz oczyszczone i docelowo miałyby trafić do powstającego Muzeum Techniki Rakietowej V-2, które miałoby się znajdować w Kaliszu lub Opatówku.

Na terenie południowej Wielkopolski już oznaczono 68 kraterów po tych rakietach. Ten rejon był wykorzystywany do przeprowadzania testów V-2.

Prędkość rakiety w momencie uderzania w ziemię wynosiła około 3500 km/h przy masie 4,5 tony.

Grupy poszukiwawcze ustaliły świadka, który twierdzi, że w okolicach miejscowości Chotów i Węgry znajdowało się lotnisko Luftwaffe, z którego korzystały samoloty wojskowe.

POLECANE NEWSY
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Historyk Amator
8 miesięcy temu

Namierzyłem lotnisko przez 5 lat. Opublikowałem post o Lotnisku Luftwaffe w Węgrach i Macznikach na stronie-„Historia Ziemi Skalmierzyckiej” 10 lutego 2021r,post zawierał moje Prawama Autorskie. Kilka tygodni potem znalazł się naoczny świadek,noralnie szok.Nikt ze mną nawet słowa nie zamienił.Jedynie członek jednej z „Grup” wszedł ze mną w dialog na Messengerze,jak na jego nieszczęście ów dialog zapisałem. Pozdrawiam Pana z grupy odkrywczej za rozmowę. Życzę sukcesów

AdamTKMK
8 miesięcy temu

Wunderwaffe..to miało odwrócić losy wojny.- z dzieciństwa pamietam taki teatr v1 V2 bodajże z Englertem.Ja nie krytykuje poszukiwaczy takiej żywej historii.Chcialbym by ludzie mający takie hobby mogli szukać Polesie ale niestety..nasze prawo tego zakazuje

Gość
8 miesięcy temu

Gruche to ty se możesz zwalić cwelu A nie wysyłać na złom

Skoksowany Knur z Apollo
8 miesięcy temu

Niemiecki złom nazywacie historią??? Kuwa ludzie do gruchy na skup oddejcie.

Mati
8 miesięcy temu

To była nazistowska rakieta, a naziści byli marsjanami oczywiście.

Jacek
8 miesięcy temu

Powiadomić właścicieli, aby sobie to zabrali i obciążyć kosztami.

Żułta Morda
8 miesięcy temu

A to nie ci sami co w Kaliszu jakieś średniowieczne broszury palili?

Elektor
8 miesięcy temu

Ciekawe znalezisko, szkopy miały dobrych inżynierów. Ale… Chyba organy Stalina były na tamte czasy lepsze, skuteczniejsze. Tańsze, mało celnością sie przejmowali ale jak wywalili takich 300 to mimo ze każda leciała jak chciała to przy takim gradzie zostawało kilka hektarów gołej ziemi. Na pociski balistyczne czas dopiero nadchodził ale musiały mieć głowicę atomową. Niemniej jednak oczywiście niemieccy inżynierowie zdolniachy wcale nie przeczę.

Loko
8 miesięcy temu

Debile wiedzą o której minucie była wystrzelona , ale nie wiedzą skąd

Antoni ekspert
8 miesięcy temu

To nie była niemiecka rakieta tylko czeciorzeszowska

12
0
Napisz co o tym sądziszx