Odkopali 8 szkieletów

76 lat temu – 22 X 1945 r. oddział por. Jana Kempińskiego „Błyska” opanował Odolanów. W miasteczku rozbrojono posterunek Milicji Obywatelskiej, zajęto pomieszczenia ratusza, a pieniądze zabrane z miejskiej kasy zostały rozdane mieszkańcom na wiecu zorganizowanym na rynku miejskim. Podczas odwrotu, pod Odolanowem, doszło do półtoragodzinnej walki pomiędzy oddziałem, a ścigającą go grupą operacyjną NKWD/KBW/UB, mająca dwukrotną przewagę liczebną.

Odział „Błyska” został rozbity. Według różnych źródeł śmierć ponieść mogło nawet 24 partyzantów. Rannemu dowódcy udało się uciec. Część ciał zabitych zabrali ich bliscy i pochowali w rodzinnych mogiłach. Według relacji wielu świadków ciała pozostałych bezpieka potajemnie ukryła na odolanowskim cmentarzu.

W 2019 r. prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN skupiły się na terenie położonym wzdłuż ogrodzenia cmentarnego, gdzie wg zeznań okolicznych mieszkańców miano pierwotnie pochować poległych żołnierzy. Wówczas jednak nie natrafiono na szczątki poszukiwanych żołnierzy.

Rok później prace prowadzono w obrębie rzekomo symbolicznego Grobu Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Podczas prac ujawniono szczątki ośmiu osób. Sposób ułożenia szkieletów w grobie i cechy biologiczne oraz charakter urazów wskazuje, że prawdopodobnie natrafiono na poszukiwanych żołnierzy. Odnaleziono przy nich liczne artefakty, tj. guziki wojskowe i inne fragmenty umundurowania, grzebień oraz łuski od amunicji typu Mauser.

Za tydzień, 12 października w Odolanowie odbędą się uroczystości pogrzebowe poległych żołnierzy. Do udziału w pogrzebie zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Odolanów oraz Dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Szkielety spoczywały bezpośrednio w ziemi. Na przebarwienie kości mogą mieć wpływ czynniki, tj. skład czy rodzaj gleby, cieki wodne oraz np. elementy odzieży, które miały ofiary na sobie w momencie grzebania ciał.

POLECANE NEWSY

15 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do Karol
11 miesięcy temu

Tak po prawdzie ta historia ma i inne tło. Jeszcze nie dawno, i dzisiaj zyją sami uczestnicy konspiracyjnego oddziału tego niby bohatera, żyją świadkowie, ich rodziny na których wydawano wyroku smierci, żyją swiadkowie dzialań niby niepodległosciowych tego szlachetnego Błyska.
Tak po prawdzie w szeregach tego oddzialu ,a tak po prawdzie bandzie, byli w 99% ciemni, niejednokrotnie wtórnie analfabeci ze środowisk wiejskich, bezrolnych pochodzacych z lesnych wiosek, gówniarze po 17-19 lat. Ciemnym, nie wykształconym gówniarzem, łatwo, dowodzic, wmówic , że rabowanie krów,świń, podpalanie stogów, gospodarstw, strzelanie do samorządowców, uwczesnych służb porzadkowych,jest walka o niepodległość. Sam Błysk i jego mocodawcy z Londynu i miejscowi hrabiowie, pewnie i wiedzieli,że ta polityka to utopia, że społeczenstwo polskie po 1945 r., i latach okupacji ,chce tylko życ, uczyć się , pracować a nie walczyć dla pan hr. Szymbeka itp. Wiec była to zwykła banda . W Odolanowie rabowali, strzelali a nie wyzwalali. W Odalanowie była operacyjneie zaplanowana zasadzka KBW – bandzie pozwolono praktycznie tam wejść, ale nie było juz możliwosci ucieczki. Historycy PIS pod zapotrzebowanie historyczne tworzą pewne patriotyczne fakty o bandzie Błyska- a jakoś nikogo nie pytają ,że świadków zyjących w powiatach Ostrowskich, Krotosznskich. Ostrzeszowskich, itp . Tak patriotycznie w tamtych latach nie było. W stosunku do tej bandzie był strach, łzy, śmierć. A nie nadzieja wyzwolenia – i powrotu Andersa, czy III wojny na białym koniu. Ludzie w tych powiatach nie chcieli p.s Andersa-chcieli spokoju,ziemi, pracy. Dzisiaj pod zapotrzebowania polityczne tworzy się historię spaczona. Mój komentarz pewnie spotka sie z negatywnym spojrzeniem przez gówniarzy o niby prawicowych poglądach z wiedzą taka sama jak ci bojownicy z tamtych lat . Powtarzam wystarczy wyjechac do ościennych gmin i porozmawac ,ze starszymi ludzmi – jak ci z takimi będą chcieli rozmawac .
Niemniej ci mlodzi ludzie, powinni byc pochowani z szacunkiem . i jest to godna honorowa decyzja samorządu w Odolanowie.
Ludzie powinni znac prawdę bez względu jaka bolesna dla każdej ze stron ona jest. Nie twórzmy jej a spisujmy od świadków których tamte czasy dotykały osobiscie.

