Co jest robione na ulicy Kaliskiej?

Trwają prace budowlane przy ulicy Kaliskiej. To ogromna, warta ponad 2 miliony złotych, inwestycja drogowa. Poza nową nawierzchnią zmodernizowane zostaną chodniki, zatoki autobusowe, będą też ścieżki dla rowerów. Skrzyżowania zostaną tak przebudowane, by upłynnić ruch na tym ponad 900-metrowym odcinku od skrzyżowania z ulicą Harcerską aż do skrzyżowania z ulicą Nowa Krępa.

Obecnie, ze względu na prowadzone prace, jezdnia, na odcinku od skrzyżowania z Grabowską do Limanowskiego jest w kilku miejscach zwężona, co utrudnia ruch samochodów.

– To bardzo duża inwestycja, która ma wpływ na płynność przejazdu. Prosimy kierowców o cierpliwość i zrozumienie. Warto, by w miarę możliwości dojechać do celu podróży inną trasą. Pamiętajmy o tym, że po zakończeniu prac będzie można poruszać się równą i bezpieczną nawierzchnią. Ich koniec planujemy na listopad tego roku – wyjaśnia Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Ulica Kaliska jest jedną z najważniejszych, a co za tym idzie najbardziej ruchliwych, miejskich arterii. Jej stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.

– Do modernizacji ulicy Kaliskiej, tak znaczącej dla naszego miasta, podchodzimy kompleksowo. To oczywiście nowa nawierzchnia na odcinku ponad 900 metrów. Obecnie jezdnia na tym odcinku ma zmienną szerokość i zły stan techniczny. Lata temu powstał tu niewielki odcinek pasa dla rowerzystów, który jednak w dalszej części już nie występuje. A to nie ułatwia poruszania się rowerem zgodnie z przepisami. Chodniki mają różną nawierzchnię i także wymagają remontu. Z tego powodu zostaną przebudowane, a na wybranych częściach powstanie ścieżka rowerowa lub ciąg pieszo – rowerowy. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo i komfort poruszania się tą ulicą tak dla kierowców, rowerzystów, ale również dla pieszych – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wyremontowane zostaną także zjazdy do posesji, zatoki autobusowe oraz miejsca postojowe. Będą tez nowe krawężniki i studzienki ściekowe. Wykonane będzie nowe oznakowanie poziome i pionowe. Zaplanowano także nasadzenia zieleni.

CZYTAJ  Żużlowcy dostali kasę z miasta. To dużo?

By powstał spójny układ drogowy, skrzyżowania na modernizowanej części zostaną przebudowane. Na odcinku od ulicy Limanowskiego do skrzyżowania Kaliskiej z Kusocińskiego jezdnia zostanie poszerzona, by można było wyznaczyć pas lewoskrętu w ulicę Piłsudskiego. Zmianie ulegnie organizacja ruchu oraz geometria skrzyżowania Kaliska – Grabowska. Przebieg drogi głównej zostanie nadany na wprost – w ulicę Grabowską. W tym miejscu zaprojektowano także sygnalizacje świetlną.

Wykonawcą tej inwestycji została Firma Handlowo – Usługowa WIKTOR Małgorzata Szablewska z Sieroszewic, która złożyła najniższą ofertę w przetargu ogłoszonym przez MZD. Jej wartość to 2.165.959,71 zł. Okres gwarancji na wykonane prace budowlane to 60 miesięcy.

28 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Robert Pasik
1 rok temu

Darek tak jak mówisz gruba świnia nie mieści się w drzwi to i drogę zmniejszy żeby wyglądać szczupło chociaż na drodze . Kolejna idiotka się narodziła . Jednak prawda . Głupich nie sieją sami się rodzą . I tak patrzę to jednak chyba potrzeba wojny aby Ci idioci którzy zarządzają miastami i naszą piękną Polską zostali wydaleni lub rozstrzelani , bo tak robili Naziści podczas drugiej wojny . Nie potrafisz , nie umiesz nie możesz żyć wśród normalnych .

bc
1 rok temu

Po pół roku…
„Skrzyżowania zostaną tak przebudowane, by upłynnić ruch na tym ponad 900-metrowym odcinku od skrzyżowania z ulicą Harcerską….
Na odcinku od ulicy Limanowskiego do skrzyżowania Kaliskiej z Kusocińskiego jezdnia zostanie poszerzona, by można było wyznaczyć pas lewoskrętu w ulicę Piłsudskiego.”
No i już widać to „upłynnienie ruchu” i „pas do lewoskrętu”. Nie ma już szans na ten lewoskręt, bo jest już szeroki chodniczek, duża przerwa nie wiadomo po co oraz ścieżka rowerowa.
Efekt taki, że się ledwo mijają autobusy oraz już w tej chwili się tworzą korki.
Trzeba było zrobić ciąg pieszo-rowerowy, bo ludzi wcale tam dużo nie chodzi, więc spokojnie z rowerzystami by się zmieścili.
A jakby chcieli przerobić na jednokierunkową, to niech mi ktoś powie którędy puszczą ruch w przeciwnym kierunku? Wszystko na Kalisz Alejami? To się i tak to skrzyżowanie zapcha.
PS
Chyba nikt nie wierzył, że do listopada zdążą?

Maniak rowerowy
1 rok temu

Witam jestem zapalonym rowerzystą ale nie rozumiem dlaczego tak ważna jak piszą w artykule droga musi być zawężana. Przecież tam jest chodnik bardzo szeroki szczególnie po stronie Netto. Ten cymbał który to projektował pewnie tam nawet nie był na miejscu. Można by wykroić coś z chodnika i wszyscy byli by zadowoleni. W mieście pewnie 10% ludzi jeździ rowerem zima to spada do poniżej 5% pytam gdzie sens przerabiano całego miasta w ta stronę gdy ruch samochodowy tak rośnie.

Mieszczuch
1 rok temu

Na Witosa a Ledochowskiego- już wprzeszlosci były trzy śmiertelne wypadki ale są cele wyższe -arogancja w stosunku do ludzi!!!!

Darek
1 rok temu

Zwężanie ulic to specjalizacja Carycy…

Alicja do Mieszczucha
1 rok temu

Na Witosa / Ledóchowskiego włączą sygnalizację w nocy jak będzie kilka wypadków śmiertelnych…

Alicja Do Adaś
1 rok temu

Nie jest istotne kto projektował, lecz kto zlecił projektantowi wykonanie takiego idiotycznego projektu !!!

Alicja Do Boba Tępaka
1 rok temu

Z tego co wiem Kaliska będzie dwukierunkowa. Idiotyzmem jest więc jej zwężanie. Ale nasza sołtyska konsekwentnie prowadzi do zwijania Ostrowa. Kalisz poszerza ulice, buduje gdzie to tylko możliwe 4. pasmówki, a Ostrów zwęża główne ulice do parametrów ulic osiedlowych czy wiejskich !!! Toż to paranoja !!!

Bob budowniczy
1 rok temu

Z tego co mi wiadomo z pewnego źródła to ulica Kaliska będzie drogą jednokierunkową , w mieście wciąż mamy jeszcze mało ulic jednokierunkowych. Dlatego takie zwężenie drogi. Pomyślcie czasem tępaki , to naprawdę nie boli.

Jestę Adam i nie gadam
1 rok temu

Deptak niech tam zrobią najlepiej i tyle, jak tu się cieszyć, że coś robią jak praktycznie każda modernizacja w tym chorym mieście to pogorszenie zamiast polepszenia, masakra taką wąską drogę zrobić żeby jeszcze większe korki były …

28
0
Napisz co o tym sądziszx