OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Co zrobić z odpadami po aucie?

Do naszej redakcji docierały sygnały, że w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie chcą przyjmować części samochodowych. Te mogły powstać w sytuacji gdy ktoś naprawiał na własny rachunek samochód.

I faktycznie w PSZOK-ach nie przyjmują takich odpadów. Dlaczego? W największym skrócie, ponieważ przepisy na to nie pozwalają, a części samochodowe nie są odpadami komunalnymi – wytwarzanymi przez mieszkańca.

Zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z użytku oraz częściami samochodowymi określone zostały w ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2056). Zgodnie z ww. aktem prawa, jeżeli odpady zostały wytworzone podczas napraw dokonywanych w zakładach mechaniki pojazdowej, to za ich utylizację odpowiada zakład mechaniki.

W przypadku, gdy odpady zostały wytworzone przez właściciela pojazdu, który samodzielnie dokonał napraw, w świetle ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2021 r., poz. 779 z późn. zm.), osoba ta będzie miała problem z przekazaniem wymienionych części pojazdów, bowiem jako osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, nie będzie mogła sporządzić karty przekazania odpadu zgodnie z art. 69 ust. 1 ww. ustawy, a bez tego dokumentu przekazanie odpadu innemu przedsiębiorcy będzie nielegalne.

W związku z powyższym odpady tego rodzaju nie są również przyjmowane przez Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdyż funkcjonują w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi i mieszkańcy mogą w nich oddać wyłącznie odpady komunalne. Szczegółowe zasady funkcjonowania PSZOK zostały określone w uchwale nr XXI/245/2020 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 20 marca 2020 r.

Niektórzy mieszkańcy tną części typu zderzaki na kawałki i wrzucają do osiedlowych kontenerów. Wtedy problem tych odpadów się rozwiązuje.

POLECANE NEWSY
45 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Regulamin
2 miesięcy temu

Regulamin pszok
9. Dostarczający odpady do PSZOK zobowiązani są do:  okazania dokumentu w biurze PSZOK, celem potwierdzenia tożsamości i miejsca zamieszkania (np. dowód osobisty, prawo jazdy), wraz z bieżącymi odcinkami opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, lub potwierdzeniem złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w sytuacji, gdy z dowodu osobistego lub prawa jazdy nie wynika miejsce zamieszkania. Dopuszcza się okazanie innego dokumentu potwierdzającego miejsce, z którego zostały przywiezione odpady. Nieokazanie lub nieposiadanie ww. dokumentów spowoduje odmowę przyjęcia odpadów.  określenia rodzaju dostarczonych odpadów,  zważenia i odtransportowania dostarczonych odpadów do miejsca wskazanego przez obsługę,  samodzielnego rozładowania posegregowanych odpadów i umieszczenia w odpowiednio oznakowanych miejscach,  uprzątnięcia pozostawionych w miejscu rozładunku resztek odpadów,  ponownego ważenia (tylko w przypadku większych ilości odpadów, umieszczonych w przyczepkach lub w pojazdach samochodowych i podejścia do biura)

Żytek
2 miesięcy temu

Znajomy znajomego opowiadał, że pewien koleś kupował na Witosa takie graty i po pół roku złożył całkiem sprawne BMW. Pewnie jeździ nim do dziś bo to X5.

TREK
2 miesięcy temu

Mój wpis dostał łapki w dół od tych co wyrzucają śmieci po rowach.

sasquad
2 miesięcy temu

Jakiś sk**wiel wyrzuca wciąż plastiki z aut w okolicy Topoli i przy drodze między Jankowem Przyg. i Ostrowem

Wiejski cwaniak
2 miesięcy temu

U nas na wsi wszystko się spali tylko szkło się wystawia przed dom podczas zbiórek no chyba ze wesele mozna za flaszke potrzaskac a gruz do lasa korzoki zakryja

Emka
2 miesięcy temu

Smieci zawsze powinny być odbierane. Sam wiem z wlasnego doswiadczenia ze czasem ciezko sie czegos pozbyć.. nie lubie smieci w lesie ale przepisami sami do tego doprowadzamy

baltazar 2
2 miesięcy temu

Tomasz z Wysocka wielkiego przyjmuje wszystkie śmieci i utylizuje na miejscu

Schabowy
2 miesięcy temu

„My jesteśmy ekologiczni, my śmieci nie palimy, my je zakopujemy”

rrrr
2 miesięcy temu

karac bezlitosnie smiecarzy lasow !

Przedstaw się
2 miesięcy temu

Ja jako zielony optuję za segregacją! Palące się łatwo, jasnym dymem – do pieca w dzień. Palące się ciężko, dym czarny duszący – do pieca w nocy! Elementy metalowe – wystawić na chodnik, elektorat partii rządzącej dorobi do zasiłków, zabezpieczy, sprzeda na złomowisku.

45
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x