Kim
11 miesięcy temu

Do Karol,,, — widać że pochodzisz z rodziny patologicznej. Matka z ojcem spłodzili kompletnego debi,la. To nie możliwe żeby być tak tępym i pisać publicznie takie wypociny !!!!

Do Karol
11 miesięcy temu

Najlepiej napisz jełopie że twój dziadek był bohaterem powstania Warszawskiego (spłonął w Tygrysie) a ojciec był zasłużonym ORMOwcem, wtedy zrozumiemy twój „inteligentny” wywód. A najlepiej to przeprowadź się do Korei Północnej, tam trafisz na swoją mentalność.

Do Karol
11 miesięcy temu

Koleś, zastanów się co piszesz. Poczytaj trochę o „Błysku” i nie wypisuj głupot, obrażasz bohaterów. Możesz tylko takie bzdety wypisywać na odległość bo za słowa w realu po prostu dostałbyś w pysk. W USA jest święto weteranów, w Rosji też, a niestety Polak musi się wyróżnić (nie każdy oczywiście, mam na myśli takich oszołomów jak ty). Pamiętaj że AK zostało uznane przez aliantow za regularne wojsko, a to co z nimi zrobiono po wojnie to sprawa ZSRR i zdrajców ojczyzny czyli SB i takich jak Ty.

Karol
11 miesięcy temu

Przecież to była grupa zwykłych bandziorów i nierobów, która oprócz napadów na milicję i krycia się po lasach nie miała innego pomysłu na życie.

Do pytek 2
11 miesięcy temu

Problem w tym że to była władza narzucona przez ZSRR, PKWN napisano w Moskwie a ogłoszono w Lublinie 22lipca 1944 roku gdy wojna trwała w najlepsze i część kraju była jeszcze pod okupacją. Właśnie tacy ludzie jak „Błysk” nie godzili się z tym i za to im chwała. Trzeba tylko trochę poczytać historii która jest ostatnio bardzo przewrotna. A najgorsze jest to że sam „Błysk” został rozpoznany na ulicy w Poznaniu przez człowieka którego sam uwolnił z aresztu w czasie wojny a po wojnie został kapusiem SB. Dla niektórych rodaków nawet niestety nie warto się poświęcać…

Historyk
11 miesięcy temu

Kiedyś to byli prawdziwi patrioci… Część i chwała bohaterom!!!

Żytek
11 miesięcy temu

Kontekst czasowy nie ma tu znaczenia.
W owym czasie walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Za taką postawę tylko Część i Chwała Bohaterom.

pytek2
11 miesięcy temu

Takie są reguły gry w warunkach wojny oraz w okresie powojennym. Żadna władza nie pozwoli sobie by grupy zbrojne zwalczające władzę mogły bezkarnie działać. Zrobiono to co było niezbędne w tamtych warunkach. Bój o Polskę WOLNĄ OD PISSIS trwa !!! Koniec i kropka.

andrus
11 miesięcy temu

to były wypady z góry przegrane

15
0
Napisz co o tym sądziszx