W Kaliszu kontrmanifestacja z hasłem „faszyzm nie przejdzie”

Dzisiaj pod pomnikiem Adama Asnyka w Kaliszu zebrała się grupa osób, która postanowiła zaprotestować wobec wydarzeniu zorganizowanemu 3 dni temu. To wtedy krzyczano „Śmierć wrogom Polski” czy „To jest Polska, a nie Polin”. Na końcu spalono Statut Kaliski, który zdaniem krytyków nadawał Żydom większe prawa niż Polakom na terenie naszego kraju.

Dzisiejsza manifestacja cieszyła się zainteresowaniem mediów ogólnopolskich, polityków oraz aktywistów.

– Jestem zbulwersowana tym co się wydarzyło. Mam ogromny żal do Pana prezydenta, że dopuścił do tej sytuacji. Chciałam zwrócić uwagę na to, że w Kaliszu hodujemy sobie wrzód na dupie. Od lat ulicami tego miasta spacerują faszyści. Zaczyna się mszą w kościele i spacerują ulicami miasta z hasłem śmierć wrogom ojczyzny. W tym pochodzie chodzą władze Kalisza i biskupi. To jest hańba! – mówiła Justyna Urbaniak, Obywatele RP.

Sam incydent ze spaleniem Statutu Kaliskiego zainteresował nawet Prezydenta RP i ministra MSWiA.

Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu. Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita. A wobec sytuacji na granicy i akcji propagandowych przeciwko Polsce jest wręcz aktem zdrady. – napisał Andrzej Duda.

MSWiA Mariusz Kamiński powiedział w sobotę, że wydarzenia, które 11 listopada miały miejsce w Kaliszu, były haniebne i skandaliczne. Wyraził nadzieję, że osoby odpowiedzialne za antysemicki i rasistowski incydent poniosą konsekwencje.

Także przedstawiciel z Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski wyraził stanowisko: „Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Godzą w godność bliźniego oraz niszczą ład społeczny i pokój. Stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła”

Alternatywne spojrzenie na wydarzenie w Kaliszu przedstawił poseł Janusz Korwin-Mikke:

Tu widzimy fascii, czyli rózgi (wikipedia). I mundury w kolorze jak u Mussoliniego. Otóż faszyści NIE wznosili haseł „Śmierć Żydom” i wielu Żydów było w partii faszystowskiej, często na ważnych stanowiskach. Anty-semityzm to wymysł socjalistów – i to bynajmniej nie tylko „narodowych”.

Prawicowy publicysta Tomasz Sommer skomentował następująco:

Najzabawniejszej w całej awanturze kaliskiej jest fakt, iż statuty kaliskie to prawna segregacja religijna i rasowa. UE powinna je stanowczo potępić. I tak oto Jaszczur stał się sojusznikiem UE w walce o „podstawowe wartości”.

Oświadczenie opublikowano także na stronie internetowej medium związanego z mężczyznami, będącymi liderami wydarzenia z 11 listopada w Kaliszu:

(…) Bełkot, jaki się wylał po zdarzeniu pokazuje, jak bardzo polskość dokucza, co niektórym politykom i samorządowcom oraz różnej maści stowarzyszeniem i… kościelnej wierchuszce. Do Kalisza ustosunkował się Prezydent, który napisał: „Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita” – napisał w mediach społecznościowych prezydent. Tymi słowami Andrzej Duda odniósł się do wydarzeń z 11 listopada w Kaliszu. Bez komentarza! Dodam, iż Żydzi skarżą się na antysemityzm. Antysemitą jest w ich oczach, w ich mniemaniu każdy innowierca, który poddaje ich działalność kontroli. (…) – źródło: https://nptv.pl/post-scriptum-%E2%80%9Ena-kalisz%E2%80%9D

17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Polakkk
1 rok temu

Polacy przeczytajcie „statut kaliski” na wikipedii.

Kaliszanin
1 rok temu

Dlaczego Niemcy tępili szczególnie Żydów?. Proste, chcieli oczyścić naród z tego plugastwa.

Kaliszanin
1 rok temu

Tą kontrmanifestacje przygotowali lewicowe zboki z poparciem przestępczej grupy trzymająca władze. A kysz z tego kraju.

Labarbal
1 rok temu

Stanisław Staszic pisał tak…

„Żydzi po całej Polsce rozsypani, wszędzie z swym duchem wyłączności z naszym ludem pomieszani, nie tylko zaplugawią cały naród, zaplugawią cały kraj, a zmieniając go w kraj żydowski, wystawią w Europie na pośmiewisko i wzgardę”.

Naród, który nie zna i nie pamięta własnej historii jest skazany na zagładę.

antysemita
1 rok temu

Najwieksze przywileje dla Żydów przypadały na okres od czasów Polski drewnianej (XIII wiek) do końca panowania Jagiellonów w którym to polska była potęgą. Później od końca XVIw do końca XVIII w rola Żydów malała na rzecz szlachty która miała przywilej wyboru króla. Innymi słowy – dopóki rządzili Żydzi – Polska rosła w siłę, gdy przestali rządzić – Polska upadła a na końcu przestała istnieć. Przypadek?

M43
1 rok temu

Super!
Popieram!
Kalisz nie może być faszystowski!

Wielki Dingdong
1 rok temu

Yebać: skinów, kiboli, dresiarzy, narodowców, nacjonalistów, faszystów, korwinistów, ruskich onucy, ruskich trollów, pisowców, prawaków, nieszczepów, tryglotów, przebierańców w pseudomundurach.

Antoni ekspert
1 rok temu

Haha to jest kontrmarsz? Ciekawe ilu z tych ludzi zna pojęcie faszyzmu? Dla nich faszyzm=antysemityzm=nacjonalizm. Widać że to są czyste komuchy

historyk
1 rok temu

Treści „Statutu Kaliskiego” nie da się obronić , pamiętajmy , że w tym czasie 90 % rodzimej ludności nie miało żadnych praw .

Przedstaw się
1 rok temu

Zydostwo uwielbia przywileje. Kiedy zaczyna sie ich traktować jak obywateli kraju który ma nieszczęście ich gościć noooooo to wtedy zaczyna sie kłopot aj waj…

17
0
Napisz co o tym sądziszx