Odkopali 8 szkieletów

76 lat temu – 22 X 1945 r. oddział por. Jana Kempińskiego „Błyska” opanował Odolanów. W miasteczku rozbrojono posterunek Milicji Obywatelskiej, zajęto pomieszczenia ratusza, a pieniądze zabrane z miejskiej kasy zostały rozdane mieszkańcom na wiecu zorganizowanym na rynku miejskim. Podczas odwrotu, pod Odolanowem, doszło do półtoragodzinnej walki pomiędzy oddziałem, a ścigającą go grupą operacyjną NKWD/KBW/UB, mająca dwukrotną przewagę liczebną.

Odział „Błyska” został rozbity. Według różnych źródeł śmierć ponieść mogło nawet 24 partyzantów. Rannemu dowódcy udało się uciec. Część ciał zabitych zabrali ich bliscy i pochowali w rodzinnych mogiłach. Według relacji wielu świadków ciała pozostałych bezpieka potajemnie ukryła na odolanowskim cmentarzu.

W 2019 r. prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN skupiły się na terenie położonym wzdłuż ogrodzenia cmentarnego, gdzie wg zeznań okolicznych mieszkańców miano pierwotnie pochować poległych żołnierzy. Wówczas jednak nie natrafiono na szczątki poszukiwanych żołnierzy.

Rok później prace prowadzono w obrębie rzekomo symbolicznego Grobu Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Podczas prac ujawniono szczątki ośmiu osób. Sposób ułożenia szkieletów w grobie i cechy biologiczne oraz charakter urazów wskazuje, że prawdopodobnie natrafiono na poszukiwanych żołnierzy. Odnaleziono przy nich liczne artefakty, tj. guziki wojskowe i inne fragmenty umundurowania, grzebień oraz łuski od amunicji typu Mauser.

Za tydzień, 12 października w Odolanowie odbędą się uroczystości pogrzebowe poległych żołnierzy. Do udziału w pogrzebie zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Odolanów oraz Dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Szkielety spoczywały bezpośrednio w ziemi. Na przebarwienie kości mogą mieć wpływ czynniki, tj. skład czy rodzaj gleby, cieki wodne oraz np. elementy odzieży, które miały ofiary na sobie w momencie grzebania ciał.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Uroczystość 3 maja - fotorelacja
Subskrybuj
Powiadom o

15 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Do pytek 2
2 lat temu

Problem w tym że to była władza narzucona przez ZSRR, PKWN napisano w Moskwie a ogłoszono w Lublinie 22lipca 1944 roku gdy wojna trwała w najlepsze i część kraju była jeszcze pod okupacją. Właśnie tacy ludzie jak „Błysk” nie godzili się z tym i za to im chwała. Trzeba tylko trochę poczytać historii która jest ostatnio bardzo przewrotna. A najgorsze jest to że sam „Błysk” został rozpoznany na ulicy w Poznaniu przez człowieka którego sam uwolnił z aresztu w czasie wojny a po wojnie został kapusiem SB. Dla niektórych rodaków nawet niestety nie warto się poświęcać…

Historyk
2 lat temu

Kiedyś to byli prawdziwi patrioci… Część i chwała bohaterom!!!

Żytek
2 lat temu

Kontekst czasowy nie ma tu znaczenia.
W owym czasie walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Za taką postawę tylko Część i Chwała Bohaterom.

pytek2
2 lat temu

Takie są reguły gry w warunkach wojny oraz w okresie powojennym. Żadna władza nie pozwoli sobie by grupy zbrojne zwalczające władzę mogły bezkarnie działać. Zrobiono to co było niezbędne w tamtych warunkach. Bój o Polskę WOLNĄ OD PISSIS trwa !!! Koniec i kropka.

andrus
2 lat temu

to były wypady z góry przegrane

La
2 lat temu

Demokracja polega na tym że rządzi partia wybrana przez większość społeczeństwa ,a po wyborach rząd broni praw mniejszości…o co tu ….. Chodzi?

marian
2 lat temu

czerwona zaraza truje ten kraj do teraz

denso
2 lat temu

Jacek, Widać, że nie rozumiesz czym była czerwona zaraza porównując ją do ludzi próbujących bronić przed obecną władzą dzisiejszej konstytucji i demokracji…

emilniewierny
2 lat temu

Te wszystkie zrywy powstańcze to o kant stołu rozbić. Przecież trzeba być chorym by kopać się z koniem.

Jacek
2 lat temu

Czerwona zaraza nadal ma się świetnie! Dzisiaj chętnie wycierają swoje gęby słowem „demokracja” „konstytucja”!

15
0
Napisz co o tym sądziszx